יאסמין ג׳אבר עם שניים ממפעיליה באיראן וחיזבאללה
יאסמין ג׳אבר עם שניים ממפעיליה באיראן וחיזבאללה צילום: דוברות שב"כ

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר שנתיים וחצי מאסר על יסמין ג'אבר, תושבת מזרח העיר, שהורשעה בהסדר טיעון במגע עם גורמי חיזבאללה.

ג'אבר, עובדת הספרייה הלאומית לשעבר שנעצרה לפני כשנה על-ידי שירות הביטחון הכללי, הופעלה על ידי כוח קודס האיראני וחיזבאללה בניסיון לגייס ערבים מישראל לשורות הארגון.

על פי כתב האישום, ג'אבר נפגשה עם סוכן זר בבית קפה בא-דאחיה ונענתה לפעול במסגרת חיזבאללה. "קיימה ביודעין מגע עם סוכני חוץ ללא הסבר סביר לכך והיתה חברה בארגון הטרור, נטלה חלקה בפעילות הארגון וביצעה פעילות בעבור הארגון במטרה לקדם את פעולתו וכן ביצעה פעולה ברכוש במטרה לסייע לקדם או לממן של עבירת טרור חמורה ופעילות של ארגון טרור", נכתב.

בחקירותיה בשב"כ הכחישה ג'אבר שגויסה על ידי ארגוני הטרור. על פגישתה עם אנשי חיזבאללה וכוח קודס אמרה לחוקרים: "הכרתי אותם במסגרת קשר ידידותי ולא כדי להתגייס לארגון כלשהו. לא ידעתי שהם משויכים לארגון כזה או אחר".

יחד עם ג'אבר נעצרו לחקירה חשודים נוספים מקרב מכריה ממזרח ירושלים ורמאללה, אשר נחשדו כמעורבים בפעילות במסגרת חוליה, בראשותה של ג'אבר, ביניהם גם תסנים אלקאדי, תושבת רמאללה שהתגוררה בשנים האחרונות בטורקיה.

במסגרת החקירה נחשף כי חיזבאללה מארגן כנסי צעירים פלסטינים בלבנון לשם איתור מגויסים פוטנציאלים מישראל ואיו"ש, לקידום פעילות טרור בישראל.

במהלך החקירה עלה כי ג'אבר זוהתה וסומנה על ידי אנשי חיזבאללה במסגרת השתתפותה בכנס אליו יצאה בלבנון בשנת 2015. כמו כן, עלה כי לשם שמירה על חשאיות זהותה, קיבלה כינוי מבצעי על ידי היחידה - "רחיל".

בביקור נוסף של ג'אבר בלבנון בשנת 2016, עטאיא אבו סמהדנא ומחמד אלחאג' מוסא, המוכרים כפעילים ביחידת הפיגועים המשותפת של כוח קודס וחיזבאללה, קישרו בינה לבין פעיל טרור בכיר ביחידה זו המכונה "פארס עוודה".

"פארס עוודה" הינו כינויו בארגון חיזבאללה של ג'עפר קביסי, המוכר כמעורב בניסיונות נוספים לגייס גורמים בישראל ובאיו"ש לפעילות טרור.

אופן הפעלת ג'אבר על ידי חיזבאללה

מאז גיוסה על ידי חיזבאללה, עמדה ג'אבר בקשר חשאי עם מפעילה, באמצעות העברת מסרים חשאיים מוסכמים ברשתות החברתיות (דוגמת פייסבוק ואינסטגרם), וזאת בהתאם לתדרוך ביטחוני והנחיות שקיבלה מחיזבאללה.

במסגרת הפעלתה של ג'אבר על-ידי החיזבאללה, בוצעו עימה פגישות בתורכיה, במסגרתן הועברו לה הנחיות לפעילות ע"י רנד והבה, פעילת חזבאללה ביחידת הפיגועים המשותפת, שפעלה מולה אף היא בכינוי מבצעי מטעם היחידה בשם "וופאא".

בפגישות אלה הובהר לג'אבר כי תפקידה הינו גיוס פעילים נוספים בישראל, שישמשו כחולייה בהנחייתה, זאת תוך הדגשת חשיבות גיוס גורמים מקרב ערביי ישראל, בדגש על נשים, אשר יתרונן ביכולתן לנוע בחופשיות בארץ ולפעול במסגרת חוליות מקומיות לאיסוף מידע אשר ישמש לקידום פעילות טרור עתידית.

במסגרת חקירתה של תסנים אלקאדי, חברתה של ג'אבר שנחקרה אף היא כאמור במסגרת הפרשיה, עלה כי גם היא השתתפה בכנס בלבנון בשנת 2015, שם הכירה את פעילי היחידה ולאחריו המשיכה לעמוד עימם בקשר.

ממצאי חקירתה של אלקאדי העלו, כי שימשה כאשת קשר של היחידה מול ג'אבר, כחלק מדרכי התקשורת החשאיות הננקטות ע"י יחידת הפיגועים לשם מניעת חשיפת פעילותה מול גורמים בישראל, ואף קיבלה מהם כספים.

בנוסף עלה, כי אלקאדי קיימה ב-2018 פגישה עם אותה פעילת חיזבאללה רנד והבה, אשר הציעה לה להיפגש עם פעילי חיזבאללה עימם עובדת בלבנון וזו הסכימה להצעה.