שני הנשיאים ב'יד ושם'
שני הנשיאים ב'יד ושם' צילום: קובי גדעון, לע"מ

נשיא המדינה ראובן ריבלין ונשיא גרמניה ד"ר פרנק וולטר-שטיינמאייר הניחו זר על קברו של חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל בליווי יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, יעקב חגואל והשתתפו בטקס הנחת זר באוהל יזכור ב"יד ושם".

הנשיאים ביקרו בתערוכת הצילום "הבזקי זיכרון", ושמעו על מספר פריטים מתקופת השואה שישמרו ב"משכן האוספים ע"ש שאפל"- המוקם בימים אלו ביד ושם.

בין המוצגים גם שני יומנים, יומנו של אלפרד ז'לוני שנכתב בגטו ורשה ויומנה של רבקה ליפשיץ, שנכתב באושוויץ. ז'ילוני שרד את השואה ויומנו ניזוק מאש וממים, אך נשמר ונמסר למוזיאון על ידי קרובי משפחתו.

היומן של ליפשיץ, נערה יהודיה בת 14 מלודז' נמצא ליד הקרמטוריום בבירקנאו על ידי רופאה של הצבא האדום. ליפשיץ צעדה בצעדות המוות, הגיעה לברגן בלזן תשושה וחולה, ונפטרה כמה חודשים לאחר השיחרור בבית חולים של בעלות הברית.

יומנים בודדים של יהודים מוורשה ואושוויץ שרדו את השואה, הם עברו שימור במעבדות "יד ושם" וישמרו במשכן האוספים החדש. את הנשיאים ליוו יו"ר "יד ושם" הרב מאיר לאו, והיו״ר הזמני להנהלת "יד ושם", רונן פלוט.

מוקדם יותר היום פקדו הנשיאים את קברה של נחמה ריבלין ז״ל, רעיית הנשיא אשר הייתה חברה קרובה של בני הזוג שטיינמיאר. הנשיא הביא איתו אבנים מארמון הנשיאות בברלין כדי לכבד את המנהג היהודי של הנחת אבן על קבר בביקורו זה.