אסון במיאמי
אסון במיאמי Reuters

קריסת המגדל בעיירה סרפסייד: הרב שלום ליפסקר, העומד בראש קהילת חב"ד בעיר בל הרבור ליד מיאמי, העריך שרבים מבני הקהילה נעדרים או פצועים, אולם אין מספרים מדויקים.

"התחושה פה היא כמו של אזור מלחמה, בדיוק כמו ה־11 בספטמבר", אמר ליפסקר לעיתון 'המבשר'. "אין מילים שיוכלו להכיל את מה שקרה פה". הוא מכיר אישית מספר אנשים שנמצאים שם, ואיננו יודעים מה עלה בגורלם.

"אני יושב פה יחד במתחם מיוחד עם עשרות רבות של יהודים ובני משפחה, חלקם בוכים על ההורים, חלקם על הילדים או האחים, שלא ידוע מה גורלם. אנו מנסים לחזק ולעודד אותם, אבל למגינת לב הסיכוי שימצאו כאן ניצולים הולך ופוחת ככל שהזמן חולף.

"אין מה לומר – זה זמן של שתיקה וידם אהרן, אנו מקווים לניסים שמעל לדרך הטבע, כי בדרך הטבע המצב לא פשוט, אנו חייבים להתעורר זה כבר הרבה יותר מסימן, אי אפשר כך להמשיך, אי אפשר לעבור לסדר היום".

ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס לאסון קריסת רב הקומות בשכונה היהודית במיאמי, ואמר "עוקבים בדאגה אחר התמונות הקשות מפלורידה, נציגי משרד החוץ עושים כל שניתן כדי לסייע ולטפל במצב. אנו שולחים תמיכה לאחינו בקהילה היהודית בפרט ולכל תושבי פלורידה".

לפחות אדם אחד נהרג ועוד עשרה נפצעו בקריסה של חלק מבניין מגורים בן 12 קומות בעיירה סרפסייד מצפון למיאמי שבפלורידה. לפחות עשרים יהודים מוגדרים כנעדרים.

הרב יונה לונגער מעסקני מיאמי החרדיים סיפר כי "אנו בשלבי הבדיקה הראשוניים, ישנם שמות של עשרות יהודים נעדרים שלא יצרו קשר עמם, זה לא אומר שכולם היו שם, אנו מקווים שלא, וגם אם כן אנו מתפללים שהם יצליחו לשרוד".

"מה שניתן לומר עתה, שאין הרבה מה לומר. זהו הזמן לתפילות ולאמירת תהילים. אנו בשלבי הבדיקה הראשוניים, ישנם שמות של עשרות יהודים נעדרים שלא יצרו קשר עמם, זה לא אומר שכולם היו שם, אנו מקווים מאד שלא, וגם אם כן אנו מתפללים שהם יצליחו לשרוד", אמר ל'המבשר' הרב יונה לונגער.

"המידע כאן זורם לאט, יש הרבה שמועות שאינם מאומתות וחצאי אמת. אכן מדובר בבנין שרבים בו יהודים, אך לא ברור מי היה כאן ומי לא. זהו בנין יוקרתי ויש בו דירות שבבעלות יהודים מחוץ למיאמי שבאים לכאן בעיקר בחורף. ולכן יש תקוה שהם לא היו בבית ואחרים לא היו במקומם.

"אנו מתמקדים בעיקר בעזרה וסיוע למפונים. אנשים ניצלו בעור שיניהם, ולא נותר להם מאומה. הם צריכים מענה כאן ועכשיו. הערבות ההדדית היא כאן מעל ומעבר, ובעז"ה נצליח לעבור את האסון הכבד הזה, ונעשה חשבון הנפש יחד כל אחד במה שהוא יודע, כי זה באמת מצב שלא ידענו מעולם".