הרב דרוקמן ודגן
הרב דרוקמן ודגן צילום: רועי חדי

זקן רבני הציונות הדתית, הרב חיים דרוקמן, נפגש בצהריים (שלישי) עם נציגי היישוב אביתר בשאלה אם להסכים לדרישת שר הביטחון בני גנץ בפשרה, לפיה הישיבה באביתר תוקם רק אחרי שמעמד הקרקע במקום יוסדר.

גורמים בממשלה אמרו כי ''המדינה תעמוד מאחורי ההסכם. יש סוגייה משפטית בדבר עליית הישיבה לקרקע האם עד א באלול או עד סיור הסקר. מקווים לסיים עם זה היום''.

לאחר הפרסום בכאן חדשות שלשום על המגעים לפשרה שמקדמים בכירים בממשלה לפינוי המאחז אביתר, שר הביטחון גנץ הביע הסתייגות מההבנות. גנץ מתנגד להקמת הישיבה באביתר כל עוד מעמד הקרקע טרם הוסדר. מבחינה חוקית, לא ברור איך המדינה יכולה לתת היתר להקמת הישיבה, כל עוד האדמות במקום לא הוכרזו כאדמות מדינה.

נכון להיום, האדמות במקום לא מוגדרות אדמות מדינה - אך גם לא אדמות בבעלות פלסטינית פרטית. עוד אמר שר הביטחון בנושא: "אנחנו רוצים למנוע אלימות ולא להביך את הממשלה. אבל הפתרון יהיה רק לפי החוק".

אמש התייחס גם ראש הממשלה נפתלי בנט בישיבת סיעת "ימינה" לפרסום מתווה פינוי המאחז ואמר: "זה נושא רגיש. עוד לא סגרנו אותו, אנו מנסים להגיע לפשרה". הוא הוסיף כי שר הביטחון גנץ ושרת הפנים שקד "עובדים על זה" וכי עוד לא צריך לעשות מכך חגיגה, כלשונו.

הצעת הפשרה הנוכחית: התושבים יעזבו את בתיהם עוד השבוע, ובעוד כשישה שבועות תקום בשטח המאחז ישיבה. 30 תלמידי הישיבה ושלוש משפחות הצוות יאכלסו ככל הנראה חלק מהבתים שנשארו במקום. מוצב צבאי יוקם גם הוא במקום, המדינה תבחן את מעמד הקרקעות ואת הסדרת המאחז.

במקביל, במערכת הביטחון נערכים לפינוי בכוח של המאחז בימים הקרובים, במידה שהתושבים לא יתפנו מעצמם עד סוף השבוע.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו