שרת התחבורה מרב מיכאלי
שרת התחבורה מרב מיכאלי צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

ימי בין המצרים בעיצומם, וזה בדיוק הזמן להבין אחת ולתמיד איך אגדות החורבן מתלבשות על הפוליטיקה החרבה שלנו. כי בעוד השמאל חוגג בקואליציה ומחריב את ההישגים השבריריים של ממשלות נתניהו, הימין עצמו עסוק בהאשמות הדדיות ובשאלה הגורלית מי הם שורפי האסמים של ימינו שבגללם, ורק בגללם, נפתלי בנט וגדעון סער שרפו 65 מנדטים של הימין והקימו עם השמאל ממשלה שאף אחד עדיין לא מצליח לכבות.

אז מיהו קמצא, מי בר קמצא, ואיזה שיר של אביב גפן גרם הפעם לניר אורבך להודיע שהוא מעביר את לשכתו ליישוב אביתר, ואז להתקפל כמו גפן באביב?

בואו נראה.

כבר בנאום ההשבעה שלו בכנסת (תתפללו חזק שזו שבועה ליבתית) האשים בנט את שותפיו לשעבר שהם מחריבים את המדינה: "אני רואה ממש פה מול עיניי את בר גיורא ואת יוחנן מגוש חלב ששרפו את ביתנו עלינו", זעק בנט כלפי חברי האופוזיציה כדי שכולם יבינו את המסר: הם הבריונים ששורפים את ירושלים, הוא רבן יוחנן בן זכאי שמוותר על ירושלים תמורת יבנה וחכמיה. אבל רק יבנה, כי את הנגב הוא מסר למנסור, זכרון יעקב מיועדת להריסה על ידי איבתיסם, ושאר המדינה עדיין במשא ומתן.

אם כן, התשובה ברורה: הליכוד, הציונות הדתית, ש"ס ויהדות התורה הם פירומנים אלימים, בנט וסיעתו הם המתונים שעליהם דרש רב יוסף (ויש אומרים רבי עקיבא) במסכת גיטין את הפסוק מישעיהו "משיב חכמים אחור ודעתם יסכל". שכוייח ותשעה באב שמח לכולנו.

אלא אם מאמצים את ההכי גרסינן של אנשי האופוזיציה שטוענים שהם שומרי החומות של ירושלים, חברי הקואליציה הם הרומאים (סליחה, הרמאים), ובנט הוא יוסף בן מתתיהו שבהתחלה הולך עם הטובים ואז בוגד בהם ומשנה את שמו לנפתליפוס בנטיטוס פלביוס, שם ארוך למנהיג של מפלגה קצרה.

או שנתניהו ובנט הם בכלל יוחנן הורקנוס ויהודה אריסטובולוס, שבגלל שהתקוטטו על המלוכה הביאו לקיצן 73 שנות עצמאות של ממלכת החשמונאים. או שלא, כי מדינת ישראל כבר בת 73 וחודשיים אז מה זה בכלל קשור, תרגיעו.

אבל אם כבר חשמונאים, אולי נתניהו הוא מתתיהו ובנט הוא נבט. זאת אומרת ירבעם בן נבט. ואז נתניהו הוא רחבעם. או שלמה. או שאול. ובנט הוא דוד. או קורח. או אולי בכלל פינחס שעושה מעשה קיצוני כי אין ברירה. למה מה, עדיף מערכת בחירות חמישית? זאת אומרת בנט לא יכול להיות פינחס, כי פינחס קיצוני ובנט כבר לא. חברי האופוזיציה הם הקיצונים שעושים מעשה זמרי ומבקשים שכר כפינחס. זאת אומרת הוא בכל זאת בנט. קצת מבלבל העסק הזה של ההשוואות.

בקיצור, למה להסתבך. בואו פשוט נחליט שבנט הוא יהודה המכבי שנלחם במתייוונים ששורפים אסמים ומעדיפים אפילו בחירות בפעם החמישית על פני קואליציה עם מי שמאשימים את ישראל באפרטהייד. או יהודה הבנטי שמשליך את יוסף לבור, ומיד אחר כך כל השמאלנים פורצים בשאגות שמחה של טרוף טורף בנימין ושרים בכיכר בקול ניחר שהנה הלך הצורר וגירשנו את המן.

