דוד אלחיאני
דוד אלחיאני צילום: ערוץ 7

יו״ר מועצת יש״ע וראש מועצת בקעת הירדן דוד אלחייני משבח הבוקר (חמישי) את הממשלה על חתימת הסכם הנוגע ליישוב אביתר.

"יש לי נטייה להאמין לאנשים. כשחתמו איתנו על הסכם, מאמין שיקיימו אותו. ההסכם הזה הוא הישג ענק ואדיר לממשלה החדשה", אמר אלחייני בראיון לרדיו 'קול ברמה'.

הוא הוסיף, "בנימין נתניהו ממש לא היה מגיע להסכם הזה - וגם לא היה עומד בו, והראיה שתקע לנו סכין בגב בעבר".

לדבריו, "במציאות שנוצרה מדובר באחד ההישגים הגדולים להתיישבות. אם אנחנו בוחנים את המצב ואת החלופות שעמדו על הפרק שכללו פינוי אתמול בבוקר של המשפחות עם מראות שאף אחד מאיתנו לא היה רוצה לראות והיו מספקים לאויבים שלנו סיבות לחייך ולשמוח".

"האירוע הזה נוהל באחריות ובכובד ראש. זו נקודה אסטרטגית על כביש 5 ואני מאחל לכל ההתיישבות ביהודה ושומרון ובבקעת הירדן עוד עשרות מקרים כאלה שבה הממשלה חותמת על הסכם שבו היא מתחייבת שאם אכן מדובר באדמות מדינה תהיה שם נוכחות יהודית".

"מבחינתי זה ניצחון ענק ודרמטי. יש כאן הישגים: המבנים לא נהרסו, התשתיות נותרו. הצבא ישמור על המקום ואחר כך תיבנה ישיבה וייכנסו אליה משפחות. צריך להסתכל על הדברים נכון", סיכם אלחייני.

הלילה חתם מזכיר הממשלה שלום שלמה על הסכם הפשרה בין מתיישבי אביתר בשומרון לבין ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הביטחון בני גנץ.

למסמך המלא לחצו כאן

על-פי המתווה יפונה הישוב החדש מהשוהים בו עד ליום שישי הקרוב בשעה 16:00. תכולת המבנים ונעילת המבנים הריקים במקום תהיה באחריות המועצה האזורית שומרון עד ה-9 ביולי 2021.

מיד לאחר פינוי המאחז יתפוס צה"ל נוכחות רציפה בהיקף ובאופן שייקבע על-ידי אלוף פיקוד המרכז.

עוד סוכם כי מערכת הביטחון תבצע סקר קרקע במהירות האפשרית ובמקביל תוכן הצעה עקרונית לתוכנית מתאר ליישוב אביתר.

אם יוכרז כי מדובר באדמות מדינה ובכפוף להשלמת הליכים תכנוניים וכל דרישה חוקית אחרת תתאפשר הקמת ישיבה ויתאפשר לצוות הישיבה לגור במקום על-פי צו תכנון מיוחד.

בהמשך, בכפוף לכל האישורים, תתאפשר נוכחות קבע אזרחית במקום שאופיה יקבע על ידי על ידי ראש הממשלה נפתלי בנט, שר הביטחון בני גנץ וראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן.

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון בירך על החתימה ואמר: "התקבלה החלטה לא פשוטה עבור שני הצדדים. מתוך האתגר והקושי נצא מחוזקים יותר באביתר ובבניין הארץ. המתווה שסוכם הוא לא מתווה החלומות שלנו אולם כל צד בא בו לקראת השני למען אחדות ישראל בימים קשים אלו של פילוג בעם. ההסכם הזה מחייב אותנו לצעדים לא פשוטים".

צבי אלימלך שרבף יו"ר תנועת נחלה: "הגענו להר הטוב הזה להוסיף התיישבות יהודית, יש לנו צער גדול שבזמן שממשלת ישראל לא מטפלת בבנייה הערבית היא מוצאת את האנרגיות להרוס יישוב יהודי. על מנת למנוע הרס המקום באופן מוחלט החלטנו לקבל את המתווה ואנו מאמינים שמתווה זה יקדם התיישבות יהודית ממלכתית על ההר ובעזרת ה' יהיה פתח להתיישבות יהודית רחבה בכל מרחבי יהודה ושומרון".

אשת ההתיישבות דניאלה ויס אמרה: "קיבלנו את ההחלטה הנכונה לעם ישראל וארץ ישראל. העוצמות של תושבי אביתר מקרינות על האווירה הציונית".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו