הרב בערל לאזאר
הרב בערל לאזאר צילום: Sergei Karpukhin, רויטרס

רבה הראשי של רוסיה, הרב בערל לאזאר, שיגר איגרת נחמה ועידוד לבני המשפחות ולכוחות החילוץ הפועלים באסון קריסת הבניין במיאמי.

המכתב נשלח באמצעות הרב שלום בער ליפסקר, רב בית הכנסת בשכונת בל הארבור במיאמי ומי שעומד בחזית פעולות ההצלה והתמיכה במשפחות.

באיגרת כתב הרב לאזאר, "אין איתנו יודע עד מה, לדעת על מה עשה ה' ככה, אולם סמוכים ובטוחים אנו, שכל מה שמתרחש בעולם בזמן האחרון מהווה ללא כל ספק שלב אחרון בגלות המרה והחשוכה אשר אנו שרויים בה, והנה הנה משיח בא".

הוא הוסיף כי "בשנת ה'תש"כ, לאחר רעידת אדמה קשה שפרצה בעיר אגאדיר שבמרוקו ובה נספו יהודים רבים, נשא הרבי מליובאוויטש שיחה, שבה הרעיף דברי אמונה וביטחון "שגם מאלה שעדיין נמצאים שם ועוד לא הועברו למקום מבטחים, בוודאי ימצאו עוד הרבה ניצולים". ואף שלמרבה הצער היו כאלו שנספו באסון הנורא, והרי כל נפש אחת מישראל היא עולם מלא, סולל הרבי בעבורנו את הדרך הנכונה כיצד לנהוג מכאן ולהבא. הרבי הסביר את דברי חז"ל במדרש, שהוזכרו ב"אגרת התשובה", שאם האדם רגיל ללמוד בכל יום דף אחד, יוסיף ויכפול את לימודו וילמד שני דפים ליום, ואם רגיל לקרוא פרק אחד יקרא שניים; ואפילו יותר מפי שניים, שהרי בלוחות הראשונים היו עשרת הדיברות בלבד, ואילו בלוחות השניים נתן הקב"ה למשה הלכות, מדרש ואגדות - כפי שאמרו חז"ל במדרש שמות".

"מכאן הורה הרבי, כי על כולנו להתחזק למרות האסון הקשה, להתנער מאבלנו ודווקא להכפיל את מעשינו הטובים, ולא חלילה להמעיט בהם. "במקום מוסד אחד - יקימו כמה מוסדות, במקום תלמיד אחד - יעמידו כמה תלמידים, ובמקום תלמידה אחת - יעמידו כמה תלמידות", כתב הרב לאזאר.

"הרבי הסביר בשיחתו, כי כל עם ישראל נחשב כקומה אחת שלימה, כמבואר בספרי הקבלה והחסידות, וכאשר הנשמה מגיעה לתיקונה אל העולם העליון, היא עולה ומתעלה שם מדרגה לדרגה באמצעות המעשים הטובים שעושים בני האדם בעולם הזה לטובת נשמתם, כגון לימוד, תפילה ונתינת צדקה למענם. ואם על ידי פעולה אחת שעושים לזכות הנשמה, אפשר להעלותה לדרגות גבוהות, על אחת כמה וכמה אפשר להוסיף ולהגביהן באמצעות כך שנוסיף להפיץ את אור התורה והחסידות בעולם, נבנה עוד נדבך במוסדות חינוך והרבצת תורה, נוסיף לקרב עוד ועוד מאחינו בני ישראל לאבינו שבשמים. כולנו תפילה, שישמע ה׳ לשוועתכם היוצאת מקירות לבכם, ויחיש את פדות נפש יקיריכם ואת פדות נפש עם ישראל כולו ושנזכה בקרוב לישועת ה׳ כהרף עין", סיכם הרב לאזאר.

האיגרת העוברה המשפחות שיקיריהם נלכדו תחת ההריסות ובין חברי הקהילה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו