מתן כהנא
מתן כהנא צילום: Yonatan Sindel/Flash90

השר לשירותי דת מתן כהנא (ימינה) כינס הבוקר (ראשון) פגישה עם בכירים במערך הכשרות כדי לדון בביצוע רפורמה בתחום כשרות המזון בישראל.

על פי הרפורמה המתוכננת, כפי שמופיע בהסכמים הקואליציוניים מערכת הכשרות תיפתח לתחרות כך שרבני ערים יוכלו להעניק שירותי השגחה ותעודות כשרות גם לעסקים בערים אחרות.

ביום רביעי האחרון נפגש השר כהנא עם מנכ"ל בתי הדין הרבנים הרב דוד מלכא, יועמ"ש בתי הדין עו"ד הרב שמעון יעקובי, והמזכירים הראשיים של בית הדין הרבני וסגניהם.

"אתם הפנים של בתי הדין הרבניים, אתם עומדים בחזית ונפגשים עם הציבור בשעתו הקשה. פירוק משפחה זה אירוע קשה. יש בי הערכה עצומה לעבודה המסורה שאתם עושים. לעבודה זו יש חשיבות גדולה", אמר כהנא למשתתפי הפגישה.

הוא שיבח את פעילות בתי הדין הרבניים במהלך מגפת הקורונה ואמר, "בשנה האחרונה עברתם תקופה לא פשוטה. הייתם בחזית שירותי הדת. עבדתם בתנאים מאוד מאוד מגבילים ועשיתם עבודה קשה בתנאי לחץ. אני מוקיר ומכבד מאוד את המעמד שלכם כאנשי שטח. אתם הנציגים של המשרד, שלי, מול הציבור. ולכן, דווקא בגלל זה יש לכם אחריות גדולה מאוד על הכתפיים. אתם חלון הראווה של היהדות. אתם מי שמעצבים עבור ישראלים רבים את התדמית של היהדות. ישראלים רבים נפגשים בפעם הראשונה עם היהדות דרככם".

מנהל בתי הדין הרבניים הדיין הרב דוד מלכא הביע את הערכתו לשר כהנא שלדבריו "בהמשך לביקורו בהנהלה ממשיך להקדיש מזמנו ובא לפגוש את המזכירים הראשיים בכנס המזכירים הראשיים בכל בתי הדין בארץ. בעזרת ה' יהיו ביקורים של כבוד השר בבתי הדין בארץ ונזכה יחד לקדש שם שמים ברבים".

השר כהנא חשף בפני המשתתפים את המדיניות המנחה אותו בנושא בתי הדין הרבניים ואמר, "אני רוצה לומר לכם, אעמוד לצדכם ואגן על בתי הדין. בכוונתי ליזום הליכי חקיקה שיבצרו את מעמד בתי הדין הרבניים. אנו נמצאים במאבק בין רשויות, פסיקת בג"ץ מחד ופסיקת בתי הדין הרבניים מאידך. בחרתי להגיע לתפקיד הזה מתוך מטרה לשמור על מערך שירותי הדת בישראל. ולשמור ולחזק את מעמדו של בית הדין הרבני בישראל. כסמכות איתנה אבקש להרחיב את סמכויות בתי הדין הרבניים כולל העיסוק בדיני ממונות. השינויים שאקדם והמדיניות שאני מביא יחזקו את זהותה היהודית של מדינת ישראל".