חברי ועדת החקירה
חברי ועדת החקירה צילום: דוברות הרשות השופטת

אחרי התנגדות חברי הכנסת החרדים לוועדת החקירה לאסון במירון, מתברר כי נשיא מועצת גדולי התורה הרב גרשון אדלשטיין תמך במינוי חבר ועדה חרדי.

חבר הוועדה, הרב מרדכי קרליץ, נועד ביום שישי עם נשיא מועצת גדולי התורה, הרב גרשון אדלשטיין, הציג לו את מטרות הוועדה והרכבה, וקיבל את ברכתו למינוי.

בחדשות 12 דווח כי הפגישה בין הרב אדלשטיין לקרליץ, ראש עיריית בני ברק לשעבר וממקורביו, נמשכה כארבעים דקות ובמהלכה ביקש מהרב את ברכתו למינויו כחבר הוועדה. קרליץ הציג בפני הרב את הרכב הוועדה הצפוי ואת מטרותיה, וקיבל ממנו אור ירוק להצטרף אליה. מדובר במהפך בעמדת ההנהגה החרדית ובעמדתו של הרב עצמו שהורה לחברי הכנסת להצביע נגדה.

מרדכי קרליץ הוא בנו של הרב ניסים קרליץ, בן למשפחת החזון איש, לשעבר ראש עיריית בני ברק וחבר בוועדת טל. קרליץ הוא מראשי החינוך העצמאי והעיתון יתד נאמן.

נשיאת בית המשפט העליון לשעבר מרים נאור היא שתעמוד בראש ועדת החקירה לאסון מירון שבו נספו 45 בני אדם. מלבד הנשיאה בדימוס נאור, שכיהנה לאורך השנים בכל ערכאות השיפוט ודנה בתיקים המורכבים ביותר שידעה המדינה, יכהן בוועדה הרב קרליץ, שלו ידע רב וניסיון מעשי בתחומי התכנון והבנייה ובקיאות רבה בהוויה הדתית הנוגעת להילולת רשב"י. לצדם, יכהן בוועדה גם האלוף במיל' שלמה ינאי, ששימש כאלוף פיקוד הדרום וכראש אגף התכנון בצה"ל.

הוועדה תחקור את השתלשלות האירועים באותו לילה, וכמו כן את סוגיית קבלת ההחלטות שהובילה לאישור האירוע. ראש הממשלה נפתלי בנט בירך על ההחלטה והצהיר: "על כתפינו מוטלת האחריות להפיק את הלקחים ולמנוע את האסון הבא".

"החלטת הממשלה בדבר הקמת ועדת חקירה ממלכתית קובעת כי האסון שהתרחש, לרבות הסיכונים הקיימים באירועים דומים, הוא נושא בעל חשיבות ציבורית חיונית הטעון בירור", נימקה הנשיאה חיות בכתב המינוי. "הוועדה תמליץ על הדרך הנכונה לעריכת אירועים המוניים. זאת, בעיקר במקומות פולחן דתיים, ובפרט לגבי השינויים הנדרשים באתר הילולת ל"ג בעומר בהר מירון ובתשתיותיו , לצורך בטיחות קיום אירועים בו בעתיד. הקמת ועדת חקירה ממלכתית על ידי גורם בלתי תלוי נועדה להבטיח את עצמאותה ואת אמון הציבור בעבודתה ובמסקנותיה".