אות הנשיא להתנדבות
אות הנשיא להתנדבותצילום: חיים צח, לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין העניק היום (ראשון) את ״אות הנשיא להתנדבות״ לשנת תשפ"א באירוע חגיגי בבית הנשיא, זו השנה ה-47.

האות מוענק מדי שנה למתנדבים וארגונים שנבחרו לקבל את הוקרת החברה והמדינה על עשייתם ההתנדבותית. האות הוא פרי יוזמתם של מוסד הנשיאות בשיתוף עם המועצה הישראלית להתנדבות, ומטרתו לטפח ולקדם את רוח ההתנדבות ולהביע הוקרה למתנדבים.

השנה הוקדש אות הנשיא להתנדבות לפועלים למען חיזוק הערבות ההדדית והחוסן לאומי לשם התמודדות עם משבר הקורונה.

באירוע נשאו דברים נשיא המדינה, יו"ר הוועדה המייעצת לאות הנשיא הרמטכ"ל לשעבר רב-אלוף גדי איזנקוט ונשיא המועצה הישראלית להתנדבות ד"ר ברוך לוי. עוד נכחו בטקס חברי הועדה המייעצת לנשיא, ומקבלי האות.

״לאורך השנים חשתי גאווה מיוחדת באירוע הזה והשנה, שנת המגפה והמשבר, שנת הקורונה אני חש גאווה מיוחדת במינה. בעשייה היומיומית שלכם אתם מייצגים את ישראל היפה. ישראל התורמת, המתנדבת, היוזמת, שממשיכה את החזון החלוצי של העשייה למען הכלל שעליה מושתתת המדינה שלנו. ישראל שבה כולם ערבים זה לזה, שבה גם האחר והשונה הם חלק מהשלם,״ פתח הנשיא את דבריו.

״כששואלים אותי, האם אני באמת מאמין שיש ביכולתנו ליצור כאן חברה מלוכדת שמבוססת על שותפות ועל ערבות הדדית, למרות השוני ולמרות המחלוקות; חברה שפועלת כגוף אחד ומתקדמת קדימה, למול כל האתגרים וכל המשוכות; אני נזכר בכם. אני מצביע עליכם. אני מספר את הסיפורים שלכם. אתם, שבעצמכם מהווים פסיפס ישראלי מורכב ומגוון – בני עדות, דתות, קבוצות גיל ועמדות פוליטיות שונות, בונים גשרים ויוצרים חיבורים, פועלים להפגיש ולצמצם פערים ורואים בשוני ובגיוון אתגר, ברכה, והזדמנות,״ אמר הנשיא והוסיף: ״יחד, אתם מחזקים את היסודות של החברה הישראלי ומבצרים את החוסן הלאומי שלנו. אם יש משהו שלמדנו בימי המשבר האחרון זה שלא נוכל לצלוח את האתגרים המורכבים שפרושים לפנינו איש-איש בביתו, איש-איש בקהילתו, אלא רק יחד.״

הנשיא התייחס להתנדבות המסורה של הזוכים במהלך תקופת הקורונה ואמר: ״הוותיקה שבזוכות, היא גברת מרים אינדיג, בת 93 ועדיין מתנדבת ועושה למען הכלל יישר כוח, מרים! אתם דאגתם, גם בשנה הקשה והמורכבת הזו להנגיש לכלל האוכלוסייה שירותי רפואה, שירותי חינוך ותרבות, זכויות משפטיות. סייעתם בחלוקת מזון ותרופות, בציוד, בהנצחה, בהענקת קשר אישי, אנושית. הדרכתם וליוויתם, צמצמתם פערים ובניתם גשרים בין דתות ועדות, בין העיר לפריפריה. המשותף לכולכם הוא תחושת השליחות והרצון לעשות ולפעול למען הכלל. אני גאה בכם. כל העם בישראל גאה בכם.״

בסוף דבריו הודה הנשיא לחברות וחברי הועדה המיעיצת, ליו״ר הוועדה והרמטכ״ל לשעבר גדי איזנקוט ולזוכי וזוכות האות.

הרמטכ"ל לשעבר רב-אלוף גדי איזנקוט אמר בטקס "בבואנו לבחור את מקבלות ומקבלי האות זכינו לראות את המשותף לכולכם: נחישות להפוך את החברה הישראלית לצודקת והוגנת יותר, ורצון עז לסייע למי שזקוקים לכך. בתקופת הקורונה למדנו עד כמה חשוב חוסנה של החברה האזרחית בישראל, וכי האתגרים בפניהם ניצבת מדינת ישראל נוגעים לכל אחד ואחת מאיתנו. לכן עלינו למצוא את המשותף והמלכד - שהרי כולנו ערבים זה לזה. העשייה שלכם ושלכן, ללא ספק, תרמה רבות לביסוס החוסן החברתי שלנו, ולחיזוק הקשרים בינינו שהופכים אותנו לאיתנים ונכונים לכל אתגר."

ואלה מקבלי אות הנשיא למתנדב לשנת תשפ"א:

אורנה שמעוני- בת 80 מקיבוץ אשדות יעקב. שכלה את בנה איל שנפל בלבנון, ולזכרו הקימה את "בית איל" לשיקום נכים, את המרכז להנצחת חללי צה"ל נפגעי האיבה מלבנון, ואת "גבעת הפרחים שנקטפו" לזכרן של תלמידות בית שמש שנרצחו בארם נהריים.

אודליה פיטוסי - בת 42 מבת ים, חיה עם ניוון שרירים. פועלת לשילוב וקידום זכויות של אנשים עם מוגבלויות. משמשת כיו"ר הוועדה המייעצת לנציבות לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות במשרד המשפטים, ונציגת ישראל הראשונה בוועדת המומחים באו"ם.

ארז פרלמוטר- בן 55 מרמת גן, מקים אתר "כל זכות" המסייע לאנשים להכיר בזכויותיהם.

הזימה מאהר- בן 39 מכפר מגאר, יו"ר עמותת "רב קיום" ופועל למען הערבות ההדדית וחיזוק הקשר בין המגזרים השונים בחברה.

מרים אינדבג - בת 93 מירושלים, מתנדבת בעמותת "ברכת הארץ" המסייעת לחקלאים. שכלה את בנה במלחמת יום הכיפורים והקימה לזכרו מפעלי הנצחה רבים.

ד"ר תמרה קוליץ- בת 41 מתל אביב, מייסדת "למענם – רופאות ורופאים למען שורדי שואה".

עמותת "אלשוג'אן לסוכרת נעורים" - פועלת למען ילדים וצעירים סוכרתיים בחברה הערבית.

ארגון "חושן חינוך ושינוי" - פועל למען שוויון, הכלה וביטחון לקהילה הגאה באמצעות שיח מפגש וחינוך.

ארגון "טנא קידום בריאות יוצאי אתיופיה" - פועל למען קידום זכויות בריאות וחינוך בקרב יוצאי אתיופיה.

עמותת "ידידים"- מעניקה עזרה ראשונה לא רפואית בדרכים.

עמותת "כולנא ירושלים" - מפגישה בין תושבי מזרח למערב ירושלים במגוון פלטפורמות לצמצום הפערים.

עמותת "רפואה ושמחה" - מעניקה עזרה ותמיכה לחולים ובני משפחותיהם.