אביתר
אביתר צילום: Sraya Diamant/Flash90

בשעה 23:00 הערב (ראשון) ייכנס לתוקפו צו הפינוי של היישוב אביתר הסמוך לצומת תפוח בשומרון.

בינתיים, נמשכים המגעים בין הממשלה לנציגי היישוב וראשי מועצת שומרון, במטרה להגיע להסכם שיאפשר את הכשרת המאחז שהוקם בזמן מבצע שומר החומות ברצועת עזה.

במסגרת מתווה הפשרה שנחשף על ידי העיתונאית כרמל דנגור בכאן 11, התושבים יתפנו בהסכמה מאביתר, המבנים שהוצבו שם יישארו וחיילים יישלחו לשהות במקום. תיערך בדיקת סקר ואם יתברר שמעמד הקרקע מאפשר הסדרה - התושבים יחזרו לבתיהם.

שר הביטחון בני גנץ פרסם הערב הודעה שלפיה הוא עוסק בימים האחרונים "בניסיון להגיע לפינוי מוסכם" עם התושבים, והוסיף: "הנושא יטופל על ידי גורמי הביטחון ועל ידי באופן אישי, ובאופן הרגיש ביותר והנחוש ביותר".

גנץ אמר כי "אין מדובר בפינוי יישוב סדור ובגזירת גורל על משפחות. מדובר בכניסה לשטח, שנעשתה בחסות מבצע שומר החומות, לא בצורה חוקית, וללא כל אישור מהגורמים המוסמכים ודינו של המקום להתפנות".

ח"כ איתמר בן גביר (עוצמה יהודית) מתנגד להסכם הפשרה ואמר: "אמנם הם מבטיחים לבחון את מעמד הקרקע, אבל טיבן של הבטחות חברי הממשלה בראשות בנט ידועות, ואיך נדע הפעם, אם זו הבטחה ליבתית או לא? בזמן שממשלת ישראל מסדירה אלפי בתי בדואים בנגב, אין שום סיבה שלא יסדירו את היישוב אביתר".

מוקדם יותר נפגש ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, עם זקן רבני הציונות הדתית הרב חיים דרוקמן בביתו, והציג בפניו את המאמצים הנעשים לאישור היישוב אביתר.

בתום הביקור הצהיר הרב דרוקמן על תמיכה בישוב אביתר וחיזק את התושבים: "לתושבי אביתר היקרים, ברוך השם על הקמת יישובכם. יירבו תושביכם ותעמיקו שורש בארץ חיינו. ברוכים תהיו כולכם".

יוסי דגן הודה לרב בשם התושבים ואמר: "אני מודה לרב על המילים החמות והמחזקות. כולנו מקווים שהממשלה בעזרת ה' תאשר את אביתר כישוב מן המניין, הישוב ה-34 של המועצה האיזורית שומרון. כך נוכל ליישב את הארץ כמו שצריך ובוודאי גם לתת את התשובה הציונית הנכונה להוסיף חיים איפה שרצו להוריד חיים ורצחו את יהודה הי"ד ואביתר הי"ד".

יו"ר ש"ס אריה דרעי ויו"ר מפלגת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' ביקרו הבוקר (ראשון) ביישוב אביתר שבשומרון.

דרעי ביקר במקום עם חברי סיעתו ואמר: "שמענו סקירה די ממצה מפי ראש המועצה וראשי הישוב. י"ז בתמוז זה לא תאריך שסתם הגענו בו לפה, באנו לכאן, כל חברי תנועת ש"ס, כדי לשמוע, לתמוך, להזדהות ובעיקר לפעול איך עושים שהיישוב הזה יוסדר, יתפתח ויקבל אישור רשמי כמו כל ישוב בארץ ישראל, זו ארץ אבותינו, זו נחלת אבותינו, זה לא עניין פוליטי, זה עניין עקרוני, התיישבותי עם השלכות פנימיות משמעותיות על כל האזור".

עוד אמר דרעי כי "הדבר הראשון שאני אעשה עכשיו זה לפנות לראש הממשלה נפתלי בנט ואדרוש שהקבינט יתכנס ויאשר את היישוב".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו