מיאמי
מיאמי Reuters

קריסת המגדל בעיירה סרפסייד: הרב יאיר מסרי, רב אחד מבתי הכנסת שבקהילת 'השול' בבל הארבור - פלורידה, מספר על הטרגדיה העצומה וההלם שעדיין לא שכך.

"איש לא התכונן לזה, זה אירוע דרמטי שמעולם לא ידענו לא שמענו ולא הכרנו, אנשים עומדים כאן ולא מאמינים למראה עיניהם. בנין בן 12 קומות קרס על יושביו", אמר מסרי לעיתון 'המבשר'.

"אני מכהן כאן כרב אחד מבתי הכנסת של ה'שול', בקהילה שלי לבד ישנם כמאה חמישים משפחות, ואנו רק חלק בפאזל הגדול של בתי הכנסת הרבים שיש באזור כולו. מדובר בשכונה יהודית ותיקה בו מתגוררים אלפי יהודים, רבים שומרי תורה ומצוות הפוקדים את בתי הכנסת בימות החול ובשבתות".

על מה שאירע מספר הרב מסרי: "זה היה בסביבות 2 בלילה, העירו אותי ויצאתי מיד לראות מה שמתרחש. פשוט מראה לא יאומן, הבניין קרס על יושביו. אתה רואה אנשים שהצליחו בדרך נס להימלט בחיים כשהם מסתובבים עם בגד שינה, זה מה שנותר להם... המראה הזה קורע לב.

בדבריו תיאר את מערך הסיוע למשפחות שנותרו חסרי כל. "למרות ההלם הכבד, כיהודים התעשתנו מהר ופתחנו חפ"ק ענק לסייע לכל אחד. בתי כנסת רבים פתחו את שעריהם לקלוט את המשפחות שאיבדו הכל. יהודים מכל האזור הגיעו עם ארגזים של אוכל, ביגוד, תרופות, לתת מענה ראשוני.

"לגבי מצב הנפגעים, עדיין אין עדכונים ברורים. צוותות החילוץ עובדים כאן קשה. זה לא כמו בישראל שמורגלים לאסונות, ומיד מגיע זק"א והצלה וכו', כאן הכל עובד אחרת. לעת עתה ישנם נעדרים רבים, ואנו מתפללים לה' שלא נשמע בשורות קשות.

"הבנין הזה מאוכלס ברובו ביהודים, כעשרים מהם מתפללים אצלנו בבית הכנסת. בעל הקורא שלנו מתגורר בבנין הזה, הוא סיפר ששמע רעשים מוזרים ומיד נמלט יחד עם אשתו ובתו, הם ניצלו בנס של ממש".

עתה, לאחר ההלם הראשוני הם נערכים לקראת שבת בצל האסון: "למרות הקושי וההלם אין לנו יותר מדי זמן. מחר שבת ולאנשים אין היכן להיות. ישנם בעלי דירות שנמצאים כאן רק בחורף, והם כבר הודיעו שהם נותנים את הדירה שלהם לכל מי שרק זקוק לו. כך יש כאן יהודים ששכרו חדרים במלון לטובת כל מי שאין לו לאן לפנות. אנו נערוך סעודות בבית הכנסת לכל דכפין.

"כל השכונה כאן בהלם, אנשים רבים יושבים ואומרים תהילים, או שמנסים לסייע בכל מה שרק ניתן. מטבע הדברים לאנשים רבים יש מכרים או משפחה בבנין הזה, וכל אחד מנסה להשיג כל בדיל של מידע כדי לדעת מה עלה בגורלם. איש אינו יודע לומר בדיוק מי היה בבית ומי היה מחוץ לעיר. כל ידיעה על אדם שלא היה בביתו או שהצליח להיחלץ מתקבלת כאן בהקלה, אבל עדיין מפלס הדאגה גדול".