סילמן ושקד
סילמן ושקד צילום: Yonatan Sindel/Flash90

עד הרגע האחרון התלבט חבר הכנסת עמיחי שיקלי כיצד להצביע על חוק האזרחות שמונע איחוד משפחות פלסטיניות.

בסופו של דבר, הח"כ המורד מימינה הטה את הכף וגרם לתיקו הדרמטי שהפיל את הצעת הפשרה שסוכמה בין סיעות הקואליציה, ולפיה חוק האזרחות יוארך בחצי שנה בלבד, לצד בחינה פרטנית של 1,600 מקרים הומניטריים.

"הלילה קיבלנו הוכחה לבעייתיות של ממשלה שאין בה רוב ציוני מובהק", צייץ שיקלי בטוויטר. "כזו שמתחילה את הלילה עם הארכת חוק לשנה ומסיימת אותו עם הארכה לחצי שנה, שמתחילה עם 1,500 היתרים ומסיימת עם למעלה מ-3,000. ישראל צריכה ממשלה ציונית מתפקדת ולא שעטנז שתלוי על בלימה בקולותיהם של רע"ם ומרצ".

בהמשך הבהיר שיקלי כי "אם החוק היה מגיע ככתבו כלשונו בלי כניעה למרצ ורע"מ - הייתי מצביע בעדו".

בעקבות הצבעתו נגד החוק, בסיעת ימינה שוקלים כעת להכריז על שיקלי כעל פורש מהסיעה. על חבר כנסת המוכרז כפורש מוטלות סנקציות פוליטיות קשות. הוא לא יוכל להתמודד בבחירות הבאות במסגרת מפלגה שהיתה מיוצגת בכנסת היוצאת, הוא לא יכול להתמנות באותה כנסת לשר או לסגן שר, הוא לא יצורף לסיעה כלשהי בתקופת כהונתה של אותה הכנסת והוא לא יהיה זכאי למימון מפלגות.

מנגד, בימינה ינסו להבין כיצד יצביע שיקלי כאשר תקציב המדינה יובא למליאת הכנסת. אם שיקלי ייאות להצביע בעד, מפלגת השלטון תשקול ''להכיל'' את ההצבעה נגד חוק האזרחות כדי לשמר את היחסים עם שיקלי.

עמיחי שיקלי
צילום: Olivier Fitoussi/Flash90     

השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג׳ (מרצ) סיפר הבוקר (שלישי) על הפשרה שהושגה בין סיעות הקואליציה בנוגע לחוק האזרחות שבסופו של דבר נפל בהצבעה במליאה.

''ההסכם שהושג מול בנט ושקד העניק ליותר מ-3000 משפחות פלסטיניות מעמד חוקי בישראל, לא רצינו לפרסם את זה בגלל הימין. פספסנו הזדמנות חד פעמית לעשות צדק לאלפי משפחות מבני עמנו'', גילה פריג' בראיון לרדיו נאס.

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' הגיב: ''פריג' יודע מה הוא מדבר וחושף את השקרים של שקד. ככה זה כשהשקר הופך לשיטה''. ח"כ אוריאל בוסו מש"ס בירך על נפילת חוק האזרחות וכתב בטוויטר "ניצלנו בנס".

שרת הפנים שקד הגיבה הבוקר לנפילת חוק האזרחות וטענה: ''ההתנהלות המופקרת של הליכוד ושל סמוטריץ' הפילה את חוק האזרחות ותוביל ל-15 אלף בקשות לאזרחות. בניגוד לכל טענות 'האידאולוגים' של הימין שהשקר הפך לשפתם השניה, החוק לא שונה, אפילו לא בפסיק, הוא עבר בנוסח המקורי לחצי שנה.

''הסכמתי לאותו מתווה שדרעי נתן לפני 3 שנים. שדרוג מעמד של 1600 מבוגרים שנמצאים שנים רבות בישראל. אבל הלילה נתניהו וסמוטריץ' בחרו (שוב) בפוליטיקה קטנה ומכוערת ושתישרף המדינה'', הוסיפה שקד.

