דרמה בכנסת: חוק האזרחות נפל בהצבעה במליאה, שיקלי התנגד

חוק האזרחות נפל הבוקר (שלישי) בהצבעה בכנסת, לאחר ש-59 ח"כים הצביעו בעד ו-59 נגד. ח"כ עמיחי שיקלי הצביע נגד החוק יחד עם האופוזיציה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ה בתמוז תשפ"א | עודכן: 06:38

חוק האזרחות, המונע איחוד משפחות פלסטיניות, נפל הבוקר (שלישי) בהצבעה במליאת הכנסת.

59 ח"כים הצביעו בעד החוק, 59 הצביעו נגד ושניים נמנעו.

רגע לפני ההצבעה הפכה הקואליציה את ההצבעה על החוק להבעת אמון בממשלה.

ח"כ אבי דיכטר (ליכוד) הצביע נגד, וואליד טאהא (רע"ם) הצביע בעד. מאזן גנאים (רע"ם) וסעיד אל-חרומי (רע"ם) נמנעו. גם ח"כ עמיחי שיקלי (ימינה) הצביע נגד החוק. שרת המשפטים איילת שקד אמרה לח"כ צבי האוזר: "שקלי השתגע" ואף הציעה לבנט: "תכריז עליו כפורש". המשמעות: שיקלי לא יוכל לרוץ בבחירות הבאות במפלגה קיימת.

שרת הפנים איילת שקד הגיבה: ״מי שלא ראה את הצהלות של חברי הליכוד והציונות הדתית עם עופר כסיף וסמי אבו שחאדה לא ראה טרוף כזה מימיו. ביחד הם הפילו את חוק האזרחות, חוק חשוב לביטחון המדינה ולאופייה. ניצחון גדול לפוסט ציונות״.

מהליכוד נמסר: "עסקה מושחתת שנתפרה בחשכת הלילה בין בנט לפיד ושקד לבין רע"מ ומר"צ התרסקה הודות למאבק נחוש שניהלה האופוזיציה בראשות נתניהו. בנט ולפיד רצו לקנות שני קולות של רע"מ תמורת הכנסת אלפי אנשים שהיו מעמידים בסכנה את זהותה הציונית וביטחונה של מדינת ישראל".

יו"ר מפלגת עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר טען בתגובה להצבעה בכנסת כי נפילת החוק היא תחילת מפלתה של ממשלת ישראל "הצבענו נגד החוק בלב שלם במיוחד לאחר ההסכמה בין איילת שקד לרע״מ שהייתה מאפשרת פגיעה בביטחון ישראל וכניסת 1600 ׳פלסטינאים׳ למדינה. נפתלי בנט ואיילת שקד מוכרים את מדינת ישראל ומפרים את כל ההבטחות לבוחרים שלהם. ההצבעה היום היא תחילת הסוף הפוליטי של ממשלת בנט - מנסור עבאס".

ממפלגת ימינה נמסר: "האופוזיציה, בהובלת ביבי וטיבי, לא הצליחה להפיל את הממשלה, אבל יחד הם פגעו פגיעה ישירה בביטחון ישראל והפקירו את גבולותיה. ככה נראית פוליטיקה קטנה על חשבון אזרחי ישראל. זו הסיבה שהם באופוזיציה, ושם ישארו. מבחינת ביבי, אם הוא לא בשלטון - שהמדינה תעלה באש. הממשלה הזו תתקן את מה שהוא וחבריו עשו".

קודם לכן הגיעו סיעות הקואליציה להסכמה על הארכת החוק בחצי שנה במקום שנה. שרת הפנים איילת שקד הודיעה מעל דוכן הכנסת כי הגיעה להבנות עם עמיתיה בקואליציה. לדברי שקד בישראל ישנם 9,000 אנשים בעלי אשרת שהייה, ו-3,500 שקיבלו תושבות.

״שר הפנים לשעבר אריה דרעי נתן ל-1,600 אנשים אשרת מת"ק. גם אנחנו נאשר סכום אשרות דומים שיבחנו בוועדה הומניטרית. בנוסף, לאותם בעלי אשרות, יש בעיות הומניטריות. הוועדה ההומניטרית תתכנס ותדון ב-1,600 מקרים הומניטריים״, ציינה שקד.

ח״כ בצלאל סמוטריץ׳ תקף בחריפות את איילת שקד "איך לא רעדה לך היד שחתמת על ההסכם, ממועמדת לראשות ממשלה הפכת לסמרטוט. את הדוברת של בלד? של הרשימה המשותפת? של רע״מ? תתביישי לך, את סרח עודף של בנט".

מוקדם יותר, שרת הפנים איילת שקד אמרה כי "מתכבדת להציג את החוק שהגישה ממשלת נתניהו" וקראה לחברי הכנסת כולם להצביע בעדו.

ח''כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת תקף בחריפות את חוק האזרחות המונע איחוד משפחות פלסטיניות והזכיר לחברי מפלגת רע''מ כי רק בזכותם איילת שקד הפכה לשרת הפנים.

''אני לא מכיר ערבי גאה בן העם הפלסטיני שיסכים להעביר את חוק האזרחות הזה שיורק בפרצופם של משפחות של ילדים של בני עמו ופוגע פגיעה קשה עד כדי תקיעת סכין בגבן של המשפחות משני צידי הקו הירוק. על חוק כזה לא מנהלים משא ומתן. מפילים אותו כי הוא כתם שחור בספר החוקים'', אמר טיבי.

טיבי הוסיף: ''שקד יושבת בקואליציה עם מפלגה שהיא קוראת להם פראיירים, הם ערבים ופלסטינים בדיוק כמוני. שקד שרת הפנים בגלל הקולות האלה של הפלסטינים ברע"ם. כדאי לה לזכור את זה כל פעם שהיא תחתום ותמנע ממשפחות פלסטיניות להתאחד. היא צריכה להיות קצת צנועה, היא מבקשת מרע"ם כל יום להעביר איתה את החוק. כל ערבי שמסכים להעביר את החוק הזה יורק בפני המשפחות הפלסטיניות".

שרת הפנים איילת שקד השיבה לטענות: "אחמד טיבי ואיימן עודה טוענים שמדובר בחוק גזעני ואנטי אנושי המונע איחוד משפחות, ואני אומרת הפוך. החוק הזה הוא חוק חיוני שבא לעולם בגלל דם יהודי שנשפך על ידי מרצחים ארורים שנכנסו למדינת ישראל באמצעות נישואין. מאות מחבלים שקיבלו את מעמדם מכוח נישואים הם ההוכחה הניצחת לחשיבותו הביטחוני של החוק".

ראש האופוזיציה בנימין נתניהו אמר במליאת הכנסת: ''בנט ושקד אומרים שהם הקימו 'ממשלה ציונית', ממשלה שהיא '10 מעלות ימינה'״ יותר ממשלות אחרות - אבל הם לא מסוגלים להעביר החלטה פשוטה כל כך, כי הם תלויים בגורמים אנטי-ציוניים שמתנגדים לישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

''הם פונים אלינו אחרי שהם בישלו את הדייסה הזאת ואומרים לנו: 'תעזרו לנו לאכול את הדייסה שבישלנו בעצמנו'. הם אומרים - 'גלו אחריות'. איפה האחריות שלכם כשהקמתם ממשלה כזו? הקמתם ממשלה שלראשונה בתולדות ישראל תלויה בגורמים אנטי-ציוניים''.

נתניהו תקף: ''בן גוריון לא עשה את זה, משה שרת לא עשה את זה, יצחק רבין לא עשה את זה, אהוד אולמרט לא עשה את זה - אבל אתם עשיתם את זה''.

לדבריו, ''הדבר האחראי והנכון לעשות הוא להעביר את חוק יסוד ההגירה עוד היום בקריאה טרומית, לדחות את הוראת השעה בחודשיים, ונביא פתרון לבעיה. זה הדבר האחראי לעשות''.

ראש הממשלה נפתלי בנט הודיע בפתח ישיבת סיעתו 'ימינה' כי חוק האזרחות יובא היום למליאת הכנסת. בנט פנה לאנשי האופוזיציה שמתכוונים להצביע נגד החוק ואמר להם כי "ביטחון המדינה הוא קו אדום".

בנט ציין כי "המרחק בין לשכת ראש הממשלה לבין הכנסת הוא בערך 2 דקות נסיעה אבל לפעמים זה מרגיש כאילו מדובר בכוכב אחר. גם אני וגם אתם מגיעים לכאן מתוך יום עמוס עשייה, מהעולם האמיתי, שבו עובדים למען אזרחי מדינת ישראל ומזיזים הרבה מאוד דברים שהיו תוקעים במשך שנתיים. מטפלים בבעיות כמו עובדים סיעודיים לאלפי משפחות במצוקה, סגירת הפירצה שהייתה קיימת שנה וחצי בנתב"ג, חיזוק יחסי החוץ של מדינת ישראל והביטחון הלאומי בשיחה טובה עם הנשיא פוטין, ועוד".

"ואז מגיעים לכאן, ובמקביל לעשייה האמיתית אנחנו רואים פה אינספור משחקים ילדותיים וניסיונות של האופוזיציה להתיש אותנו באלף תרגילים וקונצים. זה בסדר, זו דמוקרטיה ואנחנו יודעים לעשות גם וגם.
אב,ל יש נקודות שבהן בכל זאת גם באופוזיציה צריך לגלות אחריות לאומית. אני אומר לחבריי באופוזיציה: יש דברים שלא משחקים איתם. ביטחון המדינה הוא קו אדום והמדינה צריכה שליטה על מי נכנס אליה ומי מתאזרח בה. הכנסת אלפי פלסטינים, אזרוח שלהם ופגיעה בביטחון המדינה בשביל עוד רבע נקודה פוליטית – זה פשוט לא הדבר הנכון לעשות".

"אנחנו מתקדמים. אנחנו נביא את החוק להצבעה ונפעל בצורה ממלכתית לטובת ביטחון המדינה ולטובת כלל אזרחי מדינת ישראל", הבהיר בנט.

