חתונה
חתונה צילום: ISTOCK

מכתב משדכן באחת מהישיבות: היו היו 2 אחים שלשניהם הקב"ה נתן תפקידים חשובים בדורנו: הראשון תפקידו בעולם היה להיות קצין ולעזור לכלל בצבא. השני תפקידו היה לשדך בישיבה שבה הוא למד ולעזור לכלל בבניית בתים (ולמנוע רווקות מאוחרת שזה כידוע אחד מהבעיות הגדולות בדור).

הראשון עשה את תפקידו שנים רבות וב-100% ותרם הרבה לחברה. השני לא הצליח לעשות יותר מ15% ממה שהוא רצה ולא יכל לעסוק בעניין לאורך זמן אלא רק שנים בודדות בגלל נורמות חברתיות שלא נתנו לו כלים לעסוק בעניין.

הסיפור לדעתי משקף את המצב שיש כרגע בציבור הדתי לאומי ביחס למי שעוסק בשידוכים וכפועל יוצא בגלל זה יש גם הרבה יותר רווקים ורווקות. התפיסה בציבור היא ששדכנות זה משהו חברי ולכאורה זה שלילי להפוך את העיסוק בעניין לפרנסה.

לכן ממילא גם מי שעוסק בשידוכים בישיבות לא יכול להתפרנס מהעניין כי זה ייתפס כמשהו שלילי. העניין הוא שעיסוק רציני בעניין לוקח המון זמן. ובגלל איך שהדברים בנויים שדכנים לא מצליחים להיות מספיק אפקטיבים והרבה רווקים ורווקות "נופלים בין הכיסאות".

ע"פ נתונים ששמעתי בקורס מקצועי על הנושא מתוך כל 10 זוגות שמתחילים להיפגש, שליש מהם לא ימשיכו לפגישה השנייה אלא יחתכו אחרי פגישה אחת. ומתוך הזוגות שנפגשים יותר מ-2 חודשים רק אצל 20 אחוז מהם הקשר יסתיים בסוף בחתונה. בעמותת ישפ"ה (שמתעסקת עם מבוגרים) מתוך כל 100 זוגות שנפגשו דרכה רק אחד התחתן ובמיזם שגרירים בלב מתוך כל 50 זוגות שנפגשו, בממוצע בערך אחד מתחתן.

זה מבטא את זה שבימינו מאוד קשה ומסובך לעסוק בשידוכים וממילא הרבה אנשים מתייאשים מלנסות לשדך אחרי שהם חווים חוסר הצלחה בנושא.

העניין הוא שגם מי שכן מצליח ובוער לו לעסוק בעניין בגלל החשיבות שבנושא הוא לא יכול לעסוק ברצינות ולאורך זמן בזה כי אין לו כלים לעניין.

אני ב"ה שידכתי 8 חבר'ה מהישיבה (בערך מתוך 80 הצעות - שזה אחד לעשר וכל מי שמתעסק בשידוכים אומר שאלה אחוזים מאוד מאוד טובים) והפגשתי עוד הרבה זוגות שכמעט התחתנו.
יכלתי לעשות הרבה הרבה יותר עם הייתי יכול לבנות על זה כפרנסה. וכן תאורטית יכול לעשות עוד המון טוב בעניין. כל הזמן פונים אליי בנות (בלי קשר למדרשה שאני בקשר שוטף איתה, בנות שלחו לי יותר מ180 טפסים בשנה האחרונה) וחוץ מהרבה בוגרים וחבר'ה מהישיבה שפונים אליי בקשר לעניין מגיעים אליי גם עוד הרבה בחורים מישיבות אחרות כשדכן של המדרשה.

עיקר הבעיה שלי היא חוסר בזמן ושאת רוב הדברים שאני רוצה לעשות בעניין אני לא מספיק לעשות ולא יודע איך אוכל לעסוק ברצינות בנושא.

יש אברך בישיבה בדרום ששידך שם במשך שנים 26 חבר'ה והפסיק לעסוק בעניין. וגם בישיבה במרכז הארץ היה אברך ששידך 21 בחורים והפסיק לעסוק בעניין. שניהם בגלל שאי אפשר להתפרנס מעיסוק זה.

כששאלתי חבר'ה באופן פרטי בישיבה אם לדעתם אצליח לשדך אותם ואני אבקש על כך 2,000 שקל מכל צד רק בשביל שתהיה לי פניות לעסוק בעניין, האם זה לדעתם משהו שיתקבל אצל החבר'ה- הם אמרו לי בכנות שהם חושבים שזה לא יתקבל כי זה ייתפס שאם צריך לשלם: יש לבחור בעיה. לכן כרגע אני לא יודע איך אוכל להמשיך לעסוק לאורך זמן בנושא הזה. זו בעיה שיש לרוב מי שעוסק בשידוכים בישיבות בציבור שלנו ויש לה הרבה מחירים.

הכוחות בעולם שנלחמים במוסד הנישואים ובהקמת משפחה נלחמים נגד הקמת משפחות בעזרת מליוני שקלים ולמי שכן רוצה ויכול לפעול המון טוב בעניין אין כלים מבחינה כספית לעסוק בנושא.

חשבתי על אפשרויות לחפש אדם עשיר שייתן מלגה על עצם הזמן של העיסוק בעניין אבל למרות שמאוד חיפשתי לא הצלחתי למצוא מישהו כזה. אשמח מאוד לשמוע אם יש לכם רעיונות אחרים איך אוכל להמשיך לעסוק בעניין/לעסוק יותר בעניין. או בכללי לשמוע תגובות על הדברים.

אם למישהו יש פיתרון מערכתי וציבורי למצב הפיתרון יעשה המון טוב לעם ישראל!