כאמור, חוק האזרחות המונע איחוד משפחות פלסטיניות נפל הבוקר (שלישי) בהצבעה במליאת הכנסת. 59 ח"כים הצביעו בעד החוק, 59 הצביעו נגד ושניים נמנעו. רגע לפני ההצבעה הפכה הקואליציה את ההצבעה על החוק להבעת אמון בממשלה.

ח"כ אבי דיכטר (ליכוד) הצביע נגד, וואליד טאהא (רע"ם) הצביע בעד. מאזן גנאים (רע"ם) וסעיד אל-חרומי (רע"ם) נמנעו. גם ח"כ עמיחי שיקלי (ימינה) הצביע נגד החוק. שרת המשפטים איילת שקד אמרה לח"כ צבי האוזר: "שקלי השתגע" ואף הציעה לבנט: "תכריז עליו כפורש". המשמעות: שיקלי לא יוכל לרוץ בבחירות הבאות במפלגה קיימת.

שרת הפנים איילת שקד הגיבה: ״מי שלא ראה את הצהלות של חברי הליכוד והציונות הדתית עם עופר כסיף וסמי אבו שחאדה לא ראה טרוף כזה מימיו. ביחד הם הפילו את חוק האזרחות, חוק חשוב לביטחון המדינה ולאופייה. ניצחון גדול לפוסט ציונות״.

מהליכוד נמסר: "עסקה מושחתת שנתפרה בחשכת הלילה בין בנט לפיד ושקד לבין רע"מ ומר"צ התרסקה הודות למאבק נחוש שניהלה האופוזיציה בראשות נתניהו. בנט ולפיד רצו לקנות שני קולות של רע"מ תמורת הכנסת אלפי אנשים שהיו מעמידים בסכנה את זהותה הציונית וביטחונה של מדינת ישראל".

יו"ר מפלגת עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר טען בתגובה להצבעה בכנסת כי נפילת החוק היא תחילת מפלתה של ממשלת ישראל "הצבענו נגד החוק בלב שלם במיוחד לאחר ההסכמה בין איילת שקד לרע״מ שהייתה מאפשרת פגיעה בביטחון ישראל וכניסת 1600 ׳פלסטינאים׳ למדינה. נפתלי בנט ואיילת שקד מוכרים את מדינת ישראל ומפרים את כל ההבטחות לבוחרים שלהם. ההצבעה היום היא תחילת הסוף הפוליטי של ממשלת בנט - מנסור עבאס".

ממפלגת ימינה נמסר: "האופוזיציה, בהובלת ביבי וטיבי, לא הצליחה להפיל את הממשלה, אבל יחד הם פגעו פגיעה ישירה בביטחון ישראל והפקירו את גבולותיה. ככה נראית פוליטיקה קטנה על חשבון אזרחי ישראל. זו הסיבה שהם באופוזיציה, ושם ישארו. מבחינת ביבי, אם הוא לא בשלטון - שהמדינה תעלה באש. הממשלה הזו תתקן את מה שהוא וחבריו עשו".

קודם לכן הגיעו סיעות הקואליציה להסכמה על הארכת החוק בחצי שנה במקום שנה. שרת הפנים איילת שקד הודיעה מעל דוכן הכנסת כי הגיעה להבנות עם עמיתיה בקואליציה. לדברי שקד בישראל ישנם 9,000 אנשים בעלי אשרת שהייה, ו-3,500 שקיבלו תושבות.

״שר הפנים לשעבר אריה דרעי נתן ל-1,600 אנשים אשרת מת"ק. גם אנחנו נאשר סכום אשרות דומים שיבחנו בוועדה הומניטרית. בנוסף, לאותם בעלי אשרות, יש בעיות הומניטריות. הוועדה ההומניטרית תתכנס ותדון ב-1,600 מקרים הומניטריים״, ציינה שקד.

ח״כ בצלאל סמוטריץ׳ תקף בחריפות את איילת שקד: "איך לא רעדה לך היד שחתמת על ההסכם, ממועמדת לראשות ממשלה הפכת לסמרטוט. את הדוברת של בל''ד? של הרשימה המשותפת? של רע״מ? תתביישי לך, את סרח עודף של בנט".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו