ורשה
ורשה צילום: ISTOCK

הפרלמנט הפולני אישר אתמול (חמישי) לקדם הצעת חוק המונעת השבת רכוש יהודי, או פיצוי תמורתו, לידי ניצולי השואה וצאצאיהם.

הארגון היהודי העולמי להשבת רכוש (איל"ר) קרא לראש ממשלת פולין מטאוש מורבייצקי להתנגד בתוקף להצעת החוק שתמנע את השבת הרכוש שנגזל בשואה והולאם בהמשך על ידי הקומוניסטים.

החקיקה המוצעת, שתחול בדיעבד, תגרום לכך שיהיה זה כמעט בלתי אפשרי לערער על החלטות שהתקבלו בנושא הרכוש הגזול לפני יותר מ- 30 שנה. מדובר גם בהחלטות על הלאמת רכוש בתקופה הקומוניסטית, שהתקבלו ללא בסיס חוקי או תוך הפרה בוטה של החוקים שקבעו הקומוניסטים עצמם. אם החוק יאושר, תהיה לכך השפעה על כ -90 אחוז מתביעות ההשבה.

גדעון טיילור, יו"ר הפעולות באיל"ר: "אנו קוראים בדחיפות לראש הממשלה מורבייצקי ולממשלת פולין לטפל בנושא השבת רכוש פרטי באופן צודק ומהיר. יהודים ולא יהודים חיכו עשרות שנים לקבל מידה של צדק בעקבות החרמת רכושם או הלאמתו במהלך השואה או על ידי השלטון הקומוניסטי.

''הצעה החוק הנוכחית, אם תתקבל, תפגע עוד יותר בניצולי שואה פולנים, שכבר סבלו רבות. אין לקבוע בשנת 2021 תנאים משפטיים חדשים ובלתי ניתנים לשינוי שלא מאפשרים להשיב רכוש או לקבל פיצוי צודק עבורו", הסביר טיילור.

לפי הצעת החוק, כל התביעות התלויות ועומדות שלא הגיעו להכרעה במהלך 30 השנים האחרונות - יופסקו או יימחקו. גם לא ניתן יהיה להביא טענות חדשות לגבי החלטות מינהליות שהתקבלו לפני יותר מ- 30 שנה.

החקיקה המוצעת (תיקון סעיפים 156 ו- 158 לחוק סדר הדין המינהלי) תפגע בתובעים, כולל ניצולי שואה ובני משפחותיהם, כמו גם בבעלי נכסים חוקיים רבים אחרים, יהודים ולא יהודים.

שר החוץ יאיר לפיד תקף בחריפות: ''אין לי שום כוונה לשתוק מול החוק הזה. זוהי פגיעה ישירה וכואבת בזכויותיהם של ניצולי השואה וצאצאיהם. זו אינה הפעם הראשונה שהפולנים מנסים להתכחש למה שנעשה בפולין בימי השואה. אסור לשתוק להם.

''שימור זכרון השואה, דאגה לזכויות ניצולי השואה ובכלל זה סוגיית השבת הרכוש היהודי מתקופת השואה, הם רכיב מרכזי בהוייתה ובהגדרת זהותה של מדינת ישראל. זהו נדבך חשוב בפעילות משרד החוץ הישראלי. זוהי חובה ערכית, מוסרית והיסטורית, שכולנו נושאים בגאווה''.

לפיד הדגיש: ''החוק הזה לא מוסרי ויפגע קשות ביחסים בין המדינות. שום חוק לא ישנה את ההיסטוריה. זו חרפה שלא תמחוק את הזוועות ואת זכרון השואה. מדינת ישראל תעמוד כחומת מגן להגנה על זכרון השואה ועל כבוד ניצולי השואה ורכושם. פולין, שעל אדמתה נרצחו מיליוני יהודים, שגתה קשות. עוד לא מאוחר לתקן''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו