רגע לפני סוף פרק ארה"ב בקריירה שלו פגשנו בבית הלבן בוושינגטון את גיל תמרי, שליח חדשות 13 לוושינגטון לשיחה קצרה על שליחות שנועדה לשנתיים ונמשכה 23 שנים.

"בדיוק התפרצה אז פרשת מוניקה לוינסקי", נזכר תמרי, "ביל קלינטון היה אז הנשיא בבית הלבן. הפעם הראשונה שהייתי פה זה היה כנתניהו, ראש הממשלה, הגיע לכאן. קלינטון לא בדיוק מסמפט אותו, הם נפגשים בחדר הסגלגל ואחר כך התגלגלה פסגת וואי כמה שבועות אחר כך. זה היה הביקור הראשון שלי כאן בבית הלבן. זה היה שבועיים שלושה אחרי שנחתתי בוושינגטון".

על קסמו של הבית הלבן בו התארכה שליחותו הרבה מעבר למצופה, אומר תמרי כי המקום ממציא את עצמו מחדש כל הזמן. "אומרים שאם מישהו רוצה להיות שחקן הוא הולך להוליווד, ומי שאוהב פוליטיקה ופוליטיקה אמריקאית וושינגטון היא ההוליווד שלו. זו עיר מרתקת. כמה ממשלים, כמה ממשלים, כמה אירועים וכמה תהפוכות עברה המדינה הזו ב-23 השנים האחרונות. זה מטורף".

באמריקה, כמו באמריקה, הכול בגדול, אומר תמרי, וגם הקיטוב האמריקאי מתרחש בגדול, "שנאה בגדול, שני עמים בגדול, אולי אפילו שלושה עמים בגדול, הכול בארה"ב קורה בגדול וזה נותן פרספקטיבה לישראל שמסתכלת על הצרות שלה ופתאום רואים את הדברים מהעיניים האמריקאיות ומבינים שהכול הרבה יותר גדול ויש עוד הרבה רכיבים שנכנסים".

בשנות שליחותו בארה"ב ראה תמרי גם כיצד היחס לישראל משתנה על אף הקביעה שמדובר ביחסים איתנים וקבועים. לדבריו הדברים כרוכים לא מעט ביחסים האישיים בין ראש הממשלה הישראלי לנשיא האמריקאי. "ראש ממשלה שיכול ליצור יחסים אישיים, זה המפתח. זה היה בין רבין לקלינטון, זה לא היה בין נתניהו לקלינטון. זה כן היה בין ברק לקלינטון, אחר כך זה היה לשרון עם בוש, היו אז יחסים מצויינים וכך גם אולמרט. ואז הגיע טראמפ ואיתו ירח הדבש עם אדם שמעריץ את ראש הממשלה נתניהו, קונה כל מה שהוא מוכר לו ולא מעניינים אותו הפרטים. בעיניו נתניהו הוא מהבחורים הטובים וכל השאר הם הבחורים הרעים ואני הולך עם נתניהו, וראינו שישראל מאוד נהנתה מהיחסים הללו. עכשיו יש את ביידן שיש לו משקעים מול נתניהו מתקופת אובמה ולכן הוא כל כך שמח ומקבל בשמחה את הממשלה האחרת למרות שבנט ימני הרבה יותר מנתניהו. העניין האישי משחק מאוד ביחסים בין שתי המדינות".

עם כל זאת מדגיש תמרי את הקשר העמוק בין ישראל לארה"ב ושיתופי הפעולה גם כאשר היו בקיעים ביחסים בין המנהיגים. "אמנם יש כוחות פוליטיים בארה"ב שהן אנטי ישראליים, אבל עד היום הם לא שולטים", אומר גיל ומודה כי לא רק שהוא עוד יתגעגע אלא שהוא "כבר מתגעגע".