כדורסל (ארכיון)
כדורסל (ארכיון) ישי קרוב

יום עצוב גם לכדורסל הישראלי. שעות ספורות לאחר פטירתו בטרם עת של אחד מגדולי שחקני הכדורגל בכל הזמנים, ויקי פרץ, הלך לעולמו גם חיים אוחיון, הבעלים של הפועל גלבוע גליל והוא בן 59 במותו.

אוחיון נאבק תקופה ארוכה במחלה קשה ורק אתמול עבר השתלת מח עצם בבית החולים רמב"ם שבחיפה, כאשר משפחתו ומנהלת ליגת העל בכדורסל ביקשו לבוא ולתרום לו טסיות דם מדי יום במהלך התקופה הקרובה עד שיצליח להתאושש. בצער רב, זה כבר לא יציל את מי שענף הכדורסל הישראלי היה חשוב לו עד מאוד ועשה רבות למען הצלחת הענף והספורט בישראל.

אוחיון, חבר הנהלת איגוד הכדורסל, רכש את המועדון הצפוני הותיק, הפועל גליל עליון בשנת 2003 רגע לפני שהלך לפירוק, וב-2008 התאחד עם הגלבוע במה שעורר זעם מצידם של אוהדים צפוניים רבים. מהר מאוד האיחוד נשא פרי כשבעונת 2009/10, זכתה גלבוע גליל באליפות היסטורית בליגת העל בכדורסל, מה שקנה את ליבם של מרבית האוהדים.

תחת אוחיון, גלבוע/גליל השתתפה במוקדמות היורוליג, ביורוקאפ ובליגה הבלקנית - ואף זכתה פעמיים ברציפות באליפות הליגה הבלקנית.

לצד פועלו בקבוצה הצפונית, שהפכה עם השנים למפעל חייו, אוחיון היה אחד מחברי הדירקטוריון הוותיקים ובעלי ההשפעה הגדולה ביותר במנהלת ליגת העל ובמקביל נבחר זה לשמש כחבר הנהלת איגוד הכדורסל במרץ שעבר והיה אמור להשלים קדנציה בת 4 שנים ולהמשיך בתפקיד עד 2024.

אוחיון נאבק במחלה במשך קצת יותר מחצי שנה, כאשר לפני כחודש חלה החמרה במצבו והוחלט לאשפזו. אוחיון לא נכח במשחקיה האחרונים העונה של גלבוע שהגיעה עד למעמד גמר הפלייאוף ולא זכה לראות מהפרקט את קבוצתו מסיימת את העונה עם תואר סגנית האלופה.

מדובר בבעלים/יושב ראש השלישי בכדורסל הישראלי שהולך לעולמו כתוצאה ממחלה קשה רק בתקופה האחרונה אחרי מוטי אמסלם יו"ר הפועל אילת וניסים אלפסי, יו"ר עירוני נהריה.

מלבד הכדורסל, אוחיון שם לנגד עיניו את פיתוח הצפון כמטרה עליונה. הוא הקים מרכז מסחרי בסמוך לאגמון החולה, שלושה מלונות בקיבוצי הגליל העליון, מתחם מגורים ענק בראש פינה ומבשלת בירה ליד כפר גלעדי. בין המיזמים של אוחיון ניתן למצוא גם את חברת ג'י.ג'י.איי (גליל גנטיק אנלאסיס) באזור התעשייה של קצרין, שם פיתח יחד עם המדענים שהעסיק צ'יפ שיזהה מחלות גנטיות אצל נבדקים.

במועצה האזורית גלבוע קיבלו את הבשורה בצורה קשה, כשאמרו כי "זו אבידה גדולה ובלתי נתפסת לספורט הישראלי ולכדורסל בגלבוע בפרט. אנו מבכים את לכתו, כואבים ותומכים במשפחה, ושולחים את תנחומינו למשפחת אוחיון, לכל סגל קבוצת הפועל גלבוע/גליל, עובדים ולחברים הקרובים והכאובים".

במנהלת ליגת העל בכדורסל קיבלו בהלם את הידיעה על דבר מותו של אוחיון, כשאמרו כי "אוחיון היה מנהיג בכל רמ"ח אבריו. אדם שברגע שפתח את פיו כולם היו משתתקים ומקשיבים. אדם אצילי, חכם, יצירתי ומקורי שהיה ממובילי הדרך במנהלת ובאיגוד הכדורסל. תרומתו לכדורסל בגליל עליון, בגלבוע גליל ולקידום הכדורסל הישראלי היא אדירה".

יו"ר מנהלת ליגת ווינר סל, שמואל פרנקל ספד לאוחיון ואמר: "זו אבידה ענקית לכדורסל הישראלי. אדם משכמו ומעלה, איש יקר וצנוע שמרגע שנכנס לכדורסל הישראלי הפך כל אבן כדי שהליגה תהיה שיוויונית ותחרותית וקידם עשרות שחקנים ומאמנים צעירים שחייבים לו את הקריירה. תנחומיי לתרצה ולכל המשפחה. יהי זכרו ברוך".

גם באיגוד הכדורסל כאבו על פטירתו של אוחיון ואמרו כי הם מרכינים את ראשם ומשתתפים בצערה של משפחת אוחיון. "חיים היה יזם, איש עסקים ואיש כדורסל ערכי במיוחד שהביא את הכדורסל לגלבוע ובזכותו המועדון המקומי הפך לשם דבר בגילאי הילדים והנוער וכמובן שגולת הכותרת היא קבוצת הבוגרים. חיים היה איש נעים הליכות, מנומס, יצרתי וחבר אמיתי לדרך. איגוד הכדורסל מבקש לשלוח נחמה למשפחתו ולאישתו תירצה וימצא את הדרך להנציח את זכרו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו