טקס קבלת תואר
טקס קבלת תואר צילום: unsplash

בחירת כיוון מקצועי

נטיותינו הטבעיות ישפיעו ללא ספק על הכיוון הכללי אותו נרצה ללמוד. יש כאלה שנטייית ליבם היא לתחומים העיוניים, אחרים יעדיפו את התחומים השירותיים , ולא מעטים – יפנו לתחומי העשייה והיצירה. בתחומי העשייה והיצירה ניתן למצוא את מקצועות ההנדסה, העיצוב והאדריכלות, אשר לגביהם קיימים מסלולי לימוד אקדמיים בני ארבע עד שש שנים, ומסלולי לימוד מרוכזים וקצרים יותר במכללות להנדסאים.

למה דווקא הנדסאים?

כאשר לומדים לתואר הנדסאי, לא משנה אם בחרנו בתחום הנדסאי בניין/אזרחי , הנדסאי תוכנה, הנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים, הנדסאי עיצוב מדיה או הנדסאי אדריכלות נוף – תכנית הלימודים ממוקדת בצד המעשי והיישומי של המקצוע הנלמד. אחרי הכל, הנדסאי הוא איש מקצוע שצריך לתכנת, לנהל אתר בניה, להוציא לפועל קמפיינים דיגטליים וכיו"ב, הידע התאורטי הרבה פעמים לא מספיק כדי להתניע תהליכים מעין אלו. הבחירה בלימודי הנדסאים וסיומם בהצלחה, מקנה מקצוע אמיתי , פרקטי, ומבוקש מאוד בעולם התעסוקה.

גם מבחינת תנאי הקבלה - לימודי הנדסאים נוחים יותר ומאפשרים להרשם ללימודים גם לבעלי תעודת בגרות מלאה או חלקית, (בהתאם לתקנות הממשלתיות) וללא צורך לעבור את הבחינה הפסיכומטרית.

שלא כמו לימודים אקדמיים בתחומים הרלוונטיים, לימודי הנדסאים נמשכים זמן קצר יותר: שנתיים עד שנתיים וחצי של לימודי יום או שלוש עד שלוש וחצי שנים של לימודי ערב בלבד – מקנים לנו את האפשרות להיות בעלי תואר הנדסאי מדופלם תוך פרק זמן קצר יחסית, ולצאת מוקדם יותר לשוק העבודה.

גם בתחום שכר הלימוד ללימודי ההנדסאים יש הרבה יותר מה להציע; לעומת שכר הלימוד האוניברסיטאי הגבוה, המתפרש כאמור על פני ארבע עד שש שנים שנים, שכר הלימוד בבתי הספר להנדסאים נמוך משמעותית, ובנוסף, - חיילים משוחררים זכאים להנחה של 80% בשכר הלימוד בשנים א'+ ב', וזאת – בנוסף לאפשרויות השימוש בפיקדון. קרן המלגות להנדסאים מציעה שלל מלגות אותן ניתן לבקש במקרה הצורך.

בחירת מקצוע מעשי לעתיד

אפשרויות התעסוקה הזמינות להנדסאים מהוות גם הן פקטור חשוב בבחירת תחום הלימודים; האפשרויות העומדות בפני ההנדסאי רבות והמגוונות , החל מתחומי הבנייה והעיצוב, ועד לתחומי המידע , המיחשוב והסייבר . טכנולוגיות חדשות מתפתחות ללא הרף, והדרישה לאנשי מקצוע עם ידע יישומי אמיתי הולכת וגוברת. במידה ובנוסף על כל אלה נבחר ללמוד במכללה בעלת מוניטין, הידועה במשק באיכות הלימודים שבה וברמה הגבוהה של בוגריה - בתום הלימודים תזכו להשתלב בתחום אותו למדתם בצורה מהירה ומתגמלת.

לסיכום, לימודי הנדסאים מהווים כיום אופציה ריאלית ונוחה מאוד עבור מי מאיתנו שיעדיפו מקצוע ורסטילי ומעשי. היתרונות אותם ציינו, בנוסף לעובדה שלימודי הנדסאים זמינים גם כלימודי יום וגם כלימודי ערב (במסלולי האדריכלות והנדסת הבניין) – הופכים אותו למקצוע מאוד מבוקש על ידי חיילות וחיילים משוחררים, שמעוניינים להיכנס לעולם התעסוקה מהר ככל הניתן ולהתמקצע תוך כדי עבודה מעשית, וכך לבנות את הקריירה שלהם ושלהן.