מטאוש מורבייצקי
מטאוש מורבייצקי צילום: רויטרס

למרות המחאה החריפה של שר החוץ, יאיר לפיד והאזהרה כי החוק הפולני החדש המונע כמעט לחלוטין את השבת הרכוש היהודי שנגזל בשואה עלול לפגוע ביחסים בין שתי המדינות, עושה רושם כי בפולין לא ממש מתרגשים.

ראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי נשאל במהלך מסיבת עיתונאים ביום שישי האחרון על דבריו של שר החוץ לפיד, ואמר כי פולין אינה מתכוונת לשנות את הצעת החוק או לבטל את ההצבעה השלישית שאמורה להתקיים בבית העליון של הפרלמנט הפולני.

"אני יכול רק לומר כי כל עוד אני ראש הממשלה, פולין לא תשלם על פשעי הנאצים. לא זלוטי, לא יורו ולא דולר אחד", אמר מורבייצקי, שנמנע מלהתייחס ישירות אל יאיר לפיד בדבריו. גם סגן שר החוץ הפולני, פאבל יבלונסקי, תקף בחריפות את דבריו של לפיד וכינה אותם "בורות".

הוא גם הוסיף כי מדובר בחוק שנועד למנוע מעשי מרמה כנגד אזרחים פולנים שעלולים לאבד את רכושם, לדבריו. "ההערות האלו מעידות על בורות וחוסר הבנה עמוק לגבי העובדות והחוק הפולני. פולין אינה אחראית שום אופן לשואה, זוועה שביצע הכובש הגרמני גם באזרחים פולנים ממוצא יהודי. יש לגנות את ההצהרה של לפיד באופן חד משמעי".

מי שעוד התייחס לעימות עם פולין הוא נשיא הקונגרס היהודי העולמי, רונלד לאודר, שבהתבטאות חריגה קרא לקהילה היהודית בעולם לשקול מחדש את יחסיה עם פולין.

"החוק הזה הוא סטירת לחי למה שנשאר מיהדות פולין וניצולי האכזריות הנאצית בכל מקום. זה גם מהווה תקדים נוראי ברחבי אירופה, כאשר שניצולים וצאצאים ממשיכים לחפש צדק. מכאיב לי לומר זאת, אבל אני חושב שהגיע הזמן שהקהילה היהודית הבינלאומית תעריך מחדש את מערכת היחסים שלנו עם ממשלה שמתנהגת בעקשנות בלתי נתפסת, ומחקה את המסורות הגרועות ביותר בהיסטוריה הפולנית ולא את הטובות ביותר", אמר לאודר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו