זהבה גלאון ויוסי דגן
זהבה גלאון ויוסי דגן צילום: שריה דיאמנט, פלאש 90

יו"ר מפלגת מרצ לשעבר זהבה גלאון תקפה היום (ד') בראיון ברשת ב' את ראש מועצת שומרון יוסי דגן, וזאת על רקע הסכם אביתר שעליו הוסכם הלילה בין דגן ומתיישבי היישוב לבין נציגי הממשלה.

גלאון, אשר עלתה לראיון לאחר דגן, תקפה את העלייה ליישוב ליד צומת תפוח: "אנשים שמחליטים שהם כובשים עוד דונם ועוד, וככה הקימו את כל מפעל ההתנחלויות, לא סרים למרותו של השלטון הנבחר בישראל, מחליטים על דעת עצמם שהם מקימים מאחז בלתי חוקי ואחר כך מדינה שלמה צריכה להגיע למהלכים של הסדרים.

"האם מפנים אותם אבל בונים שם ישיבה או לא, איזה מן דבר זה? צריך לפנות אותם, צריך להוציא אותם משם, צריך להיות כאן חוק אחד", אמרה חברת הכנסת לשעבר.

עוד אמרה גלאון כי "אי אפשר להשאיר את המצב הזה שחבורה של מתנחלים מכתיבה כאן את סדר היום הפוליטי".

גלאון לא נבהלת מההשתלטות הפלסטינית על שטחי C והוסיפה: ''חמישים וארבע שנים השטחים נמצאים תחת כיבוש ושליטה ישראלית. חצי מיליון מה שנקרא אזרחים יהודים השתלטו על שטח בין אם זה בעידודם של ממשלות בישראל, אני לא מתווכחת, השתלטו על שטח לא להם, הם קבעו עובדה, הרחיבו את מדינת ישראל מעבר למה שנקרא גבולות 67".

עוד הוסיפה גלאון כי "יוסי דגן גר במקום שהוא לא היה צריך לגור בו, הוא והחברים שלו, כל מפעל ההתנחלויות הזה בעיני זה מקום שאסור לתת לו לגיטימציה. מאחז לא חוקי היה צריך לפנות אותו באותו יום, אני לא מבינה למה כשזה הוקם לא פינו אותו באותו יום. את כל המאחזים הבלתי חוקיים האלה צריך לפנות, הם קמים, צריך להעיף אותם, אין דבר כזה. יש לנו ממשלה בישראל גם אם אני לא מסכימה עם המדיניות שלה אף אחד לא יכול לעשות דין לעצמו".

גם ח"כ מיכל רוזין ממרצ תקפה בחריפות את ההסכם באביתר: "הפשרה עם הפורעים מהמאחז הבלתי חוקי באביתר היא פרס לעבריינות. הכשרה של מאחז בלתי חוקי מפרה את המרקם העדין שעליו מושתתת הקואליציה בה אנחנו חברים, ומטה את המדיניות לצד אחד".

מתנגד נוסף להסכם הוא ח"כ מוסי רז ממרצ שכינה את ההסכם הסכם כניעה: ''הסכם הכניעה באביתר הוא מכירת חיסול מוחלטת של ערכים ושל שלומו וביטחונו של הציבור. העובדה שמתנחלים קובעים היכן יוצבו חיילים היא הנפת דגל לבן אל מול המתנחלים והכפפת המטכ"ל למועצת יש''ע. מעתה רב אלופה דניאלה וייס היא הרמטכ"לית שעל החיילים להישמע לה''.

גם בתנועת השמאל הקיצוני שלום עכשיו יצאו נגד ההסכם ואמרו: "במקום לפנות, לקנוס, ולהעניש את פורעי החוק מאביתר, המדינה מתרפסת וחותמת על הסכם כניעה מחפיר. הצבת חיילים שישמרו על מבנים ריקים, בניגוד לעמדת מערכת הביטחון, היא פשיטת רגל מוסרית וערכית, וכניעה מוחלטת לגחמות של עבריינים. המסר למפקדי צה"ל ולציבור ברור - חוק אחד לישראלים שומרי החוק וחוק אחר למתנחלים. אנו קוראים לראשי מחנה השינוי, הגיע הזמן להתעשת ולפעול לפירוק המאחזים הלא חוקיים בשטחים שפוגעים בביטחון ומחבלים בסיכוי לשלום", קראו בשלום עכשיו.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן מסר לאור ההתקפות: "נמשיך לבנות, לפתח וליישב את השומרון על אפם ועל חמתם של השמאל הקיצוני ואויבינו. זהו מתווה לא קל לאף אחד, המשפחות צריכות לרדת עצמאית מבתיהן, אבל מתוך רצון לדאגה להתיישבות העתידית ומתוך רצון למנוע קרע בעם, מתוך הבעיה הזו מעז ייצא מתוק כי בסופו של דבר באביתר תיפתח ישיבה ובהמשך התיישבות, על פי החוק, אביתר יהיה היישוב ה-34 של המועצה האזורית שומרון".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו