ריבלין ושטיינמאייר
ריבלין ושטיינמאיירצילום: קובי גדעון / לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ונשיא גרמניה ד"ר פרנק וולטר שטיינמאייר ביקרו היום (שישי) במכון לחקר המדבר ע"ש יעקב בלאושטיין הממוקם בקמפוס שדה בוקר של אוניברסיטת בן גוריון.

לאחר מכן הניחו הנשיאים זר על קברו של ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון.

במעבדות השונות במכון שמעו הנשיאים על עשרות המחקרים בתחום המדבור, קיימות ושינויי אקלים הנערכים בקמפוס הדרומי במטרה למצוא פתרונות לאתגרי האנושות בשנים האחרונות בתחום שינויי האקלים.

פרופ' דניאל חיימוביץ, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון בנגב קיבל את האורחים יחד עם פרופ' נועם ויסברוד, מנהל המכונים לחקר המדבר ע"ש יעקב בלאושטיין בקמפוס שדה בוקר של האוניברסיטה.

הנשיאים סיירו במכון לחקר המים ולמדו מפי פרופ' עמית גרוס, ראש מכון צוקרברג לחקר מים ותלמידיו, רנה שטורם, סטודנט לתואר שני מגרמניה ומוחמד, סטודנט לתואר שני מעזה, על היכולת לשמר אנרגיה, שימוש חוזר בשפכים וחממת החסה הגדלה באמצעות מים אפורים.

פרופ' איריס ויסולי-פישר, ראש המכון הלאומי לחקר אנרגיה חלופית בישראל והמחלקה לאנרגיה סולארית ופיזיקה סביבתית במכון שוויצריה לחקר הסביבה והאנרגיה של יבשות והדוקטורנט גלעד מוזס, הציגו את היכולות הטמונות באנרגיית השמש.

לאחר מכן טעמו הנשיאים מהיין תוצרת כרם ענבי היין הניסיוני הנמצא במכון הצרפתי לחקלאות וביוטכנולוגיה של יבשות פגשו את פרופ' נפתלי לזרוביץ', פרופ' אהרון פייט והדוקטורנט קלם גשו. שם למדו על הקשר בין שינויי האקלים ואיכות היין לבין הרלוונטיות שלו לחקלאות הישראלית, כיצד הפכה ישראל למודל עבור מדינות אחרות הסובלות משינויי אקלים והשפעתם על ביטחון המזון.

בביקור אמר הנשיא: ״השותפות שלנו ושל גרמניה היא שותפות של חיים, של יצירת היכרות בין בנות ובני הדור הצעיר בישראל ובגרמניה ושל אינספור שיתופי פעולה במדע, באקדמיה, בתרבות ובעסקים, למען קידומן של שתי האומות שלנו ולמען קידומו של העולם כולו. אני שמח מאוד על ההזדמנות לבקר יחד עם ידידי נשיא גרמניה במוקדי הידע המשותפים והנפלאים שלנו. אין לי ספק שאלה רק יעמיקו ויתרחבו.״

נשיא אוניברסיטת בן-גוריון בנגב פרופ' דניאל חיימוביץ אמר: ״כבר לפני 21 שנה, לפני שהמושגים 'קיימות' או 'שינויי אקלים' הפכו מוכרים בעולם, הבינה הממשלה הגרמנית שמחקרים בתחומי המים, חקלאות מדברית ואנרגיה, הנערכים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, הכרחיים למען עתיד העולם. בזמנו, הענקתם לנו הלוואה (אותה אנו מחזירים!) שאיפשרה לנו לבנות את היכולות המופלאות שראיתם כאן ולהוציא לפועל מחקרים משני עולם. כדי שנבין עד כמה מחקרים אלו בעלי חשיבות, סדרנו להיום מזג אוויר המדגיש עד כמה העולם מתחמם!"

לאחר מכן המשיכו הנשיאים לקבר ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, הניחו אבנים ירושלמיות על קברו ושתו קפה על רקע נוף המדבר.