נתב"ג. למצולמים אין קשר לידיעה
נתב"ג. למצולמים אין קשר לידיעה צילום: Moshe Shai/Flash90

פקחי רשות האוכלוסין וההגירה הורידו 37 נוסעים בצ'ק אין בנתב"ג שביקשו להמריא הערב (חמישי) לרוסיה בלי לקבל אישור של ועדת החריגים.

מתוך 60 נוסעים בטיסה לסנט פטרסבורג ברוסיה, טסו 22 נוסעים בלבד. 37 נוסעים הורדו בצ'ק אין ונוסע אחד הורד בשער העליה למטוס על ידי בקרי הגבול.

שרת הפנים איילת שקד הגיבה: ''חבל שאנשים מנסים להתחכם. ההוראות ברורות. אף אחד לא יטוס למדינה עם תחלואה גבוהה בלי אישור ועדת חריגים''.

רשימת המדינות ברמת סיכון מירבית, נכון להיום, כוללת את המדינות ארגנטינה, ברזיל, דרום אפריקה, הודו, מקסיקו ורוסיה. יציאת אזרחים ותושבים ישראלים למדינות הללו אסורה למעט למי שמחזיק באישור הקבוע בתקנות. יציאה למדינות הנ״ל, ללא האישור הקבוע בתקנות, הינה עבירה אשר על הפרתה יוטל על המפר קנס בסך 5,000₪.

ראש האופוזיציה בנימין נתניהו פנה מוקדם יותר היום (חמישי) לשר הבריאות ניצן הורוביץ בקריאה להקדים את מתן החיסון השלישי נגד הקורונה.

במכתבו לשר הורוביץ כתב נתניהו: ״בעבודה משותפת עם משרד הבריאות הצלחנו להוציא את ישראל ראשונה בעולם ממגיפת הקורונה. עשינו זאת בזכות מיליוני חיסונים שהבאנו ראשונים, בזכות העבודה המצוינת של גורמי הבריאות ובזכות ההיענות הגדולה של אזרחי ישראל לקבלת החיסונים.

''כידוע, בתוך 9 חודשים ממועד החיסון השני אנו אמורים לקבל את החיסון השלישי. משיחות שקיימתי עם כמה מטובי המומחים בעולם אני סבור שיש להקדים את מתן החיסון השלישי לאוכלוסיה הבוגרת (50 ומעלה) כבר בחודש אוגוסט במטרה להשלים את המשימה עד לסוף חודש ספטמבר, ואם אפשר עוד לפני תחילת שנת הלימודים''.

לדברי נתניהו, איש אינו יודע את נקודת הזמן המדויקת שבה הירידה הצפויה בנוגדנים בדם תחשוף את האוכלוסיה המחוסנת להתחדשות המחלה. ''מחיר הקדמת מועד החיסון הבא יהיה אפסי, בעוד שמחיר האיחור בחודש עלול להיות קטלני ולעלות בחיים רבים.

''אני ער לשיקול של המתנה לחיסונים עדכניים יותר, אבל להמתנה זו יש תחום עליון בזמן. נראה לי שההקדמה בחודש של החיסון השלישי היא נקודת האופטימום למתן חיסון זה, בין אם יגיעו עד אז החיסונים המעודכנים ובין אם לאו״.

בפנייה לציבור הישראלי אמר נתניהו: ״אנחנו היינו הראשונים בעולם לצאת מהקורונה כי היינו הראשונים בעולם להביא מיליוני חיסונים נגד הקורונה ואתם נעניתם בהמוניכם להתחסן. עכשיו יש עלייה מסויימת בתחלואה ולזה יש פתרון אחד פשוט: לכו להתחסן, המבוגרים וכמובן בני הנוער.

''אבל יש בעיה, אנחנו צריכים לקבל את החיסון השלישי 9 חודשים אחרי החיסון השני וזה אומר שנתחיל להתחסן בספטמבר ונגמור את זה מתישהו באוקטובר. מהשיחות שאני מקיים עם טובי המומחים בעולם הם אומרים שכדאי להקדים לפחות בחודש, משום שאף אחד לא יודע את הנקודה המדויקת שבה הנוגדנים בדם יורדים אצל כל אחד ואחד מאיתנו וחושפים אותנו לתחלואה מחודשת או לוריאנטים. לכן הם אומרים שכדאי להקדים בחודש ולסיים את החיסון, בייחוד של האוכלוסייה הבוגרת, במהלך חודש אוגוסט ובמהלך ספטמבר, ולא לחכות.

''המחיר של הקדמה בחודש הוא אפסי, המחיר של איחור בחודש יכול להיות קטלני ולעלות חיים רבים. יפה שעה אחת קודם. היינו הראשונים לנצח את הקורונה בתחילתה ואנחנו צריכים להיות הראשונים בעולם לנצח את הקורונה בהמשכה״.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו