צבי יחזקאלי: חרף ההסכם, ישראל תמשיך לחבל בתוכנית הגרעין

הפרשן לענייני ערבים צבי יחזקאלי (חדשות 13) על התקיפה המסתורית באיראן: "ישראל לא יכולה להרשות לעצמה את האצת המערכות בדרך לפצצה גרעינית"

103FM , ט"ו בתמוז תשפ"א

צבי יחזקאלי: חרף ההסכם, ישראל תמשיך לחבל בתוכנית הגרעין-ערוץ 7
איראן
צילום: ISTOCK

באיראן דווח השבוע (ד') כי מטוסים לא מאוישים פגעו במפעל לייצור להבי האלומיניום שמסתובבים בצנטריפוגות.

עם זאת, לא פורסמה מידת הנזק שנגרם למתקן שממוקם בעיר קאראז' ממערב לטהראן והפך לפגיעה השלישית בשרשרת הייצור של תוכנית הגרעין האיראנית.

הפרשן לענייני ערבים צבי יחזקאלי (חדשות 13) הסביר: "ישראל לא יכולה להרשות את עצמה גם במציאות החדשה את ההאצה של האיראנים של כל המערכות שלהם בדרך לפצצה גרעינית. האיראנים לא האשימו את ישראל בתקיפה, אך ראינו מתקפה מאוד ייחודית על מתקן הצנטריפוגות". הוא העריך כי בתקיפה היה מעורב חומר נפץ שהוטמן קודם לכן במקום, וכי הרחפן ששימש לתקיפה פעל מתוך שטח איראן".

בהמשך דבריו, הדגיש: "אנו לא יודעים את תוצאות הפעולה, אך אנחנו יודעים שהיה שם יעד רציני שקשור לתוכנית הגרעין. יכול להיות שהאיראנים מסתירים סוד גדול מאוד. איראן נכנסה לסוג של מלכוד, אך כשיהיה לה את ההסכם ביד, לישראל לא תהיה ברירה אלא להמשיך במתקפות לסיכול ושיבוש תוכנית הגרעין. איראן משטה בעולם למרות ההסכם; וישראל יודעת את זה, ולכן תילחם בזה עד הסוף".

לדעתו, ישראל תמשיך בתקיפות גם לאחר חתימת ההסכם בין המעצמות ואיראן, והסביר: "ישראל היא לא צד להסכם, להפך, היא צד נפגע. היא תנסה לצמצם את הנזק. עפ"י ההערכות הם יוכלו להגיע תוך מספר חודשים לפריצת דרך גרעינית, ואת זה ישראל לא תרשה. האיראנים לא טיפשים, הם מנהלים את זה בחוכמה, זה תהליך אסטרטגי ארוך". בסיום השיחה הזהיר מפני ההסכם המתהווה, שלדבריו, "גרוע מההסכם של 2015".