בפודקאסט 'המרדף אחרי הצדק' מטעם ארגון חוננו שעסק בסוגיית תיק דומא התארח עו"ד יורם שפטל, מי שייצג בתחילת הדרך את המורשע בתיק - עמירם בן אוליאל.

"אם כל חטאת שמערכת המשפט לא השכילה להפריד בין מחבלי הפת"ח, החמאס והג'יהאד האסלאמי לבין מה שאפשר להגדיר מקסימום כ'פשע שנאה'", אמר עורך הדין בשיחה עם אורי קירשנבום בפרק השני של הפודקאסט החדש של אגון חוננו, 'המרדף אחרי הצדק' העוסק בתיק דומא.

שפטל ייצג את עמירם בן אוליאל בתחילת המשפט, ובמהלך הפרק מסביר מדוע עזב את העיסוק בתיק ואלו עיוותים מצא בהתנהלות בית המשפט לאורך הדרך.

הוא מסביר כי היה ברור לו מראש שאין שום אפשרות שבית המשפט יזכה את בן אוליאל. לדבריו "בית המשפט סרב להורות לשב"ס, לצורך הכנת המשפט ותוך כדי המשפט, לתת לנו להיפגש עם הנאשם כמו שכל עו"ד נפגש עם כל לקוח. הנימוק היה שבתיקי טרור לא מאפשרים שיח ישיר אלא באמצעות טלפונים ומחיצת זכוכית. העובדה שבית המשפט עושה מלכתחילה קישור ישיר בין נאשם יהודי שעומד בפניו לבין מרצחי החמאס והפת"ח, לי היה ברור שאין שום אפשרות שבית משפט כזה יזכה את בן אוליאל, חרף העובדה שההודאה הוצאה ממנו באמצעות עינויים ברברים שבית המשפט היה מודע אליהם עוד לפני תחילת המשפט".

בכדי להסביר את גודל העיוות משווה שפטל את משפט דומא למשפט נוסף ומפורסם שבו לקח חלק פעיל: משפט דמאניוק. "דמאניוק הואשם ברצח של 900,000 יהודים ובכל זאת איש לא מנע ממני לאורך כל הדרך להיפגש אתו ללא מחיצות ולהחליף אתו מסמכים, ללא שאיש שומע את השיח בינינו. זאת אומרת, אוקראיני שנאשם ברצח 900,000 יהודים קיבל מבית המשפט יחס מועדף ביחס למה שקיבל עמירם" אומר שפטל.

לאור זאת החליט כאמור עו"ד שפטל יחד עם עו"ד יצחק בם מארגון חוננו לעזוב את העיסוק בתיק של בן אוליאל.

במהלך הפרק, מסביר שפטל את המניעים מאחורי ההחלטה "ההשתתפות שלי בהליך המורעל הזה מתחילתו, נותנת תעודת כשרות להליך, לכן לא הסכמתי בשום פנים ואופן להמשיך את הייצוג".

שפטל מתייחס במהלך הפרק גם לטענת השב"כ שההצתה בדומא גררה פיגועי טרור ערבים. לדברי שפטל מדובר בטענה שנועדה להצדיק את העינויים הברברים. "כמו שהשמאל הקיצוני האשים את שרון במלחמת אוסלו. כאילו שהערבים צריכים תירוץ כדי לרצוח יהודים", אומר שפטל. עוד הוא מוסיף כי "לא מזמן נתקלתי בכתב אישום של אדם שהשליך בקבוק תבערה לתוך בית שהיה ידוע שהוא מיושב, וסעיף האישום הוא לא ניסיון רצח".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו