ורשה - פולין
ורשה - פולין צילום: ISTOCK

פעילי הארגון הפולני הלאומני "הנוער הכל פולני" שפכו אתמול (חמישי) פסולת בניין שכללה בעיקר שברי אבנים בסמוך לשגרירות ישראל בוורשה, והציבו במקום שלט עליו נכתב "הנה הרכוש שלכם".

הפעולה בעלת הניחוח האנטישמי הגיעה בעקבות העימות האחרון סביב הצעת החוק שעברה בהצבעה שנייה בבית התחתון של הפרלמנט הפולני ולפיו כל התביעות להשבת רכוש יהודי שנותר בפולין שלא הגיעו לידי פסיקת בית המשפט במהלך 30 השנים האחרונות יימחקו לחלוטין.

בפוסט שהעלו בחשבון הפייסבוק של הארגון הלאומני, נכתב כי "שיהיה ברור: לא מגיע להם כלום, אפילו לא לבנה. אבל החלטנו להיפגש ולתת מענה לכל הטענות שהם יכולים להמשיך ולטעון באמצעות השלכת טונות של הריסות על שגרירות ישראל. חרגנו מעט מערכו של מה שנותר אחרי המלחמה, אבל זה היה מעט מאוד. את השאר אתם צריכים להביא. הנה הרכוש שלכם!".

בתגובה למעשה האנטישמי, שעדיין לא זכה לגינוי מצד ראשי השלטון בוורשה, פירסם ועד ראשי הקהילה היהודית בפולין הודעה זועמת בה גינוי את האירוע. "אנו זועמים על האירוע שהתרחש אתמול מול שגרירות ישראל בוורשה. אנו מאמינים כי השלכת פסולת הבניין על ידי פעילי ארגון "הנוער הכל פולני" מול שגרירות ישראל בוורשה והקים לוח עם הכיתוב "הנה הרכוש שלכם" היא אחת ההשפעות האמיתיות והמטרידות הראשונות של העבודה על חוק חדש החוסם תביעות רכוש שהשאירו יהודי פולין שנרצחו".

לאחר מכן הודיעו ראשי הקהילה כי הם מצפים לגינוי חד משמעי של האירוע מצידם של נשיא פולין אנדז'יי דודא וראשי הממשל בוורשה.

"אנו מצפים לתגובה נחרצת מצד נשיא הרפובליקה של פולין, אנדז'יי דודא, ומצד נציגי ממשלת פולין, שיגנו את הפעולות הפוגעות בזכרם של מיליוני יהודים - אזרחים פולנים שמתו במהלך מלחמת העולם השנייה. האם מחברי החוק החדש וחברי הפרלמנט שאימצו אותו ב-24 ביוני 2021 רצו לגרום לתופעות כאלה? אנחנו רוצים להאמין שזה לא כך. אנו מקווים שרשויות המדינה, המשטרה והפרקליטות, יעשו כל מאמץ להסביר את נסיבות השלכת פסולת הבניין מול שגרירות ישראל ויענישו קשות את מארגני ומבצעי הפעולה המחפירה הזו. בואו לא נהיה אדישים!", כתבו ראשי הקהילה היהודית בוורשה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו