יועז הנדל
יועז הנדלצילום: Olivier Fitoussi/Flash90

שהם הפכה היום (שני) למועצה הראשונה בישראל שמרושתת בסיבים בכל בתיה ורחובותיה.

תושבי שהם יכולים ליהנות מקצב גלישה של עד 2.5 גיגה. עד היום קצב הגלישה המקסימלי בשהם עמד על עד 100 מגה.

שר התקשורת יועז הנדל ביקר במועצה עם ראש המועצה איתן פטיגרו, מנכ״לית משרד התקשורת לירן אבישר בן חורין, יו״ר בזק גיל שרון, מנכ״ל בזק דודו מזרחי והדרג המקצועי במשרד.

הנדל סיפר: ״בכניסה למשרד מצאתי שאנחנו מפגרים בעשור אחרי העולם בתחום תשתיות הסיבים ומקום 94 בתחום הטלפונים הנייחים. הסיבה המרכזית לכך היא מנהיגות. כשממנים את האנשים הלא מתאימים לתפקידים הלא מתאימים הם מתמקדים ביעדים הלא נכונים. זה נכון לחברות עסקיות ונכון לעולם השליחות הציבורית.

"משרד התקשורת כרגולטור של שוק התקשורת היה צריך לזהות את החברות כמנוע צמיחה מחד וכמופקח שזקוק להתווית דרך מאידך. רק שאנשי מקצוע מעולים ככל שיהיו וכך הם אנשי המשרד – לא מסוגלים לעשות זאת ללא קבלת החלטות. וכאשר ההחלטות מערבבות אישי ולאומי אז התוצאות בהתאם. רגע לפני פיזור הכנסת העברנו את רפורמת הסיבים והפקק נפתח״.

עוד אמר השר, ״אני מאוד גאה לחנוך את העיר הראשונה שמחוברת מקצה לקצה, בהתאם ליעד של נגישות ותחרות לכל אזרח. אינטרנט מהיר הוא לא רק שיפור של איכות החיים, הוא מנוע צמיחה. הגדלת התל"ג ב-1.1 % הורדת יוקר המחייה, צמצום פערים בין פריפריה למרכז והצמחת שוק התעסוקה לפחות ב-3%.

"לכן אני מתעקש שבכל מקום בארץ יפרסו סיבים, מהגולן ועד חולות חלוצה, במרחב הכפרי ובמגזר החרדי והערבי. בכל מקום בארץ. מגיע לתושבי שהם ולתושבי הפריפריה תנאים שווים, איכות חיים ויכולת תעסוקה ברמה הכי גבוהה בעולם. יש עכשיו ממשלה חדשה, עם כוחות טובים ובעיקר רצון טוב. לפתע איש לא נגד מתווה הסיבים או שינויים בשוק השידורים. אני מתכוון לנצל את היציבות הזאת כדי לקם את תשתיות התקשורת בישראל, לייצר מהפכה שתשנה את חיי הישראלים בכל מקום״.

בסיום דבריו אמר הנדל כי האינטרנט המהיר יהיה כלי יעיל לצמצום פערים, ״שאיש הייטק יבחר לגור בשתולה או בבאר מלכה כי הוא יכול לעבוד מהבית, לחסוך פקקים ובלילה לראות סרט במהירות גבוהה. צמצום פערים בין הפריפריה למרכז. רק נסו לדמיין את זה, פחות נסיעות – כולנו כבר התרגלנו לפקקים ושלוקח שעה מפה לתל אביב – אבל זה לא חייב להיות כך.

''האינטרנט המהיר יסייע להפחית את העומסים ואת התלות ברכב", המשיך הנדל. ''ההון האנושי בישראל הוא סיפור הצלחה בינלאומי אבל כשההון האנושי הזה פוגש את הרמה הירודה של תשתיות התקשורת בארץ, אין לו מה לעשות פה. הוא נתקל בתקרת זכוכית נמוכה מאוד. היום אנחנו שוברים את התקרה הזו. אני מתכוון לנצל את היציבות הזאת כדי לקדם את תשתיות התקשורת בישראל״.

ראש מועצת שהם איתן פטיגרו: "שהם היא הסנונית הראשונה למהפכת התקשורת בישראל. החל מהיום כל המשפחות ביישוב, ללא יוצא מן הכלל, מחוברות לרשת הסיבים ולאינטרנט המהיר מהם ייהנו גם תלמידי מערכת החינוך ביישוב. אנו רואים חשיבות רבה במתן שירותים מקוונים, לימודים מתוקשבים
ובמציאת פתרונות טכנולוגיים שיאפשרו לתושבי היישוב לעבוד וללמוד מהבית במקרה הצורך. קצב גלישה מהיר אינו מותרות, הוא הכרח המציאות היום. אני מודה לשר התקשורת יועז הנדל ולחברת בזק על כך שמצאו לנכון להשיק את הפרוייקט הלאומי החשוב הזה בשהם".