מבססים קואליציה על עבאס ומאשימים את האופוזיציה. בנט עם שותפו הקואליציוני
מבססים קואליציה על עבאס ומאשימים את האופוזיציה. בנט עם שותפו הקואליציוני צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

1

מוקדם עדיין לדעת מה יהיה סופו של המבצע המופלא וחסר התקדים שבמסגרתו הוקמו תוך שבועות ספורים במאחז אביתר, מזרחית לצומת תפוח שבשומרון, עשרות מבנים מאוכלסים בכחמישים משפחות. בעת שהדברים האלה נכתבים עוד לא ברור אם ההסכם אכן ייחתם על ידי שני הצדדים ומה יהיה נוסחו הסופי. בהנחה שטיוטת ההסכם שנמסרה לתושבים ואושרה על ידם לא צפויה להשתנות לטובתם, המשמעות היא שיהיה צורך לעבור מסלול מכשולים די מפותל בטרם נוכל לברך "מציב גבול אלמנה" על ההישג הנדיר של הקמת יישוב יהודי חדש בשומרון בידי תנועת ההתיישבות 'נחלה'.

2

הדילמה שהונחה לפתחם של חלוצי ההתיישבות באביתר איננה קלה ופשוטה. מצד אחד, בהסכמתם לרדת מהגבעה הם יצילו מחורבן את עשרות המבנים שבנו במו ידיהם בחריצות מופלאה ובעמל רב, ויבטיחו את המשך החזקת המקום בידי חיילי צה"ל. סירוב לחתום על ההסכם היה מוביל ככל הנראה לגירוש מיידי ואלים, הרס הבתים, והפקרת המקום להשתלטות ערביי הסביבה - אלה שבשבועות האחרונים לא בחלו באמצעים כדי למרר את חייהם של המתיישבים. מצד שני, מוקדם עדיין לחגוג את הקמתו של יישוב חדש בשומרון, חוקי למהדרין באישור ממשלת ישראל. הרבה מכשולים צפויים לצוץ עד להכרזה על אדמות היישוב כאדמות מדינה, ועד לאישור תכניות הבינוי והפיתוח ומתן אור ירוק לביצוען.

אפילו לביצוע השלב הראשוני של אזרוח המקום על ידי תלמידי ישיבת הסדר שיחליפו את החיילים לא נקבע תאריך מסוים, והוא מותנה בהתקדמותם של הליכים שאינם נתונים בידיים אוהדות להתיישבות. משפטני המנהל האזרחי ועמיתיהם במשרד המשפטים עוד עלולים להמציא לא מעט קשיים משפטיים, כפי שהם יודעים תמיד לעשות כשאינם רוצים שתכניות ממשלתיות ייהפכו למציאות. זו תהיה הפתעה מרעישה אם יתברר שבמקרה הזה משפטני המנהל האזרחי יתגברו על יצר ההתעללות שלהם בהתיישבות היהודית ובאינטרסים שלה. למעשה, מתווה ההסכם הוא כזה שתושבי אביתר מספקים את הסחורה כעת, ובתמורה מקבלים בעיקר הבטחות. וכידוע, קיום הבטחות זה לא הצד החזק של בנט ומפלגתו ימינה בתקופה האחרונה.

3

מרגע שהתושבים יעזבו את היישוב, האינטרס הממשלתי לקיים את ההבטחות שניתנו להם יהיה הרבה יותר חלש. לנפתלי בנט ואיילת שקד היה חשוב מאוד לא להיקלע לעימות אלים עם המתיישבים מיד בתחילת הקדנציה של בנט כראש הממשלה. כל המוניטין של בנט כאיש ימין ומנכ"ל מועצת יש"ע לשעבר היו יורדים לטמיון אילו פינוי נוסח עמונה או גוש קטיף היה מתרחש באביתר בחודש הראשון לכהונתו. זו הסיבה לכך ששקד טרחה כל כך להגיע להסכם עם המתיישבים שיחסוך פינוי בכוח. בניגוד למה שנאמר השבוע ברגע של היסחפות, לא מדובר באצילות אלא באינטרס פוליטי מובהק. לאחר שהמבנים באביתר יתרוקנו מתושביהם וסכנת העימות האלים תחלוף, הדאגה לכך שגנץ יקיים את הבטחותיו ושהפקידות המשפטית תמלא את חלקה תהיה הרבה פחות קריטית מבחינתם של שקד ובנט.

וגם אם הם ירצו, ספק אם יוכלו. המתיישבים באביתר נאלצו להסתפק בהישג חלקי ומוטל בספק, בין השאר משום שידעו שבנט ושקד לא יוכלו לספק להם יותר מזה. אפלייתם לרעה של חלוצי אביתר אל מול הבנייה הפרועה של הבדואים בנגב או של הפלשתינים בחאן אל־אחמר היא ברורה ומקוממת. המרחבים סביב אביתר זרועים במאות ואלפי מבנים לא חוקיים של פלשתינים, שאיש אינו חושב אפילו לגעת בהם. ממשלה עם רצון טוב שמעוניינת במחוות להתיישבות ביו"ש הייתה יכולה להסכים בשתיקה להקפאת המצב הקיים באביתר עד לסיום הליכי הבירור של מעמד הקרקע. אבל בני גנץ ואנשי מפלגות השמאל בקואליציה לא מעוניינים לתת למתיישבים את ההישג הזה.

