הרב שרון צברי
הרב שרון צברי צילום: דובר צה״ל

בימי בין המצרים, שלושת שבועות האבל על חורבן בתי-המקדש בירושלים, מלוות אותנו מילות הנצח של הרב קוק זצ"ל: "ואם נחרבנו ונחרב העולם עמנו על ידי שנאת חינם, נשוב להיבנות והעולם עמנו ייבנה על ידי אהבת חינם" (אורות הקודש ג', עמוד שכ"ג- שכ"ד). 

מהי אהבת חינם? אהבה טהורה לזולת, שאינה תלויה בקבלת תמורה כלשהי. אהבה כפשוטה, בלא שיקולי רווח ואינטרסים עצמיים. אהבה אמתית, כתיקון לשנאת החינם שגרמה לחורבן הבית.

כך נהג הלכה למעשה הרב נחמיה לביא ז״ל, לוחם ורב צבאי במילואים, שמסר את נפשו במאבק מול מחבל בירושלים לפני כשבע שנים, ועל ידי כך הציל משפחה שהותקפה באכזריות. הרב לביא ראה בצה"ל את שיאה של אהבת ישראל בזמננו. תפישת עולמו התמצתה במשפט: ׳בניין האומה באהבת חינם׳.  

אם כן, הצומות במסורת עמנו נועדו לחשבון נפש שמוביל לתיקון המעשים במישור האישי והלאומי כאחד. הרמב"ם כותב: "יש שם ימים שכל ישראל מתענים בהם מפני הצרות שאירעו בהן כדי לעורר הלבבות לפתוח דרכי התשובה... שבזיכרון דברים אלו נשוב להיטיב" (הלכות תעניות ה', א'). מתוך חיבור עמוק לנקודת האמת הטבועה בירושלים שחוברה לה יחדיו – "עיר שהיא עושה כל ישראל חברים" (תלמוד ירושלמי מסכת חגיגה ג', ו') – נתחזק באחדות פנימית ובאהבת חינם. 

במשך למעלה משני עשורים אני זוכה לשרת את חיילי צה"ל ומפקדיו בתפקידיי השונים בחיל הרבנות הצבאית. בזיכרוני צרובים אימונים ותרגילים, מבצעים ומלחמות, שהתקיימו בימי בין המצרים. ערך האחדות בצבאנו מנחה את חבריי לשירות ואותי במשימת החיבור בין ציבורים וחילות, יחידות וחיילים.

לא פעם מצאתי עצמי, ערב תשעה באב, עוסק בהשלמת ההכנות לסעודה המפסקת בעבור הלוחמים בשטח. הייתי שותף לקריאה מרגשת בתנאי שדה של מגילת איכה ולאמירת הקינות – כי רק עם שזוכר את עברו, זוכה ורואה בתקומתו. השתתפתי בשיח חיילים ומפקדים על לקחי החורבן הקדום ועל גאולת ישראל בדורנו, בזכות הערבות ההדדית ואהבת הרֵעַ.  

על סף ימי בין המצרים תשפ''א אני נושא תפילה להתגשמות הנבואה: "צוֹם הָרְבִיעִי וְצוֹם הַחֲמִישִׁי וְצוֹם הַשְּׁבִיעִי וְצוֹם הָעֲשִׂירִי יִהְיֶה לְבֵית יְהוּדָה לְשָׂשׂוֹן וּלְשִׂמְחָה וּלְמֹעֲדִים טוֹבִים וְהָאֱמֶת וְהַשָּׁלוֹם אֱהָבוּ" (זכריה ח', י"ט). 
באהבת חינם – ננצח!

רמ"ח הרבנות הצבאית, אל"ם הרב שרון צברי

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו