השר הנדל עם המנכ''לית וראש המועצה
השר הנדל עם המנכ''לית וראש המועצהצילום: יהונתן גוטליב

שר התקשורת יועז הנדל, מנכ״לית המשרד לירן אבישר בן חורין וראש מועצת בנימין ישראל גנץ חנכו את פריסת הסיבים האופטיים ביישוב נריה.

הסיבים האופטיים שנפרסו ביישוב יאפשרו אינטרנט מהיר עד פי עשרה מהמהירויות הקיימות כיום, מה שמאפשר גלישה באיכות גבוהה, עבודה ולמידה מרחוק ונתינת שירותים עסקיים.

החברה שפורסת את הסיבים האופטיים מציעה לתושבים שני מסלולי מהירות: 200 מגה ו-1,000 מגה, על פי בחירתם.

השר הנדל סיפר כי בכל הגעה לחנוך רשת סיבים, הוא מתרגש. ''כל ישוב והסיפור שלו. כל חבל ארץ, ופיסת ההיסטוריה שמאחוריו. הרי בארץ שלנו, לאן שלא תלך, העבר קורא לך. עולה מתוך הנופים המוכרים, ומספר את סיפורם של אלו שהיו כאן לפנינו.

''כאן בארץ בנימין אפשר לחוש את גיבורי התנ"ך, קלעי בנימין, שאול המלך ועולי הרגל לירושלים.
אפשר להיזכר בבלבול שאחז בשאול בערוב ימיו, כאשר המלוכה היתה בשבילו חשובה מהממלכה, מהמדינה.

''חמושים בכל הפאתוס והאתוס הזה, אנחנו עומדים כאן וחונכים רשת של סיבים אופטיים, טכנולוגיה של תשתית תקשורת לאינטרנט אולטרה מהיר. עבר מול הווה ועתיד''.

הנדל, אבישר בן חורין וגנץ
הנדל, אבישר בן חורין וגנץצילום: יהונתן גוטליב

''כאן בארץ בנימין אפשר לחוש את גיבורי התנ"ך, קלעי בנימין, שאול המלך ועולי הרגל לירושלים.
אפשר להיזכר בבלבול שאחז בשאול בערוב ימיו, כאשר המלוכה היתה בשבילו חשובה מהממלכה, מהמדינה.

''חמושים בכל הפאתוס והאתוס הזה, אנחנו עומדים כאן וחונכים רשת של סיבים אופטיים, טכנולוגיה של תשתית תקשורת לאינטרנט אולטרה מהיר. עבר מול הווה ועתיד''.

הנדל ציין: ''את מה שקורה כאן ובשאר חלקי הארץ אפשר היה לחגוג מזמן. למעשה כבר לפני עשור ניתן היה לחבר את האזרחים הישראלים. אינטרנט מהיר הוא לא רק נוחות ותנאי חיים, הוא בעיקר מנוע צמיחה שמאפשר הגדלה של שוק התעסוקה, הפחתת פקקים בשל עבודה מהבית, הגדלת התל"ג ב-1.1%, 13 מיליארד שקל בשנה לקופת המדינה שהלכו לאיבוד כי לא קיבלו החלטות.

''ראשי הרשויות, ביניהם ישראל גנץ, הצטרפו למאבק בממשלה הקודמת כדי להעביר את מתווה הסיבים. זו הייתה אחדות מופלאה של ימין, שמאל, ערבים ויהודים למען המדינה. כי בעולם האמיתי המדינה קודמת לפוליטיקה. מי שציוני לא מתנגד לחוקים ציוניים, מי שרואה בתפקידו שליחות ציבורית לא מתנגד לסיבים אופטיים ותשתיות כדי להשיג קרדיט או כדי לדפוק את היריב הפוליטי''.

הנדל מתח ביקורת מרומזת על הליכוד: ''לפעמים מתבלבלים כמו שאול המלך, ואז עוסקים ברדיפת דוד יחד עם המעריצים במקום בטובת המדינה. ואני מדבר על ההיסטוריה כי היא הבסיס לצורך שלנו בפיתוח וקדמה. בלי הגזמה, ובלי טיפת ציניות. סיבים הם היאחזות בקרקע. סיבים הם הגשמת ההתיישבות והציונות 2021.

''מבחינתי אין שום הבדל בין תושבי נריה לבין תושבי פצאל שבבקעה, גן שמואל, קצרין או רעננה. לא יותר ולא פחות. כי סיבים צריכים להגיע – ויגיעו - לכל מקום. זוהי תשתית אלמנטרית בימינו, ממש כמו חשמל ומים. זוהי הריבונות דה פקטו, במעשים''.

הנדל הזכיר: ''הייתי האצבע הנוספת בממשלה הקודמת בעד החלת החוק בבקעה. אצבע שנותרה חסרת מעש כי הדיבורים התבררו כמיטב המוסרת רק כדיבורים. אני בעד מעשים. אינטרנט מהיר שמאפשר למתכנתת או למעצב גרפי לעבוד מהבית. רפואה ולימודים מרחוק. טכנולוגיה שמקצרת טווחים, מקרבת את פריפריה למרכז, ופותחת בפנינו אפשרויות שלא הכרנו. ולכן עלינו להבטיח שהסיבים יגיעו לכל מקום, במחיר תחרותי ונגיש.

''זו המטרה שהצבתי בעת כניסתי לתפקיד לפני כשנה, ואני מאוד שמח להגיד שאנחנו צועדים לשם בצעדי ענק. אפשר להמשיך ולהתעסק בפוליטיקה לנצח. אפשר להמשיך להתווכח ולהתנצח. אבל בסוף בסוף, החיים עצמם הם מה שחשוב באמת. הם חזקים מכולנו.

''האתגרים האמיתיים שלנו הם האתגרים מבית, היום יום שלנו. על הדברים האלה אנחנו נקום או ניפול. עלינו לזכור מה העיקר ומה הטפל. לדעת לנהל ויכוח מתוך אהבת ישראל ולא מתוך שנאה. המשימה המרכזית של משרד התקשורת היא לחבר את ישראל, סיבים הם רק האמצעי'', כך הנדל.