רהט. ארכיון
רהט. ארכיוןפלאש 90

בימים בהם נרקמה הקואליציה הנוכחית נשמעו לא מעט טענות על ההסכמות מול רע"ם סביב הצפוי במגזר הבדואי. יאיר מעיין, מנכ"ל הרשות להתיישבות הבדואים בנגב, עושה לנו מעט סדר בשינויים הצפויים לעומת המציאות עד כה.

כבר בפתח דבריו מבהיר ומחדד מעיין כי הסכמות והשקעות רבות במגזר הבדואי היו לאורך השנים האחרונות, תחת ממשלות נתניהו, ובהקשר זה הוא מזכיר את ההסכמות שהגיעו בתקופה בה כיהן השר לשעבר אורי אריאל כממונה על המגזר הבדואי והסדרתו. במסגרת זו הסכימה הממשלה אז על תכנית חומש בעלות של 15.5 מיליארד שקלים לפיתוח חברתי כלכלי, אומר מעיין, וזאת לבד מתקציבים לפיתוח תשתיות לשכונות מגורים ב-5 מיליארד שקלים ובסך הכול פותחו שכונות רבות עם עשרות אלפי יחידות דיור.

עוד הוא מציין כי גם את הצעת ההחלטה להקמת שלושה ישובים הגישה המנהלת כבר לפני כחצי שנה לאחר שנים של תכנון של אותם ישובים שנועדו לתת פתרון למצוקת המגורים במגזר הבדואי. "יש מעל מאה אלף בדואים שנמצאים בפזורה מחוץ לשכונות מגורים וחובתנו לתכנן ולפתח לכולם פתרונות מגורים".

מעיין מציין כי הצעת ההחלטה ירדה מסדר היום וכעת היא עולה מחדש לאישור הממשלה ותכנון השכונות יימשך בשאיפה לפתח אותן בתוך שנתיים או שלוש. עוד הוא מציין כי "לפי ההסכם יש עוד תקציב של 30 מיליארד שקלים לפיתוח חברתי כלכלי בכלל החברה הערבית ומתוך זה לישובים הבדואים יוקצו כשישה מיליארד לפי גודלם היחסי". כספים אלה יגיעו למגזר הבדואי לפיתוח חינוך, תשתיות, תעשייה, תעסוקה ועוד בין השאר בהקמת עשרה אזורי תעשייה חדשים על שטח של 1500 דונם מעבר לאזורי תעשייה אזוריים.

"חיזוק המשפחות הבדואים נותן מענה לכל הנגב", הוא אומר וקובע כי מדובר ב"בשורה מאוד משמעותית", כלשונו.

האם אכן יסכימו הבדואים לקפל את בתיהם ולעבור לאותן מסגרות מגורים חדשות? על כך משיב מעיין ואומר כי 70 אחוז מהפתרונות הם בתהליך של הסדרה במקום, כלומר שהבדואים לא יצטרכו לעבור למגורים במקום אחר. באשר ל-30 האחוזים הנוספים הרי ש"חלקם יקבלו פתרון באמצעות ישובים חדשים וחלקם המתגוררים באזורים של תשתיות לאומיות ושטחי אש יצטרכו לעבור. הם מחויבים לעבור ממקומם ולא משנה באיזו ממשלה ומה דעותיה. לא יוכלו לגור במקומות האלה".

לדברי מעיין כבר כעת נחתמו הסכמי מעבר עם חלק ניכר מאלף השפחות שתצטרכנה לעבור. סוכם עם רבים מהם על מעבר לתל שבע, ובחלק מהמקרים המעבר כבר בוצע. "יש מעל חמש מאות משפחות שחיות מתחת לקו חשמל. זה מסוכן והם חייבים לעבור למקום מסודר. אנחנו מנהלים מו"מ כבר מעל שלוש שנים, מאז תכנון כביש 6. המדינה נותנת להם מגרש חינם ומענקים של עד מאתיים חמישים אלף שקלים. יש עדיין ויכוח לגבי כמות המגרשים לכל משפחה וסכום הפיצוי. יש משפחות שלא מסכימות ונגד חלקן כבר הוגשו תביעות לפינוי וחלק כבר הוצאו צווי פינוי", אומר מעיין המציין כי בתוך שנה יפונו המשפחות שחיות על תוואי כביש 6 ולהערכתו משפחות שמקבלות צווי פינוי יעשו זאת מיוזמתן ולא ימתינו לפינוי כוחני.

ההסדרים השונים החלו עמוק בתקופת נתניהו והשר בשעתו עמיר פרץ, כולל ההסכמות להקמת שלושת הישובים החדשים, וכעת, לקראת הממשלה החדשה נוספו שישה מיליארד שקלים לפיתוח התשתיות לבדואים בנגב ומעיין מברך על כך שרע"ם הצליחה להביא לתושבים הבדואים בנגב את הסכום הזה, "אני מקווה שען התקציב הזה נוכל לצמצם פערים בישובי הדרום. אין בריכות שחיה בישובי הבדואים. בריכת שחיה ראשונה הוקמה ברהט לפני שנתיים. אין מתקני שעשועים, אין פארקים, עצים אין פרחים אין פעילות תרבות, אלו פערים אדירים בשירות שהתושבים מקבלים ואני שמח שנוכל למקד את ששת מיליארד השקלים במטרות הללו".

סכום זה של שישה מיליארד שקלים מתווסף לתכנית החומש של 3.5 מיליארד שקלים לתשתיות שנקבעו בתקופת נתניהו. מעיין מדגיש שהקצאת התקציבים הללו תשפר איכות חיים לכלל האוכלוסייה בישראל שכן כאשר "מתפתחים אזורי תעשייה, התושבים ילכו לעבוד, לא יהיו נזקקי סעד, ישלמו ארנונה, לא יפעלו בעבריינות, רמת החיים עולה, הכלכלה מתפתחת וכל הנגב מתפתח בזכות זה".

על הביקורת שהוטחה בהסכמים עם רע"ם ככניעה של הממשלה למנסור עבאס אומר מעיין כי הוא ממליץ ש"לא להקשיב לאף אחד בתקופות של בחירות. כולם מטיחים האשמות ללא בסיס. אנחנו, רשות הבדואים, עושים את העבודה בנאמנות למען האזרחים הבדואים בנגב תוך שמירה על אדמות המדינה ומאזנים בין הצרכים של כולם ואם אנחנו ממליצים על הקמת ישוב חדש אין כאן שום עניין לפוליטיקה. כעת אני מצפה לאישור הממשלה להקמת שלושת הישובים".