אופיר אקוניס
אופיר אקוניס צילום: דוברות הכנסת - דני שם טוב

קצת יותר משבועיים חלפו מאז קמה הממשלה ובשיחה עם ערוץ 7 מסכם השר לשעבר, חבר הכנסת אופיר אקוניס, את מה שבעיניו נחשב לליקויים המרכזיים של ממשלת בנט.

בראשית השיחה עם חבר הכנסת אקוניס שאלנו אם הוא יכול להעלות משהו חיובי אחד שקורה בממשלת בנט. אקוניס משיב בשלילה. "הממשלה הזו קראה לעצמה ממשלת ריפוי אבל היא ממשלת חולי", הוא אומר ומזכיר את מה שהוא מגדיר כ"החוקים האנטי דמוקרטיים שעלו בכנסת שבינם לבין הציבור אין דבר וחצי דבר". בין החוקים הללו הוא מציין חוקי ג'ובים כדוגמת "החוק הנורבגי הבלתי נשלט שמוביל לפיד יחד עם בנט, שקד, מרצ והעבודה שצעקו לפני שנה עד כמה הדבר הזה נורא".

אך מעל לכל אלה מוצא חבר הכנסת אקוניס כסוגיה המטרידה והמדאיגה ביותר את סוגיית ארץ ישראל וההתיישבות. "ארץ ישראל בסכנה", הוא קובע. "התפיסה שלנו, של ארץ ישראל השלמה שבנט ושקד היו חלק ממנה, בסכנה".

להערכתו נחוש בתחילת הסכנה הזו עם נסיעתו של ראש הממשלה בנט לארה"ב, שם ייוועד עם הנשיא האמריקאי ביידן, מי שהיה סגנו של אובמה, מי שזעם על בניה בירושלים, והצפי הוא שהוא ילחץ לקידום תפיסת שתי המדינות. להערכת אקוניס, כאשר שר החוץ הישראלי תומך בפינוי 80 אלף מתיישבים, שרת התחבורה ושר הבריאות תומכים בנסיגה לקווי יוני 67' ו'ישראל ביתנו' לא מתנגדת לשתי מדינות, הסכנה המדינית רבה שכן "בנט לא יוכל לעמוד מול הדרישה של הממשל".

ואולי, שאלנו, יבין ביידן את מורכבות הממשלה החדשה בישראל, ודווקא משום שהוא שמח בהקמתה יאפשר לראש הממשלה הישראלי להותיר את הסוגיות הללו מחוץ לתמונת הלחץ האמריקאי? אקוניס משוכנע שגם אם יתקבל בנט באהבה ואהדה בבית הלבן הרי ש"בוושינגטון אין ארוחות חינם", גם אם בפומבי לא תוצג הדרישה לקידום רעיון שתי המדינות "בנט יצטרך לשלם על כך".

ומה באשר להסכם אביתר? האם אין כאן אירוע היסטורי בו ממשלה בה חברים מרץ, העבודה ורע"ם חותמת על הקמתו של ישוב חדש ביהודה ושומרון? "אנחנו צריכים את האישור של העבודה על אבתיסאם מראענה ומנסור עבאס כדי לבנות ביהודה ושומרון? שואל אקוניס ומזכיר את בניית מגרון ועמיחי על ידי ממשלת נתניהו. "המבחן יהיה בביצוע הרעיונות של מרץ יש עתיד וישראל ביתנו התומכים בפינוי ולא בבינוי, חלקם תומכים בהאשמת האפרטהייד כפי שראינו בכנס בשבוע שעבר ולא שמעתי את בנט שקד או צייצן מקצועי אחר מתייחס לכך או מגנה את זה. זה מדאיג ואומר הכול".

על מה שהתקבל בתקשורת כמחווה ג'נטלמנית מצידו של יאיר לפיד כאשר הודה לנתניהו על הסכמי אברהם, אומר אקוניס כי לפיד אמר את מה שהיה חייב לומר על מנת שלא לעשות מעצמו צחוק. "הוא רק אמר את האמת. לא הייתה לו שום ברירה כי כל הציבור מכיר את האמת. הסכמי אברהם נחתמו על ידי נתניהו ואחר כך באה הזנקת היחסים מול סודאן ומרוקו. לפיד העדיף שלא לעשות מעצמו צחוק. הוא יודע את חשיבות הסכמי אברהם למדיניות החוץ של ממשלת הליכוד והישג ענק של ממשלת הליכוד בראשות נתניהו".

באשר לאורך חייה של הממשלה הנוכחית והסיכוי להפלתה מעריך חבר הכנסת אקוניס כי הקואליציה תשרוד את מושב הקיץ הקצר שעוד נותר, אך הוא "מקווה שבתחילת מושב החורף נגייס את הרוב הדרוש להפלת הממשלה מוקדם ככל הניתן. גם בכנסת הנוכחית אפשר להקים ממשלה ימין לאומית בראשות נתניהו והליכוד".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו