חבר הכנסת ישראל אייכלר
חבר הכנסת ישראל אייכלר צילום: הלל מאיר/TPS

לאחר שעבר בקריאה ראשונה בשבוע שעבר, עלה חוק וועדות המעקב הצבאיות אחרי בנות דתיות לדיון בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת לקראת הכנתו לקריאה שניה ושלישית.

אלא שכאן נכונה הפתעה לקואליציה: חברי האופוזיציה החרדיים חבר הוועדה ח"כ ישראל אייכלר יחד עם ח"כ מאיר פרוש הערימו קשיים באמצעות הסתייגויות רבות ואילצו את חברי הוועדה להאזין לנאומי הנמקה במשך שעות ארוכות.

יצוין, כי חברי הוועדה מטעם סיעת הליכוד נמנעו ולא עמדו לצד חברי הכנסת החרדיים במלחמתם נגד גזירת וועדות המעקב, מלבד ח"כ שלמה קרעי שהצטרף למאבק וסייע בכל יכולתו.

במהלך הדיון בועדה אמר ח"כ הרב אייכלר כי "אין עוד מדינה בעולם שמחייבת בנות בגיוס בכפיה חוץ מישראל וצפון קוריאה. אפילו הרוסים והסינים הבינו שמקומן שלא בנות אינו בצבא. בעבר הגשתי כבר כמה פעמים חוק לביטול גיוס החובה בכלל, גם לבנים. זה יאחה את הקרעים בחברה הישראלית, ישפר את השירות הצבאי ויאפשר מתן שכר ראוי לחיילים המקצועיים. בינתיים החוק לא עבר. אבל לכל הפחות צריך לבטל את גיוס הבנות.

"בתורה כתוב כי ה' אלוקיך מתהלך בקרב מחניך להצילך ולתת אויבך בפניך והיה מחניך קדוש". מלחמה זה עניין מסוכן, והיושבים בוועדה יודעים את זה עוד יותר. צריכים הרבה סייעתא דשמיא, וחלילה ש"לא יראה בך ערוות דבר ושב מאחריך".

"אם יבטלו את גיוס הבנות יהיה שוויון בין כל הבנות בישראל, ונשים דתיות לא תצטרכנה להצהיר הצהרות. צריך לזכור; לא לחינם החוק לא דורש שמירת שבת, אלא שהיא לא תיסע בשבת. יש בנות שחושבות שהן דתיות בכך שלא נוסעות בשבת, ההכרה שלהן היא דתית. הן נפגעות כשאומרים להן שהן לא דתיות.

עוד הוסיף: "צריך לפטור את כל הבנות מגיוס כדי שתוכלנה לעמוד על זכותן בלי וועדות מעקב. אם הרבנות הראשית הייתה מקימה וועדות מעקב אחרי מי שרוצה להתגייר, הייתה קמה סערה, היו מקימים מפלגה נגד הרבנות והיא הייתה מקבלת שבעה מנדטים".

בשלב מסוים טען ח"כ קרעי לנושא חדש. בקואליציה ניסו לדחות את טענתו, אך צוות הייעוץ המשפטי הסכים עם חברי האופוזיציה, והקואליציה נאלצה לנעול את דיוני הוועדה בבושת פנים. כדי לאשר דיון בנושא חדש הקואליציה תביא את הנושא לדיון בוועדה המסדרת, שתתכנס רק מחר.