ריבלין ושטיינמאייר
ריבלין ושטיינמאייר צילום: קובי גדעון - לע''מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אירח הערב (חמישי) בפעם האחרונה בכהונתו לארוחת ערב ממלכתית את נשיא גרמניה ד"ר פרנק וולטר שטיינמאייר המקיים ביקור ממלכתי בישראל.

באירוע השתתפו, בין היתר, חתני פרס נובל פרופ' דן שכטמן ופרופ' ישראל אומר, מו''ל עיתון ''הארץ'' עמוס שוקן, השר לשעבר יוסי ביילין, מזכיר הממשלה לשעבר שמואל הולנדר, השף תום פרנץ, אורי בורי ממסעדת הדגים בעכו, והשחקן רוי מילר.

בפתח הארוחה נשאו שני הנשיאים דברי ברכה. נשיא גרמניה הפתיע את נשיא המדינה והעניק לו את התעודה הגמר המקורית של סיום לימודי הדוקטורט של אביו, פרופ׳ יואל יוסף ריבלין, מאוניברסיטת פרנקפורט.

״תמיד מרגש עבורי כנשיא מדינת ישראל, לקבל אותך כאן בירושלים, בירתנו הנצחית״, אמר הנשיא ריבלין. ״הקשרים בין גרמניה לישראל תמיד יהיו מורכבים. קשרי כאב ותקווה, קשרי זיכרון, טרגדיה וידידות. ההיסטוריה הנוראה של השואה תהיה לנצח בליבנו ובראשנו. לעולם לא נשכח את חובתנו הקדושה לזכור ולעשות כל שביכולתנו כדי להבטיח שהעבר לא יחזור על עצמו".

״אנו מחויבים להעמיק את שיתוף הפעולה שלנו, על בסיס הערכים והאינטרסים המשותפים שלנו, במטרה לבנות עתיד משותף של סובלנות, חדשנות, ביטחון ושלום. גרמניה הפגינה מחויבות יוצאת דופן לביטחון מדינת ישראל ולשמירה על השלום והיציבות במזרח התיכון. אנו מעריכים זאת מאוד״.

ריבלין התייחס לנאומו המרגש של נשיא גרמניה באירועי ינואר 2020 ואמר: "אחד הרגעים המשמעותיים ביותר בתקופתי כנשיא היה התכנסותם של כחמישים מנהיגים מרחבי העולם כאן בירושלים בינואר 2020, לרגל 75 שנים לשחרור אושוויץ-בירקנאו. אני זוכר היטב את המילים המרגשות והעוצמתיות שלך ואת ברכת 'שהחיינו' שבירכת בעברית. הצהרת ש'אחריות גרמניה לא תפוג', והבטחת להילחם באנטישמיות ובלאומנות הקיצונית, להגן על חיי היהודים ולעמוד לצד ישראל. יחד, התחייבנו לאנושות כולה להפוך את זיכרון העבר להבטחת העתיד, לעמוד מאוחדים במאבק נגד גזענות, אנטישמיות וקיצוניות, להילחם בכל צורת הכחשת ועיוות השואה ולחנך ילדינו וילדי ילדינו."

"תודה ידידי על עמדתך הערכית החזקה נגד האנטישמיות, שלמרבה הצער מתגברת באירופה ובעולם," הדגיש הנשיא בדברי והוסיף: "עלינו להשתמש בכל הכלים העומדים לרשותנו כדי להאבק בשנאה. תודה שהיית השותף שלי למסע הזה. מסע, המכיל בתוכו את ההווה, העתיד והעבר."

נשיא גרמניה ד"ר פרנק וולטר שטיינמאייר אמר: "רובי, זה השבוע האחרון שלך בתפקיד. אני בטוח שאתה מצפה לקצת יותר שליטה על מי שאתה מארח לארוחת ערב. שנינו יודעים שלא כל ארוחה ממלכתית היא אותו הדבר, וזו שאתה מארח היום מיוחדת במינה עבורי כנשיא גרמניה וכחבר. זה ערב מיוחד לכל אחד המשלחת הגרמנית- בימים האחרונים של כהונתך הזמנת אותנו לציין את החברות הקרובה בין המדינות שלנו.

''העולם סביבנו משתנה בקצב מהיר, וזה זמן של שינוי לשתי מדינתנו. לישראל יש ממשלה ונשיא חדש, גרמניה עומדת בפני בחירות בספטמבר.

''הנשיא היקר, כשאני מדבר איתך הערב אני רוצה להבהיר משהו אחד מעבר לכל ספק- לא משנה כמה העולם משתנה מהר, נעשה את מיטב יכולתנו לשמר את החברות המיוחדת בין ישראל לגרמניה. גרמניה תמשיך תעמוד ליד ישראל וישראל תמשיך להיות חברה נהדרת לגרמניה''.

''רובי, יצרת חברות מיוחדת וקרובה מאד בינינו. בביקור האחרון שלי ב2017 נחמה ורעייתי התחברו על רקע המקצוע השני שלנו, מומחי כדורגל. אבל כחברים, עמדנו גם בשנה שעברה באירוע לציון 75 שנים לשחרור אושוויץ. אני נאמתי ביד ושם ואתה רק יום למחרת נאמת בבונדסטאג.

''היה תענוג להכיר אותך. תודה מעומק ליבי על הבחירה לארח אותי בארוחה האחרונה שאתה מוביל בכהונתך, מילים לא יכולות לתאר את הוקרתי על המחווה הנהדרת הזאת. הכהונה שלך תיגמר בעוד כמה ימים אבל חברותנו תימשיך לעד. אני מצפה לעוד שיחות רבות בינינו בעתיד״, הוסיף נשיא גרמניה.