ישראל אייכלר
ישראל אייכלר ערוץ 7

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) הגיש אמש הצעה לסדר על מצוקת בתי החולים ודרש להשוות את מימון בתי החולים הציבוריים לממשלתיים.

בדבריו תיאר את מצוקת בתי החולים וגולל את סיפורה של הרופאה שמימנה תרופה לפציינט מכיסה הפרטי.

"אם הייתי מספר לכם שבבתי החולים יש רופאים שנאלצים לקנות בבית מרקחת תרופה לחולים מארנקם הפרטי, הייתם אומרים לי שזה בטח קרה בתקופת הטורקים. אבל מה לעשות, והשבוע במדינת ישראל, פרופסור רוטשטיין מהדסה נתן אות הצטיינות לאחות בבית החולים שטיפלה בחולה אפילפטי ולא היה לה תרופה לתת לו בגלל חוסר תקצוב. היא לקחה את ארנקה הפרטי וירדה לבית המרקחת הסמוך כדי לקנות לחולה את התרופה.

"זה נשמע מתאים לתקופת מלחמת העולם הראשונה. לבית החולים אין תרופה לחולה אפילפטי. יש פה אפליה מובנית בין בתי חולים ממשלתיים לבתי חולים ציבוריים. ומה בעצם ההבדל ביניהם? הממשלתיים נבנו בכספי המיסים שלנו, והציבוריים נבנו מכספי תרומות של אנשים טובים ברחבי העולם במשך למעלה ממאה שנים.

אייכלר הסביר: "קופת החולים מקבלות מבתי החולים הנחה של 15-20 אחוזים פחות ממה שעלה הטיפול. המדינה משלימה לבתי החולים הממשלתיים את תקציב הפער הזה. לבתי החולים הציבוריים כמו הדסה, שערי צדק, לניאדו, מעייני הישועה ועוד, סך הכל שבעה בתי חולים, להם לא משלימים את הפער, וכך נוצר גרעון מובנה.

בדבריו התייחס למצוקה הגרעונית של בית החולים לניאדו. "למשל, בית החולים לניאדו משרת חצי מיליון תושבים. כמאה וחמישים אלף אזרחים נעזרים בו בשנה, יהודים וערבים. בזמן הקורונה לניאדו היה בשיא היכולת של ריפוי מונשמים ומורדמים, והציל הכי הרבה חולים קשים. ומה הוא מקבל בתמורה? גרעון של מיליונים. שישה מיליון שקלים שהיה אמור להביא מתרומות מחו"ל בשנת הקורונה.

"בגלל זה מעכבים לבית החולים למעלה משניים עשרה מיליון שקלים. כל אחד יודע שבשנת קורונה אי אפשר היה להביא כספים מחו"ל. כל הגרעון השוטף של בתי החולים יחד הוא בסך מיליארד שקל. זה לא הרבה כסף מתקציב הבריאות. חייבים להזרים את הכסף לחיסול הגרעון כולו.

"בית החולים הדסה מבקש הלוואה של חבישות וציוד, חסר להם מיליונים לספקים. עסק אחר היה פושט רגל. אבל בתי החולים הממשלתיים ממשיכים לזרום, ומגישים חשבונית כל חודש. המדינה משלמת. ככה צריך, אבל ככה צריך גם בבתי החולים הציבוריים.

את נאומו בקריאה לשנות את ההתייחסות לבתי החולים הציבוריים. "בשערי צדק מיטה מתוקצבת חמישים אחוז מתקציב מיטה בבית חולים ממשלתי. מה הם בתי החולים שערי צדק והדסה? הם בתי החולים היחידים שמשרתים את כל תושבי ירושלים, כמיליון נפש. אין בתי חולים ממשלתיים. הגיע הזמן לשנות את זה. על משרד האוצר לחסל את הגרעון של מיליארד שקל, ולהשוות את תנאי בתי החולים הציבוריים לממשלתיים. אין הבדל בין בתי החולים ברגולציה ופיתוח, ואסור שיהיה הבדל בתקציבים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו