גדה של ביטחון ומשענת חזקה
גדה של ביטחון ומשענת חזקה צילום: צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

באירוע פרידת צה"ל מנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין בראשות הרמטכ"ל ופורום המטה הכללי, הביע הרמטכ"ל את העקרון הפיקודי והערכי בו הוא, כמפקד הצבא, מאמין.

בדבריו, בחר הרמטכ"ל כוכבי להתייחס באופן ישיר ל"נאום השבטים" אותו נשא רבלין בהכנסו לתפקידו בשנת 2015 בכנס הרצליה, בחלוף שנה לתחילת כהונתו כנשיא. בנאום זה תיאר רבלין את החברה הישראלית כמפוצלת לשבטים שונים, ואת הפעולות שיש לעשות לדעתו בנושא.

כוכבי אמר בטקס: ״כבוד הנשיא, בנאום המפורסם שלך בכנס דיברת על ‘ארבעה השבטים׳ – על הרוב הממלכתי הציוני, על הדתיים הלאומיים, המיעוט הערבי והחרדי. לצד זאת התייחסת גם ל׳קווי השבר׳ כפי שקראת להם. דיברת על אשכנזים ומזרחים, על ימין ושמאל, על עולים ווותיקים, על פריפריה ומרכז, עשירים ועניים, הסברת, ניתחת, והעמקת- זו באמת לב ליבת הבעיה. הם לא פוגשים אחד את השני, הם לא מתחנכים, לא שומעים, לא נוגעים ולא רואים אפילו חלק מהזוויות אחד של השני."

הרמטכ"ל פנה אל הנשיא ואמר: "הסיבה הכמעט מרכזית שבחרנו להתכנס כאן מעבר להוקרת כבוד גדולה ועמוקה לך, זה להוציא אותך מהתפקיד עם מה שאתה קראת לו ׳תקווה ישראלית׳. אתה אמרת ׳הדרך עוד ארוכה והמשימה הזאת מאוד קשה׳, בצה"ל זה נראה אחרת. צה"ל הוא התקווה הישראלית. בצבא ההגנה לישראל – בספינה, בטנק או בדת"ק – אין קווי שבר, ואין שבטים, יש רק קווי תפר ומרחבים משותפים- יש צבא אחד."

בארגון תורת לחימה, הפועל לשמירה על צה''ל כצבא יהודי מנצח, שיבחו בתגובה את דברי הרמטכ"ל:
"דברי הרמטכ"ל החשובים באים כמצפן ערכי ופיקודי מחולל תיקון. צה''ל הוא צבא העם היהודי, והמדינה היהודית. רק זהות יהודית וערכית ברורה, תוכל גם להחזיר את צה''ל להיות צבא עם ישראל, צבא מנצח, אשר יודע להבחין בין אויב לאוהב, להילחם על שלום עם ישראל, על ארץ ישראל וריבונות מדינת ישראל."

בארגון הוסיפו: "חשיבות דברי הרמטכ"ל בהיותם עקרון צבאי, לאומי ויהודי ברור, אל מול תפיסות טשטוש, זיהוי תהליכים, ורב-תרבותיות מעוותת, שחלקן חדרו לצבא. תפיסות מחלישות אלו מאמצות את הקו של 'פוליטיקת הזהויות' על חשבון הזהות היהודית הברורה, הלוחמת, זאת שניצחה את אויבינו בכל מלחמות ישראל, וטוב שהרמטכ"ל כמפקד העליון של צה"ל פועל בכדי לתקן."