ברל'ה קרומבי
ברל'ה קרומבי צילום: באדיבות המצולם

1.

השבוע אני רוצה לפתוח בווידוי קטן. בתור כותב טור ופרשן פוליטי, הדבר המלחיץ ביותר הוא שאני אמור לכאורה לדעת תמיד מה לחשוב. אבל השבוע הצלחתי להתבלבל, כשהקואליציה טענה שבאופוזיציה נוהגים בחוסר אחריות.

הם הרי רוצים להאריך את חוק איחוד משפחות, המונע הצפה של פלסטינים משכם וג'נין אל תוך מדינת ישראל במסווה של חתונה חוקית. לכן בהתחלה באופוזיציה היו נבוכים. מדובר בחוק ציוני שרק לפני שבועיים הגיש לאישור הממשלה הקודמת לא אחר מאשר בנימין נתניהו עצמו. אז איך אמורים להצביע כעת בצלאל סמוטריץ ושלמה קרעי; לפי המצפון ועל הדרך להעניק רשת ביטחון לממשלה הרעה הזו, או ללכת נגד האינסטינקט הבסיסי, להפיל את החוק, אבל יחד איתו לחשוף את פרצופה של הממשלה?

ואז שמעתי את חיים רמון, שלא חשוד כאיש ימין, אבל עדיין יש לו יושרה של ציוני שהמדינה הזו חשובה לו. הוא היה שר המשפטים שניסה להעביר את חוק איחוד משפחות בחקיקה קבועה ולשנות את המצב הקיים בו הוא מוארך בכל פעם בהוראת שעה. עכשיו תקשיבו לניתוח החד שלו: הקואליציה – לא האופוזיציה – היא זו שטוענת שמי שמצביע נגד החוק הוא אנטי ציוני, חותר נגד קיומה של המדינה ומסייע לטרור. אלה היו ההצהרות של שקד, אלקין וסער בימים האחרונים. לכן הסבירו בקואליציה שהם חייבים תגבור של האופוזיציה. כי בקואליציה שלהם יש כעת 10 ח"כים שמתכוונים להצביע נגד החוק. כלומר לחתור נגד קיומה של מדינת ישראל, לפעול באופן אנטי ציוני ולסייע לטרור.

הם בעצם מודים שבשם שנאתם לנתניהו, הקימו קואליציה עם אנשים כל כך מסוכנים, והם מבקשים מהאופוזיציה לנהוג באחריות על חוק אחד סמלי, בזמן שהם איפשרו לאנשים כאלה מסוכנים להפוך לשותפים בניהול המדינה.

2.

ההתנהגות של הקואליציה השבוע הזכירה את אותו ילד שרצח את הוריו ואחר כך ביקש מהשופט שיתחשב בו, כי הוא הרי יתום מאבא ואמא. מסתבר שכל הדיבורים של בנט ושקד על קואליציה שתהיה 10 מעלות ימינה מהממשלה הקודמת, היו פשוט הזיה מוחלטת, שקשה להאמין שהיו מי שהאמינו לה.

הכי מגוחך היה לשמוע השבוע את יאיר לפיד מדבר על "אופוזיציה אחראית". זה בדיוק אותו לפיד שלפני שנה, כבעיצומם של ימי הקורונה הוא זה שהיה באופוזיציה, קרא לאזרחים לא לכבד את הסגר ולצאת מהבתים. עכשיו כשהקואליציה שהקים עם תומכי טרור צפויה לחתור נגד קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, הוא מבקש אחריות.

חוסר אחריות הוא לא להצביע נגד הקואליציה הזו, אלא להקים אותה.

3.

השבוע ניסה זאב אלקין להצדיק את הקמת הממשלה המוזרה הזו, בטענה כי כך בחר העם. הוא רק שכח שבהצבעה על הקמת הממשלה לא היו אפילו 61 מנדטים ויועצו של ערפאת לשעבר, אחמד טיבי, עמד בהיכון סמוך למליאה, אולי יצטרך להגיע להושיט עזרה לחברים. הוא גם שכח שארבעה ח"כים שחברים בקואליציה ש"העם בחר", משתייכים למפלגה תומכת טרור.

אבל זה לא מפריע לאלקין וחבריו לספר לנו שהעם בחר בהם. בדרך הם מתעלמים באלגנטיות מהונאת הבחירות הגדולה. לפי כל סקר רוב מצביעי ימינה התכוונו להצביע למפלגה כי הונו אותם שהיא תלך עם נתניהו וגוש הימין לאחר הבחירות. רוב מצביעי ימינה הם לפחות ארבעה מנדטים שבחרו בימינה בחרו בנתניהו כראש ממשלה וכעת הם מרגישים שגנבו להם את הקול. הם חשבו שהם מצביעים שניים במחיר אחד, כמו שטענו תמיד מפלגות הלוויין בימין. גם נותנים את קולם לנתניהו כראש הממשלה וגם מחזקים אותו מימין עם אידיאולוגים כמו בנט ושקד. אז הם חשבו. התברר שהאידיאולוגים הגדולים מכרו את עקרונותיהם בעד תפקיד ובדרך גנבו להם את הקול.

4.

אבל זוהי לא סתם גנבת קולות, אלא גניבת בחירות. ואלה לא פרשנויות, אלא עובדות שעולות מכל ניתוח של המציאות, כולל סקרי הדעת של בנט ושקד עצמם, שגילו להם לפני הבחירות שזה מה שהמצביעים שלהם רוצים. לכן בדיוק הלך בנט לערוץ 20 ערב הבחירות וביצע את השקר הגדול. הוא הביט למצלמות בעיניים ושיקר ביודעין כדי לגנוב את קולות המצביעים.

5.

לכן טוב יהיה אם מבחנה הראשון של הקואליציה הזו יהיה גם קו השבר שלה. לסיפור איחוד המשפחות יימצא פיתרון, כמו שיודע כל מי שמתמצא בסוגיה. השב"כ ומשרד הפנים ידחו את הבקשות, או שלחילופין יוגש חוק הגירה מורחב. אבל את הסיפור העגום של השבוע אי אפשר למחוק מדפי ההיסטוריה של מדינת ישראל. אנשי ימין הקימו ממשלה עם תומכי טרור ואז רצו לצעוק שיש להם גנב בבית. האירוניה מעולם לא הייתה עצובה כל כך.

ברל'ה קרומבי הוא עורך העיתון גילוי דעת