בקואליציה הזאת כל שר הוא מלך במשרדו, וראש הממשלה הוא מלך אביון. הסמכות להחליט מה ייעשה באביתר נתונה בידיו של שר הביטחון גנץ, ולבנט אין דרך לכפות עליו את דעתו. כי בנט וסער ומפלגותיהם הם לא רק מיעוט ימני בממשלה, הם גם מיעוט ימני חלש. שותפיהם הקואליציוניים מהשמאל יודעים שהאפשרות ללכת לבחירות היא סיוט ואיום קיומי מבחינתם, ולכן יהיה אשר יהיה – אין סיכוי שהם יפרקו את הקואליציה.

4

אם אכן ההסכם ייחתם ויבוצע והמתיישבים יתפנו בהסכמה וירדו מן היישוב, רק העתיד יוכיח האם ההחלטה לסמוך על הבטחותיהם של שקד, בנט וגנץ תתברר כנכונה או כתמימה ונאיבית. בכל מקרה, אפשר לסמוך על פעילי תנועת 'נחלה' ועל מנהיגתם דניאלה וייס הבלתי נלאית שהם לא ירפו ממאבקם. אם הממשלה לא תכבד את התחייבותה, הם יגיעו לאן שצריך כדי להזכיר, ללחוץ ולמחות. ובינתיים עד שעתידו של אביתר יתברר, הם בוודאי כבר יעברו למשימת ההתיישבות הבאה.

אין תמיכה בלי תמורה

גישתן של מפלגות האופוזיציה, המסרבות לאפשר לקואליציה חיים קלים בעניין הארכת חוק האזרחות, היא התנהלות מתבקשת. ככה מתנהגת אופוזיציה מול ממשלה שהיא אמנם חוקית אבל לא לגיטימית. ממשלה עם קואליציה שנשענת על מפלגות המזדהות עם אויבי המדינה, ובמקביל מצפה ממפלגות פטריוטיות להציל אותה מידי שותפותיה ומידי עצמה. אין סיבה שהאופוזיציה לא תמצה כל טיפה של דה־לגיטימציה לקואליציה עם עבאס ומרצ שניתן לסחוט מהסיטואציה הזאת. זו לא זכותה, זו חובתה.

האשמת מפלגות הקואליציה בסכנות הביטחוניות שעלולות להיווצר כתוצאה מאיחוד משפחות שיכניס ארצה מחבלים היא חוצפה ושערורייה. האחריות המלאה מוטלת על מי שהקים ממשלה בהרכב שאינו מסוגל להגן על ביטחון המדינה. חוסר היכולת לכפות משמעת קואליציונית על מנסור עבאס גם לאחר כל ההטבות שקיבל בהסכמים הקואליציוניים, מוכיח שבדהירתן אל השלטון מפלגות הקואליציה ויתרו על אינטרסים חיוניים למדינה ולאזרחיה. המטרה של הפלת הליכוד ונתניהו וכיבוש השלטון קידשה עבורם את כל האמצעים, ועכשיו הם לא מתביישים להאשים האופוזיציה בשריפת אסמים.

הנפנוף בכך שבעבר גם מפלגות האופוזיציה סייעו להעביר את החוק הזה אינו רלוונטי. זה קרה כאשר לקואליציה היה בכל מקרה רוב כדי להעביר את החוק. ובעיקר, זה לא קרה בעת כהונתה של ממשלה לא לגיטימית שנשענת על מפלגה אנטי ציונית ואוהדת טרור. יפה עשה ח"כ יואב קיש כאשר הזכיר השבוע למפלגות הקואליציה את חוסר הלויאליות וחוסר האחריות שגילו מנהיגיהן בימי המלחמה בקורונה וגם בימי המלחמה בחמאס בתקופת מבצע 'שומר החומות'.

האם משמעות הדברים היא שאין לאופוזיציה אחריות למנוע כניסת מחבלים לארץ? חלילה. אבל אין סיבה שהאופוזיציה תסכים לעשות זאת דווקא בדרך הרצויה לממשלה. הצעת האופוזיציה להפוך את החוק המונע איחוד משפחות מהוראת שעה לחוק יסוד עם פסקת התגברות היא נכונה וראויה. אין סיבה ש־52 חברי האופוזיציה יפעלו להעברת החוק למניעת איחוד משפחות דווקא בדרך הנוחה לקואליציה, בפרט כאשר מספר התומכים מקרב הקואליציה במניעת איחוד משפחות קטן מזה שיש לאופוזיציה.

ייתכן שסירובם של בנט, שקד וחבריהם לאמץ את הצעת האופוזיציה נובע מחשש מפני פירוק הקואליציה במקרה שמניעת איחוד משפחות תתקבל כחוק יסוד. אם זה המצב, עליהם לפתוח במשא ומתן עם האופוזיציה ולהציע תמורה לתמיכתה בהמשך המצב של חקיקה זמנית לשנה בלבד. אין סיבה שתמיכת האופוזיציה תינתן בלי כל תמורה כזו או אחרת. הצעה להכשרת כמה מהמאחזים בהתיישבות הצעירה, וביניהם היישוב אביתר, יכולה להיות אופציה לתמורה כזאת.

לתגובות: eshilo777@gmail.com

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו