שר התקשורת יועז הנדל
שר התקשורת יועז הנדל צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בצל ריבוי העיסוק בהחלת הריבונות דה-יורה על הישובים הישראליים ביהודה ושומרון במהלך הרבע האחרון של 12 שנות כהונת נתניהו כראש ממשלה, זנחה ממשלת נתניהו כמעט לחלוטין אפיק חשוב לא פחות ומשפיע לא פחות: החלת הריבונות דה-פקטו.

כי זאת יש לדעת: לריבונות, כל ריבונות, יש לעולם שני צדדים. צד אחד הצהרתי-חוקי, שעיקרו בכתובים, ונועד למען דעת כל באי עולם, ומנגד צד מעשי-קיומי, שעיקרו אופן ההתנהלות בשטח שעליו מדובר.

אין ריבונות מלאה בלי שני צדדי הריבונות, ובדרך כלל גם אין תלות בין קידומה של הריבונות דה-יורה לקידום הריבונות דה-פקטו ולהיפך. ריבונות היא גם מצב הצהרתי וגם מצב קיומי וככל שחסרה אחת משתי הרגליים מדובר בריבונות נכה. כמובן שיש גם יחסי גומלין בין שתי פניה של הריבונות, ובלי זו לעיתים קשה לקדם את זו ולהיפך.

במשך השנים האחרונות עסק החלק הארי של שיח הריבונות בריבונות דה-יורה, זו הרשמית וההצהרתית, ושינוי התודעה והלבבות שהתרחש בתחום הזה פשוט מדהים. לרגע היה נדמה אפילו שישנה שעת רצון שבה ניתן יהיה להעביר את המהלך בזירה הבינלאומית, בחסות הממשל האוהד של טראמפ. אך לצד הברכה הרבה שבקידום הריבונות דה-יורה ובהפיכתה לדבר מה שמדברים בו כאפשרות פעולה מעשית ולא כשיר מזמור לעתיד לבוא, ירד למרבה הצער קרנה של הריבונות המעשית, זו שעיקר עיסוקה הוא בהנכחת השליטה הישראלית המלאה בישובי יו"ש וככל הניתן גם בשטחי C הפתוחים. התחום הזה נזנח והעיסוק בו הפך בסדר העדיפויות של הימין הישראלי למשהו בדרגה ג' או ד'.

והנה, עם כינונה של הממשלה החדשה, וההבנה שככל הנראה שעת הרצון לקידום ריבונות דה-יורה חלפה, הן מחוץ והן מבית (זה הרי לא יקרה בממשלה שתמר זנדברג וניצן הורוביץ הם חברים בכירים בה), פתאום ניכרת עדנה בכל מה שנוגע לריבונות דה פקטו.

אפשר להביא לזה כמה דוגמאות, ואחת מהן היא האצת מיזם הסיב האופטי ופרישתו בפריפריה וגם ביו"ש. דומה שמרביתנו עדיין לא מפנימים את משמעות המהלך אותו מוביל משרד התקשורת בראשות השר יועז הנדל, של הגעת הסיבים האופטיים לכל מקום במדינה.

כיום מדינת ישראל מפגרת בעשור אחרי העולם בתחום תשתיות הסיבים. הסיבה המרכזית לכך היא היעדר מנהיגות. לא מינו אנשי מקצוע ולכן לא זיהו את הבעיה. האצת המיזם, ובמיוחד החדרתו ליו"ש היא ביטוי להחלת ריבונות דה-פקטו, מה שבשמאל נוהגים לכנות לעיתים בכינוי המזלזל 'סיפוח זוחל', כזה שעיקרו במעשים ובפחות בהצהרות.

אינטרנט במהירות 1000 מגה ואף יותר - על כל גבעות בנימין, בגב ההר ובנקודות הרחוקות ביותר בהר חברון, כמו גם בחולות חלוצה וברמת הגולן, הוא ביטוי לדרך שבה מדינת ישראל רואה את הקשר שלה לאזורים הללו, וממילא לאופן שבו היא מתנהלת מולם בכל המישורים.

ראש הממשלה לשעבר נתניהו ושר האוצר שלו ישראל כ''ץ בלמו בכל דרך את המיזם להזרמת אינטרנט מהיר ליהודה ושומרון, לעוטף עזה, לנגב והגליל, וחבל שכך.

דומה שריבונות מעשית, בניגוד לזו ההצהרתית, יכולה להיות המשימה החשובה של גוש בנט בממשלה הנוכחית. אם היא אכן תקודם במספיק אפיקים, הרי שבהגיע שעת הרצון הבאה לריבונות הצהרתית, דה-יורה, השטח יהיה מוכן אליה ברמה הרבה הרבה יותר גבוהה.

עדו בן פורת הוא משנה לעורך ערוץ 7