אריה דרעי
אריה דרעיצילום: Olivier Fitoussi/Flash90

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת חוק הדיינים הקובעת כי מתוך נציגי הממשלה והכנסת יחדיו לוועדה לבחירת דיינים יכהנו שתי נשים לפחות.

ההצעה, שאושרה ברוב של 56 תומכים מול 44 מתנגדים, תועבר לוועדה המסדרת להמשך הליכי החקיקה.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: " הוועדה למינוי דיינים תכלול 11 חברים בהרכב הזה: שני הרבנים הראשיים לישראל, שני דיינים של בית הדין הרבני הגדול, השר וחבר אחר של הממשלה, שני חברי כנסת, שני עורכי דין וטוענת רבנית. החוק קובע כי לפחות אחד מנציגי הממשלה בוועדה, לפחות אחד מנציגי הכנסת בוועדה ולפחות אחד מנציגי לשכת עורכי הדין בוועדה יהיו נשים".

"כדי לאפשר לממשלה יותר גמישות בבחירת נציגיה, לצד השמירה על ייצוג הולם לנשים, מוצע לתקן את הסעיף לחוק באופן שחובת הייצוג השווה בין המינים תחול על נציגי הכנסת והממשלה יחד ומתוך ארבעת הנציגים יהיו שתי נשים לפחות".

ח"כ יעקב ליצמן מחה על כך שהשר שהציג את ההצעה בשם שר הדתות היה השר עיסאווי פריג': "אני מאוד מכבד את השר פריג' אבל זו בושה וחרפה ששולחים אותו להציג את חוק הדיינים שזה לא נוגע אליו בכלל".

ח"כ אורי מקלב טען, "אני חושב שלקרוא לחוק הזה חוק הדיינים זו זילות, זה לא חוק הדיינים זה חוק של חזירות פוליטית, ושל צביעות פוליטית. כולנו יודעים למה החוק הזה בא לעולם בגלל דרישות פוליטיות בין מפלגות שמרכיבות את הקואליציה".

ח"כ חיים ביטון הוסיף, "אני רוצה לקרוא פה מעל במת הכנסת לארגוני הנשים, שיראו השימוש הציני שעושים פה באותו הליך שכבר קורה רבות בשנים של אותו שוויון בין גברים לנשים. הדבר שלכאורה היה דבר מבורך בעיני הרבה אנשים נאורים, נהפך להיות כרגע כלי בידיים של כאלה שמנסים לסדר להם את ההסכמים הקואליציוניים, ובכדי להדיר את החרדים מהדבר הנורמטיבי ביותר".

ח"כ אריה דרעי מחה ואמר, "יש עוד ועדה למינוי חוץ מהדיינים, יש את הוועדה למינוי שופטים שאותו חוק חל גם עליה. למה התיקון הוא רק על הוועדה למינוי דיינים ולא על הוועדה למינוי שופטים. אנחנו נגיש הסתייגות לחוק שאם הוא עובר הוא יחול גם על הוועדה למינוי שופטים ואני רוצה לבוא לראות שמישהו יסביר את ההבדל. החוק הזה מגלה את פרצופה האמיתי של הממשלה. החוק הזה יגרום לכך שהוועדה למינוי דיינים לא תתכנס גם בעוד שנתיים".

ח"כ מאיר פורוש זעם, "החוק הזה בא רק לתאוות שלטון, אני לא יודע מי מהשרים רוצה את המקום בוועדה, אבל לעשות חוק של חרם על הנציגים החרדים, איך אדם כמו לפיד נופל בבור הזה?".