מכאן שנתניהו הוא לא אבא סיקרא אלא המן, בנט ואיילת הם מרדכי ואסתר, וכך הפאזל מסתדר והכול מתבהר. חוץ מהעובדה שבנט לא יכול להיות מרדכי, כי מרדכי היהודי שלח לעמו דברי שלום ואמת ומה לאמת ולבנט.

לא, לא פשוט להבין מי פה שורף אסמים ומי מוסיף עוד קיסם למדורה ואז שופך עליה שמן. מה שברור הוא שחייבים פה אהבת חינם ומהר, אחרת גם השנה לא יבוא המשיח ושוב נצטרך לצום בתשעה באב וחבל. אם כי לנוכח הקשקושים שמאכילים אותנו, אולי באמת עדיף לצום.

*** בישול מרבי ***

הממשלה שבנט טוען שהוא עומד בראשה קיימת פחות משלושה שבועות וכבר הגיעה להישגים מרשימים: היא העניקה למנסור עבאס 53 מיליארד שקלים ולליברמן את שאר תקציב המדינה, החזירה את הקורונה, הדיחה את מנכ"ל משרד הבריאות, הפקידה על חינוך ילדינו את יפעת ("משרד הבריאות מטה נתונים") שאשא־ביטון, האשימה את ממשלת נתניהו בכל הצרות במדינה, חירבה את יחסי החוץ עם סין, פולין והאמירויות, האשימה את ממשלת נתניהו, הפסיקה את מבצע איסוף הנשק מהמגזר הערבי, ציוותה על השוטרים להשתמש רק באלות (נגד חרדים מותר גם רימוני הלם), הקימה ועדת חקירה לאסון מירון בראשות נשיאת העליון לשעבר מרים נאור שמעורבת במחדל כשופטת, האשימה את ממשלת נתניהו, מינתה ועדה שתסדיר את עליונות בית המשפט על הכנסת, מינתה פרקליט מדינה עם היסטוריה של אמירות בוטות נגד נשים, האשימה את ממשלת נתניהו, האשימה את ממשלת נתניהו והאשימה את ממשלת נתניהו. בהחלט יבול נאה, וזו רק ההתחלה.

אבל כל זה מתגמד לעומת ההישגים האדירים של מרב מיכאלי, שנכנסה למשרד התחבורה בפול גז (הבנתם מה עשיתי פה?) ומיד הקפיאה סלילת כבישים ביהודה ושומרון, צבעה את סמל משרד התחבורה בצבעי דגל הגאווה והודיעה שתפעל להחלשת המזגן ברכבת.

ובכן, בעניין המזגן, אני רוצה להגיד לך משהו, גבירתי השרה. העובדה שאת צבועה, כלומר הסמל של משרד התחבורה צבוע כדי שלא יזכרו שהקרבת את כל זכויות הלהט"ב למען קואליציה עם רע"מ, לא נורא מפריעה לי. גם העובדה שאת מקפיאה כבישים ביו"ש לא מפתיעה, בהתחשב בזה שהקואליציה שלך מבשלת במחשכים תוכנית להחרבת היישובים. אבל העובדה שאת זוממת לבשל אותי ולעשות ממני נוסע צלוי - זה קצת פחות סבבה בעיניי.

תראי, אני מבין שאת רוצה לקדם, לקומם ולחמם נשים, ושגברים לא ממש נחשבים בעינייך. אבל אני חייב להתריע בפנייך שקרון סגור עם גברים מזיעים בקיץ זה סיוט גם לנשים, אפילו אם קוראים להן עידית סילמן, שהבילוי המועדף עליה הוא לגרום לחברי כנסת חרדים להזיע. נכון שהחזרתם את הקורונה ולאנשים ברכבת לא יהיה חוש ריח, אבל גברים, כידוע לך, הם בבונים. במיוחד אם הם אנשי ימין. והם נוטים להיות עצבניים כשחם להם. אז אני מבין שזה משרת את המטרה של הקואליציה להציג את כולנו כקיצוניים מזיעים ששורפים אסמים כדי להתקרר. אבל אם תבשלי אותנו זה עלול דווקא לשרת את הסטריאוטיפ שאומר שמקומן של הנשים במטבח, ואז מה יש להן לחפש ברכבת?

גבירתי השרה, עם כל הכבוד לבישול, אני חושש שאת לא ממש אפויה. התפקיד שלך הוא לא להקפיא כבישים ולבשל אנשים אלא להפך, לבשל אספלט ולהקפיא את הרכבת. אולי ככה פחות תרדי מהפסים.

dvirbe7@gmail.com