חוג התנ"ך האחרון של הנשיא ריבלין
חוג התנ"ך האחרון של הנשיא ריבלין צילום: חיים צח, לע"מ

בפעם האחרונה בכהונתו, אירח נשיא המדינה ראובן ריבלין את חוג התנ"ך ה-35 של מיזם 929 שעסק בפסוק "בהִתְהַלֶּכְךָ תַּנְחֶה אֹתָךְ".

עוד נשאו דברים באירוע, מראשי המיזם הרב בני לאו, ראשת מיזם 929 לשעבר העיתונאית גל גבאי, חתן פרס ישראל לחקר המקרא פרופ' יאיר זקוביץ, מורה לתנ"ך במערכת החינוך הממלכתי איימי כץ ונציגי התלמידים נועה טל ואוראל אהרון.

קובי אוז ביצע את השיר "למען אחי ורעי" ומקהלת אור למשפחות שרו את השיר "עוד לא תמו".

בפתח דבריו ציטט הנשיא את דבריו של יהודה עמיחי, אוהב ירושלים ומשוררה: "לעמיחי יש שיר שנפתח כך, ואני מצטט: "לָמָּה יְרוּשָלַיִם תָּמִיד שְתַּיִם, שֶל מַעְלָה וְשֶל מַטָּה וַאֲנִי רוֹצֶה לִחְיוֹת בִּירוּשָלַיִם שֶל אֶמְצַע בְּלִי לַחְבֹּט אֶת רֹאשִי לְמַעְלָה וּבְלִי לִפְצוֹע אֶת רַגְלַי לְמַטָּה". כך כותב עמיחי. אני ברשותכם רוצה להשתמש בשיר הזה, במעלה ובמטה, כדי להסביר מדוע נקשרה נפשי לאורך השנים במיזם הזה, שנקרא 929".

"גם התנ"ך, הוא תמיד שניים – תנ"ך של מעלה ותנ"ך של מטה. התנ"ך של מעלה הוא התורה הקדושה, טקסטים של חיים ומוות, תשתית אורח חיים, תשתית של מוסר. אבל יש גם תנ"ך של מטה ובו גיבורים אנושיים, אנושיים מדי, יצריים, שעושים לפעמים מעשים שהעין והלב בקושי סובלים. וזו, אם יורשה לי, גדולתו האמיתית של ספר הספרים. כי דווקא העובדה שיש תנ"ך של מעלה ותנ"ך של מטה היא זו שיוצרת את חיי האמצע. החיים שהם בסופו של דבר השאיפה של כולנו – אמצע במובן הכי טוב שלו, חיי חסד של יום חולין", הוסיף הנשיא.

לדבריו, "דווקא משום שהתנ"ך מנכיח את המורכבות של החיים האנושיים – מרמת היחיד או היחידה, דרך קבוצה אחת או שני שבטים, ועד לרמת האומה. דווקא כי יש בו את כל מה שיפה וטוב וגם את כל מה שרע ומכוער, הוא עשוי להיות, עבור כל אחד ואחת מאיתנו מדריך של ממש לחיים עצמם. וכמו כל מדריך ראוי, אפשר לקרוא בו פרק פרק, ללכת איתו עקב בצד אגודל, ואפשר לדלג בו על ספרים שלמים ואפשר לשהות בספר אחד או אפילו פרק אחד ולהגות בו יומם וליל. אפשר ללמוד אותו לבד וללמוד אותו ביחד ולמצוא בו ציטוטים שיתאימו לנו לאותו הרגע או כאלה שלאורם נלך כל חיינו. אבל וזה אבל גדול, עבור חלק לא קטן מאיתנו המדריך הנהדר הזה שהוא התנ"ך איננו נגיש. נסתר מן העין והלב," אמר הנשיא בדבריו ופנה אל הרבי בני לאו וכל שותפי 929: "זה מה שהצלחתם לעשות, סללתם לנו דרך לתנ"ך. חשפתם את האנושי בנשגב ואת הנשגב המצוי בפרטים האנושיים והבאתם אלינו – באמצעות המגוון הנפלא של הכותבות והכותבים, האירועים, הסרטונים, השיחות המוקלטות, האמנים והאמניות – את התנ"ך של האמצע, התנ"ך החי כמדריך לחיים. עשיתם ואתם ממשיכים לעשות מעשה גדול וחשוב. שראשיתו ידועה, ואחריתו – מי ישורנה".

"את חוג התנ"ך שלנו, המשך של מסורת כאן בבית הנשיא, התחלנו בחנוכה 2014. מאז עברו שנים לא מעטות ואני יכול להעיד על עצמי ולומר שבכל מפגש הרגשתי שאנחנו אוחזים, מתוך הרגשה חיה וצורך נפשי, את ידי אבותינו ואמותינו. ומוסיפים עליהם קצת משלנו. ומוצאים בלימוד בכל פעם טעם אחר והתעוררות חדשה", אמר הנשיא בהתרגשות.

הוא הוסיף כי "ימי המפגש של 929, היו כימי חג, וברכת החג, ברכת הלימוד, שכנה ושוכנת בנפשנו. וכך גם התחושה שיש לכולנו – מי שנמצאים איתנו ומי שלא – יש לכולנו תקנה. מה עוד אפשר לבקש מלימוד אם לא שיהיה משיב נפש ורוח? אז בפעם האחרונה כנשיא, אבל אני בטוח שלא בפעם האחרונה כאזרח וכאדם, אני מודה לכם מעומק הלב על הדרך היפה, דרך האמצע, שצעדנו בה יחד ומאחל לכולנו לימוד נעים ופורה".