חמאס: על ישראל ללמוד לקח מהמלחמה

בכיר בחמאס דורש מישראל להזדרז בצעדים להסרת המצור ולשיקום רצועת עזה, אחרת עשויים הפלסטינים להשתמש שוב בכוח.

תגיות: חמאס עזה
דלית הלוי - ערוץ 7 , כ"ה בתמוז תשפ"א

חמאס: על ישראל ללמוד לקח מהמלחמה-ערוץ 7
עזה
צילום: רויטרס

ח'ליל אל-חיה, חבר הלשכה המדינית של חמאס ומבכירי התנועה ברצועת עזה, אומר (עיתון "פלסטין" 5 ביולי), כי הדרישות של חמאס במסגרת ההסכם להפסקת האש לאחר סבב הלחימה האחרון התמקדו בשני נושאים: מדיניות ישראל במסגד אל-אקצה והמדיניות בשכונות אל-שייח' ג'ראח ומזרח ירושלים בכלל.

"הודענו למתווכים, כי שתי סוגיות אלה מהוות גורם נפיץ, וכי אי מימוש הדרישות עשוי להחזיר את מצב המתיחות, ולכן אנו מצפים שכל המתווכים יחייבו את הכיבוש להימנע מהמשך ביצוע ההתקפות שלו", אמר אל-חיה.

"למערכה האחרונה היו סיבות ברורות, ואם הסיבות הללו יישנו העם הפלסטיני לא ייכנע, שכן אנו עם מאוחד, והמערכה הוכיחה שהעם הפלסטיני לא יאפשר לכיבוש לנהוג באופן חד צדדי בכל מקום בו יבחר, אמר. "אנו נמשיך להגן על זכותנו הטבעית ועל העם שלנו. על המתווכים להבין זאת ועל הכיבוש ללמוד את הלקח".

לדבריו, המו"מ על הפסקת האש לא פסק עם מצרים, קטר או האו"ם והדרישות מישראל הן: החזרת המצב לקדמותו כפי שהיה ב-11 במאי (לפני העימות), יישום הצעדים להסרת המצור מעל רצועת עזה, תחילת שיקום הרצועה ובלימת צעדיה של ישראל במסגד אל-אקצה ובשייח' ג'ראח.

הוא הבהיר, כי סבב העימות האחרון לא היה למען עזה אלא למען ירושלים, מסגד אל-אקצה ושייח' ג'ראח. "לשם כך החלה המערכה והיא הסתיימה בירושלים, ונעשה קישור בין ירושלים לבין עזה".

עומד אמר אל-חיה, כי הפלסטינים לא ימתינו זמן רב לצעדים להקל על המצור ועל שיקום עזה ועל ישראל להזדרז בעניין זה אם היא רוצה שהאזור יהיה ברגיעה.