הוא פנה לאופוזיציה ואמר, "ההצבעה תהיה שמית. האם אתם רוצים להירשם ככאלה שהצביעו נגד חוק שגורמי הביטחון אומרים שזו פגיעה במדינת ישראל? עד היום רואים מי הצביע בעד ההתנגדות כמו נתניהו. נתניהו קרא את חוו"ד של השב"כ הוא מודע אליה לגמרי, לכן אם יצביעו נגד הם ביודעין פוגעים במדינת ישראל".

שרת הפנים איילת שקד ציינה כי "בעוד כמה שעות חוק האזרחות יעלה להצבעה, נכון לרגע הזה לחוק אין רוב אבל אני מקווה ומאמינה שעד הלילה יהיה לו רוב. מ-2003 באופן רציף כנסת ישראל מחדשת את הוראת השעה עד עכשיו, אף פעם לא הייתה מפלגת אופוזיציה לאומית שהתנגדה לחוק".

"אני כשרת פנים רוצה לדבר על ההשלכות של אי העברת החוק. ראיתי חלק מראשי האופוזיציה עומדים מול המצלמות ופשוט משקרים. מדובר באנשים חכמים שמבינים היטב את המצב המשפטי, את החוק, את המציאות ובכל זאת הם בוחרים לשקר לאזרחי ישראל אז כשרת פנים אני רוצה להסביר לאזרחים את המצב לאשורו", הוסיפה שקד.

היא פירטה וסיפרה כי "יש כ-3500 אנשים שהגיעו לחיות בישראל מהרשות הפלסטינית דרך איחוד משפחות וקיבלו מעמד של תושבות. זאת אומרת שיש להם כאן זכויות אבל הם לא יכולים להצביע.
יש כאן כ-9000 אנשים שהגיעו לכאן מהרשות הפלסטינית והם רק עם אשרת שהייה זאת אומרת שיש להם הגבלות מסוימות. כל שנה יש כ-1000 בקשות חדשות. הבקשות האלה בהתאם לחוק נבחנות, חלקם נדחות על הסף וחלקם מקבלות אישור של שהייה וחלקם מגיעות בסוף אחרי הרבה זמן גם למעמד תושבות. הסיבה שהחוק הזה חוקק מלכתחילה זו סיבה ביטחונית".

לדבריה, "ראו לאורך זמן שרוב הפיגועים שיצאו מקרב ערביי ישראל היו כאלה של אנשים שהגיעו דרך איחוד משפחות או צאצאים של איחוד משפחות. דרך אגב הדבר הזה נכון גם היום, אם מסתכלים גם על השנים האחרונות, על גל הטרור האחרון של מ-2015 והלאה, מקרב ערביי ישראל רוב האנשים שהיו שותפים לפעולות טרור הם או תוצאה של איחוד משפחות או צאצאים של איחוד משפחות".

"אבל צריך גם להגיד את האמת, שמעתי גם את יו"ר יש עתיד אומר את האמת, זה גם עניין דמוגרפי. בסוף אנחנו מדינת לאום של העם היהודי, אנחנו רוצים לשמור על צביונה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, יהודית ודמוקרטית ולכן צריך לומר את האמת בטח אחרי חקיקית חוק הלאום - יש לחוק הזה גם סיבות דמוגרפיות", אמרה שרת הפנים.

לדעתה, "צריך להבין שאם החוק יפול היום, בניגוד למה שאומרים חלק מראשי האופוזיציה שבוחרים לשקר, לאורך זמן אף שר פנים לא יוכל לעצור תהליך אזרוח מתמשך ולכן החוק הזה כל כך חשוב.
אם החוק הזה לא היה חשוב הוא לא היה מחוקק. ואנחנו רואים שכל ממשלה כולל 12 שנה של ממשלות נתניהו, נתניהו והליכוד בחרו תמיד להאריך את הוראת השעה, גם השר לשעבר דרעי כשר פנים נלחם כל שנה כדי להאריך את הוראת השעה ונלחם על שימור הוראת השעה בבג"ץ בקרבות לא פשוטים".

"כל שנה נתניהו ודרעי בחרו להאריך את הוראת השעה ומעולם הם לא הביאו פתרון אחר. אתם יודעים שיש פיגועים שכולנו מכירים, כמו הפיגוע במסעדת מצא לדוגמא, הפיגוע בגבעה הצרפתית, הרצח של רון קוקיא ז"ל, אלה פיגועים שנעשו על ידי אחמ״שים או צאצאים של אחמ״שים. אין לנו עדיין את הפנים והשמות של מי שירצח לא עלינו בפיגוע הבא. ולכן אני פונה מפה לראשי האופוזיציה ואנחנו נעשה עבודה גם בקואליציה עד הערב, בקריאה כמעט אחרונה כי אנחנו היום צריכים להעביר את החוק: תגלו אחריות לביטחון אזרחי מדינת ישראל ולשמירה על צביונה היהודית של מדינת ישראל, תצביעו בעד החוק או שתימנעו זו גם אופציה, אבל אל תצביעו לראשונה נגד החוק ותפילו אותו. כי המציאות הביטחונית והדמוגרפית לאחר הפלת החוק תהיה שונה מהמציאות של היום", סיכמה שקד.