צוותי החילוץ בזירת האסון
צוותי החילוץ בזירת האסון צילום: רויטרס

המכתב שחושף: ניתן היה למנוע את קריסת מגדל המגורים במיאמי. ז'אן וודניצקי, נשיאת עמותת הבתים המשותפים באזור המגדל שקרס, שלחה מכתב בן שבעה עמודים בחודש אפריל האחרון לדיירי הבניין, ובו הזהירה מפני קריסה אפשרית לאחר "הידרדרות משמעותית במצבו של הבניין".

אחד מבני המשפחה של שני דרי הבניין שעדיין נעדרים חשף את תוכן המכתב, שיכול להטיל אור על נסיבות הקריסה שגבתה את חייהם של 11 בני אדם ועוד 150 נעדרים.

בסתיו 2018 העמותה שכרה את שירותיה של חברת הנדסה על מנת לבדוק את הבניין. בדו"ח שהגישה חברת ההנדסה נמסר כי "הבדיקה מצאה שגיאה גדולה בתכנון הבניין ועמודי בטון מתפוררים באזור החניון מתחת לבניין. אי תיקון הבעיות בעתיד הקרוב יביא להמשך ההידרדרות של מצב הבטון בבניין".

במכתב ששלחה וודניצקי באפריל האחרון לדיירי הבניין היא כתבה כי "אכן הנזק הנצפה בחניון מתחת לבניין החמיר משמעותית. כאשר ניתן לראות חזותית את הבטון נסדק, המשמעות היא שהמוטות המחזיקים אותו יחד מחלידים ומתדרדרים אל מתחת לפני השטח".

בנוסף פירטה וודניצקי במכתב בן 7 העמודים עוד פרטים רבים שהעידו על מצבו הגרוע של הבניין וסכנת הקריסה. "התדרדרות הבטון מואצת. מצבו של גג הבניין הפך גרוע בהרבה ונדרשים תיקונים נוספים. גם אומדני העלות גדלים מדי שנה. החשבון המשוער לכל התיקונים עלה מ-9.1 מיליון דולר בשנת 2018 עד לסכום של 16.2 מיליון דולר".

היא הוסיפה כי העמותה יכולה להקדיש 707 אלף דולר במזומן לצורך התיקונים, ועדיין יהיה צורך למלא את הסכום החסר של 15.5 מיליון דולר.

על פי החוק בפלורידה, בניינים מקומיים צריכים לקבל אישור מחדש למערכת החשמל והיסודות שלהם לאחר 40 שנים, כאשר מגדל המגורים שקרס החל בהליך הזה. אולם עוד לפני שהדיירים החליטו האם להשקיע את הסכום הגבוה בשיפוץ הבניין, הוא קרס וקבר תחתיו מאות בני אדם.

אתמול דיווחנו בערוץ 7 על מפגש קורע לב בין ראש עיריית סרפסייד לילדה היהודייה שמתפללת כי אמה תמצא בחיים מתחת להריסות מגדל המגורים שקרס בשכונה היהודית סמוך למיאמי, פלורידה.

ראש עיריית סרפסייד, צ'ארלס בארקט, סיפר לעיתונאים כי במהלך ביקור באזור קריסת הבניין פגש לפתע ילדה קטנה, בת 11 או 12 כלשונו, שישבה לבדה על כסא והביטה במסך הטלפון הנייד שלה בעוד עובדי החילוץ מנסים לאתר לכודים שיתכן ועדיין בחיים מתחת להריסות.

"ראיתי את הילדה הזו עם אחד מהוריה לפני כן ודיברנו. אחד מהוריה היה בבניין בזמן הקריסה, וההורה השני מתגורר במרחק מספר בניינים, והיא הלכה וחזרה. כאשר עברתי לידה היא ישבה לבדה על הכסא, בלי אף אחד סביבה, והביטה בטלפון שלה. כרעתי ברך ושאלתי אותה, מה את עושה? את בסדר? היא אמרה 'כן'. היא הקריאה לעצמה תפילה יהודית, וישבה במקום שבו ככל הנראה נמצא אחד מהוריה.

''זה באמת ליווה אותי עד הבית. היא לא בכתה. היא פשוט הייתה אבודה. היא לא ידעה מה לעשות, מה לומר, עם מי לדבר", סיפר בארקט הנרגש. לאחר מכן הוסיף כי הוא מקווה לפגוש שוב את הילדה היהודייה בעתיד, ואמר כי עוצמתה של הקהילה המקומית עומדת מאחוריה ותתמוך בה.

"חיפשתי אותה שוב הבוקר ולא מצאתי אותה. אבל אני אמצא אותה ואומר לה שכולנו כאן בשבילה. אנו נעשה כל שביכולתנו על מנת לחלץ את ההורה שלה. זה נורא, זה מטריד וכואב, אבל זו רק דוגמה זעירה להשפעה שהייתה לקריסה הזו על הקהילה שלנו", אמר ראש העיר בארקט.

מספר ההרוגים בקריסת הבניין עומד כעת על 11 בני אדם, כאשר מעל ל-150 בני אדם עדיין נעדרים. חלק גדול מהנעדרים הם יהודים המתגוררים במקום. צוותי הצלה רבים, לרבות משלחות מישראל, נמצאים באזור האסון ועובדים מסביב לשעון בניסיון למצוא לכודים שעדיין בחיים או לחלץ גופות הרוגים שעדיין לא הוצאו מבין ההריסות.

הצוותים משתמשים באמצעים טכנולוגיים מתקדמים ובהם מצלמות, מזל"טים, ציוד סונאר ומכונות כבדות, וכן בסיוע כלבים על מנת לנסות ולאתר את הלכודים.