מנסור עבאס
מנסור עבאס צילום: Hadas Parush/Flash90

מזכירות ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל מותחת ביקורת על הצטרפות המפלגה הערבית המאוחדת (המפלגה האסלאמית) בראשות מנסור עבאס לממשלת בנט-לפיד.

בהודעה שפרסמה נכתב, כי "ועדת המעקב הגבוהה סבורה, כי הקווים הכלליים וההסכמים הקואליציוניים בממשלת ישראל החדשה מיישמים את כל המדיניות של הממשלות שקדמו לה, בשלילת זכותם של עמנו הפלסטיני למולדתו ובמולדתו".

כמו כן, צוין, כי בהסכמים אין התייחסות לזכויות האזרחיות והלאומיות של הערבים בנגב, מישור החוף, הכרמל, המשולש והגליל, ולעומת זאת קיימת "הסלמה בהתנחלויות בגדה המערבית הכבושה ונמשך המצור על רצועת עזה והפגיעה השיטתית בירושלים".

ועדת המעקב הדגישה, כי" הציבור הערבי הפלסטיני בנגב, במישור החוף, בכרמל, במשולש ובגליל הוא חלק בלתי נפרד מהעם הפלסטיני ויעדיו בנושא המולדת, המדינה הפלסטינית והשיבה".

לדברי ועדת המעקב, הציבור הערבי בישראל אינו יכול לקבל את ההפרדה בין זכויות אזרחיות ולאומיות, שכן "מהותה של המדיניות הקולוניאלית הגזענית הנהוגה נגדנו במשך יותר מ-73 שנים נובעת מהאידיאולוגיה הציונית השולטת".

בהתייחסה לחוק הלאום ציינה ועדת המעקב, כי "מדובר בחוק ציוני 'גזעני' אשר יש לפעול לביטולו המוחלט, שכן בין היתר הוא מעניק לגיטימציה מוחלטת להתיישבות יהודית בכל פלסטין ההיסטורית ושולל את זכות הפלסטינים להגדרה עצמית".

עוד נטען, כי "הממשלה הישראלית נוהגת במדיניות של אפליה וגזענות בחלוקת התקציבים ובתכנון ובניה עבור המגזר הערבי, חותרת למנוע את איחוד המשפחות שמטרתו לסכל אפשרות למימוש זכות השיבה בדרך עקיפה ומיישמת מדיניות של אפרטהייד גם כלפי ערביי ישראל".

על בסיס טיעונים אלה, ציינה ועדת המעקב כי הוא רואה בחומרה רבה את הצטרפות הרשימה הערבית המאוחדת, הזרוע הפרלמנטרית של התנועה האסלאמית הפלג הדרומי לקואליציה המרכיבה את ממשלה הישראלית.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו