הרב ד"ר יואל בן נון
הרב ד"ר יואל בן נון צילום: חזקי ברוך

ממשלה שחרתה על דגלה להימנע מפינוי בכוח של בנייה בלתי חוקית בנגב, ולהעדיף הבנות והסכמות, אסור לה לפתוח מחדש את מסלול העימות מול מאחז בשומרון, שקם מתוך מחאה על פיגועי הרצח בצומת תפוח.

קציני הפיקוד ושר הביטחון חושבים (כידוע לי), שמאחז אביתר גורם לתסיסה מסוכנת בכפרים שבמרכז השומרון, ואולם להעניק ניצחון להתפרעויות שלהם מול מאחז אביתר עלול להיות מסוכן הרבה יותר.

ההצעה היחידה שיכולה כעת לגשר ולמנוע פינוי בכוח היא תפיסת הגבעה על ידי צה"ל והקמת מאחז צבאי במקום המאחז האזרחי, ובהסכמה, שצה"ל לא יפנה את המקום בלי הסכמת ראש הממשלה – בתמורה, יסכימו מקימי המאחז ותושביו, להתפנות בלי עימות, ולפנות את המגורונים ואת הציוד.

פשרות כאלה כבר הושגו בעבר, וכולנו יודעים, שהיישוב אביתר יקום מחדש במוקדם או במאוחר, בזכות הדבקות באדמת ארצנו, בסבלנות ובנחישות, ובעזרת ה'.

גם אם קציני הפיקוד ושר הביטחון יתנגדו להקמת מאחז צבאי שיחייב הקצאת כוחות להגנה עליו, ממשלת ישראל מוסמכת לקבל החלטה כזאת, כדי למנוע ניצחון ממתפרעי הטרור הפלסטיני, וכדי להציב קו של הידברות במקום הפעלת כוח, גם כלפי מתנחלים.

הדבר היחיד שעלול למנוע הסכמה כזאת הוא התעקשות פוליטית של שר הביטחון בני גנץ, להראות שריר לראש הממשלה נפתלי בנט, ומנגד, התעקשות דומה של ראש מועצת שומרון יוסי דגן, או של מי ממובילי אביתר, שעלול להעדיף עימות עם כותרות בתקשורת, במקום מצוות יישוב הארץ.

התעקשויות כאלה מחזקות את החשד, שבנימין נתניהו עומד מאחוריהן, מתוך תקווה עלובה לתקוע טריז בין גנץ לבנט, להפיל את הממשלה, ולהחזיר את מדינת ישראל לאנרכיה שרשומה על שמו, למרבה הצער והכאב.

אני קורא מכאן לשר הביטחון ולראש מועצת שומרון ולאנשי אביתר, שלא להשתתף במשחק מכוער כזה על גב כולנו, ולחתור להסכמה בהידברות, גם אם יש לה מחיר בהיערכות כוחות צה"ל בשומרון.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו