ביידן וריבלין
ביידן וריבלין צילום: חיים צח/לע"מ

הפגישה של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן ונשיא ישראל ראובן ריבלין התמשכה מעבר לשעה שהוקצבה לה ועל פי גורם מדיני שנכח בפגישה, הנושאים שעלו נגעו באתגרים המשמעותיים שעומדים בפני ישראל בזירות השונות.

ריבלין דיבר עם ביידן ארוכות על איראן ואף העביר מסרים מירושלים בנושא. הנציגים האמריקנים התעניינו מאוד במידע הישראלי ושמעו את הדברים בקשב רב.

הגורם המדיני התרשם שהאמריקנים פתוחים לשמוע אלטרנטיבות לפיתרון העניין האיראני.

ביידן עצמו הבהיר במהלך הפגישה שלישראל יש את הזכות לעשות מה שהיא רואה לנכון. עוד בעניין האיראני, התקבל הרושם שבארה"ב מודאגים מאוד מהנשיא הנבחר, אבראהים ראיסי.

הנושא השני שעלה היה הצורך של ישראל להתמודד עם איומים מתוך אוכלוסיה. הצורך של ישראל בנשקים מדויקים כדי להתמודד עם האתגרים האלה עלה בשיחה.

הנושא השלישי היה הנושא הפלסטיני. בשיחה אמר הנשיא ריבלין שפתרון שתי מדינות הוא הצעה לא רלוונטית היום. מבחינת הצורך לשמור על הביטחון, הנשיא הבהיר שבראייתו אין מקום לעוד ריבון בשטח אך שבמעמדו כנשיא הוא אינו בר סמכות בנושא.

במהלך הפגישה עלה עניין התמיכה שיש לחמאס בציבור הפלסטיני, מה שמבהיר עוד יותר שאין כעת רלוונטיות בפיתרון שתי המדינות.

לגבי הממשלה החדשה בישראל, גורמים מדיניים התרשמו כי הממשל החדש מודע ליחודיות של הממשלה הנוכחית לנוכח הכנסתה של מפלגה ערבית לקואליציה.

מהפגישה עלה הרושם שראש הממשלה בנט יוזמן בקרוב מאוד למפגש בבית הלבן.

הגורם מספר שהאמריקנים מאוד התרשמו מהביקור האחרון של הרמטכ"ל הישראלי.

עוד ציין שהנשיא ריבלין הגיע עם חשש שהוא יראה בוושינגטון את ההשפעה של הדמוקרטים האנטי-ישראלים ושמח לראות שביידן לא שינה את עמדותיו הפרו-ישראליות.

בסביבתו של ריבלין מקווים ומאמינים שביידן עדיין מרגיש כלפי ישראל כפי שהרגיש כאשר אמר על עצמו לריבלין לפני שנים רבות: "לא צריך להיות יהודי, כדי להיות ציוני".