ברק אובמה ונחמה ריבלין
ברק אובמה ונחמה ריבלין מארק ניימן - לע״מ/ רויטרס

ביום רביעי הקרוב יעזוב ראובן (רובי) ריבלין את משכן נשיאי ישראל ויסיים כהונה בת שבע שנים.

מאלפי הפגישות שקיים בשנות נשיאותו הוא יזכור במיוחד פגישה שהתקיימה בדצמבר 2015 בקומה השנייה של הבית הלבן, קומת המגורים.

״הנשיא היה ברק אובמה״, מספר נחום ברנע בידיעות אחרונות. ״בפגישה למטה הסביר ריבלין את הצורך בתוכנית סיוע משופרת לצה"ל, 30 מיליארד דולר לעשר שנים, תוכנית שנתניהו הסתייג ממנה ואימץ אותה בדיעבד. כשהדיון הסתיים, הזמין אובמה את הריבלינים לדירה למעלה, לתה״.

ברנע תיאר כי רובי ריבלין ישב מול מישל אובמה, נחמה ריבלין מול ברק אובמה. ״האווירה הייתה משפחתית. למה את נועצת בי עיניים, שאל אובמה את נחמה, אני כל כך יפה? ריבלין רצה לקבור את עצמו במקום: איזו פדיחה עושה לו עכשיו המושבניקית שלו, חשב. אכן, אתה יפה, אמרה נחמה בנחת: זה די ברור. אבל לא אותך אני מעריצה, אלא את סבתך. אתה לא היית יכול להפוך את סבתך לנשיאה, אבל היא הפכה אותך לנשיא. קראתי את האוטוביוגרפיה שלך: סבתך הכינה אותך לתפקיד מאז שהיית ילד.

״אובמה קם מכיסאו. מותר לי? שאל את ריבלין, ניגש אל נחמה ונשק לה. מישל מחאה כפיים. ב־2016 הוא הגיע לארץ, להלוויה של שמעון פרס. הוא ניגש לריבלינים. עם כל הכבוד לך, אמר לריבלין, יש לי מה לעשות לפני שאני לוחץ את ידך. הוא ניגש לנחמה, חיבק אותה ונשק לה״. 

נחום ברנע הוסיף: ״הסיפור מרגש. הוא גם חשוב, בגלל הלקח המעשי: גם בדרג הגבוה ביותר, בין ראשי מדינות, הפוליטי והאישי מתערבבים זה בזה. ריבלין משוכנע שבהיענות יוצאת הדופן של אובמה לצורכי הביטחון של ישראל יש לרעייתו המנוחה חלק ונחלה״.