אביתר
אביתר צילום: אלישיב רקובסקי/TPS

מזכיר הממשלה שלום שלמה חתם הלילה (חמישי) על הסכם הפשרה בין מתיישבי אביתר בשומרון לבין ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הביטחון בני גנץ.

למסמך המלא לחצו כאן

על-פי המתווה יפונה הישוב החדש מהשוהים בו עד ליום שישי הקרוב בשעה 16:00. תכולת המבנים ונעילת המבנים הריקים במקום תהיה באחריות המועצה האזורית שומרון עד ה-9 ביולי 2021.

מיד לאחר פינוי המאחז יתפוס צה"ל נוכחות רציפה בהיקף ובאופן שייקבע על-ידי אלוף פיקוד המרכז.

על פי המתווה, מערכת הביטחון תבצע סקר קרקע במהירות האפשרית ובמקביל תוכן הצעה עקרונית לתוכנית מתאר ליישוב אביתר.

אביתר
צילום: רועי חדי

אם יוכרז כי מדובר באדמות מדינה ובכפוף להשלמת הליכים תכנוניים וכל דרישה חוקית אחרת תתאפשר הקמת ישיבה ויתאפשר לצוות הישיבה לגור במקום על-פי צו תכנון מיוחד.

בהמשך, בכפוף לכל האישורים, תתאפשר נוכחות קבע אזרחית במקום שאופיה יקבע על ידי על ידי ראש הממשלה נפתלי בנט, שר הביטחון בני גנץ וראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן.

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון בירך על החתימה ואמר: "התקבלה החלטה לא פשוטה עבור שני הצדדים. מתוך האתגר והקושי נצא מחוזקים יותר באביתר ובבניין הארץ. המתווה שסוכם הוא לא מתווה החלומות שלנו אולם כל צד בא בו לקראת השני למען אחדות ישראל בימים קשים אלו של פילוג בעם. ההסכם הזה מחייב אותנו לצעדים לא פשוטים".

צבי אלימלך שרבף יו"ר תנועת נחלה: "הגענו להר הטוב הזה להוסיף התיישבות יהודית, יש לנו צער גדול שבזמן שממשלת ישראל לא מטפלת בבנייה הערבית היא מוצאת את האנרגיות להרוס יישוב יהודי. על מנת למנוע הרס המקום באופן מוחלט החלטנו לקבל את המתווה ואנו מאמינים שמתווה זה יקדם התיישבות יהודית ממלכתית על ההר ובעזרת ה' יהיה פתח להתיישבות יהודית רחבה בכל מרחבי יהודה ושומרון".

אשת ההתיישבות דניאלה ויס אמרה: "קיבלנו את ההחלטה הנכונה לעם ישראל וארץ ישראל. העוצמות של תושבי אביתר מקרינות על האווירה הציונית".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו