נועם פלג
נועם פלגצילום: דוברות הדסה

נועם פלג בן ה-15 יצא עם אביו לטיול אתגרי של טיפוס על מצוקים בנחל פרת. בשלב מסוים הוא הוכש על ידי נחש אפעה וכמעט איבד את חייו.

"יצאנו לטיול בנחל פרת כחלק מהאהבה שלי לטיפוס", סיפר פלג. "הספקנו לטפס על מצוק וכששלחתי יד לתפוס ולאחוז כדי לטפס, הרגשתי שמשהו דוקר אותי. לכמה שניות עוד חשבתי שזה שיח קוצני, אבל אז ראיתי מולי נחש והבנתי שהוכשתי ביד".

פלג קרא לאביו לעזרה, ואביו הבין מיד שמדובר בהכשה של נחש ארסי. "כלפי חוץ שידרתי בטחון ורוגע אבל מבפנים וודאי שנבהלתי וידעתי שכל רגע פה חשוב", אמר ניר פלג, אביו של נועם.

אל המקום הוזעק צוות יחידת חילוץ מגילות ים המלח, שקבע כי כדאי לפנות את הנער במסוק במהירות האפשרית אל חדר המיון בהדסה עין כרם.

לאחר שהוזעק המסוק עמדו המחלצים בקשר עם פרופ' קובי אסף, מנהל חדר המיון בהדסה עין כרם ומומחה בהכשות והרעלות. הם שלחו לו תמונות של הנחש שהכיש לצד תמונות של אזור ההכשה בכף היד של פלג.

חילוץ מורכב
חילוץ מורכבצילום: דוברות

"מיד זיהיתי שמדובר בנחש מסוג אפעה", סיפר פרופ' אסף. "מדובר בנחש מסוכן מאוד אשר ידוע כבעל ארס חזק ומרוכז המביא להרעלה של ממש בדם. לאור תמונת אזור ההכשה ותגובת הגוף של נועם הסכמתי עם צוות החילוץ כי הזמן דוחק וכל דקה כאן קריטית, וביקשתי שיוזנק מסוק להבאת הנער לטיפול אצלנו בהדסה, כמי שמנוסים בהחלט בטיפול במקרים כאלה".

מסוק של צוות יחידת החילוץ 669 הוזנק לאוויר, ואיתו רופא כירורג ילדים מהדסה. "כשהגענו לשטח הנער כבר טופל על ידי אנשי יחידת חילוץ מגילות והתחלנו בהיערכות לפינוי. בדקנו מדדים, וידאנו שהוא יעמוד בפינוי, חיברנו אותו בבטחה לאלונקה ופינינו אותו אל חדר המיון לילדים בהדסה עין כרם, שם קיבלו אותו הקולגות שלי", סיפר הרופא.

בהדסה התקבל נועם על ידי צוות יחידת מיון ילדים ובייעוצו של פרופ' אסף, לאור מצבו, מיד טופל בנסיוב. "נועם הגיע עם פגיעה משמעותית בכף היד כתוצאה מההכשה", הוסיף פרופ' אסף. "הפינוי המהיר התברר כמוצדק ביותר שכן לא ניתן לדעת אם מצבו היציב עשוי להחמיר בכל רגע והוא יכנס לשוק. לא היה כאן זמן מיותר לבזבז".

נחש אפעה
נחש אפעהצילום: גילעד שטרן - לוכד נחשים

לאחר מספר ימי טיפול ביחידה לטיפול נמרץ ילדים בהדסה עין כרם נועם מתאושש מן הפגיעה כאשר לצידו שוהים כל העת הוריו. מצבו יציב וכף היד עודנה מעידה על שעבר עליו.

פלג האב אמר: "מהרגע הראשון טופלנו באופן מהיר וטוב על ידי יחידת חילוץ מגילות, 669 וכאן בהדסה לאורך כל הימים. התגובה להכשה הייתה מצוינת כי כולם הבינו כמה דחוף לטפל בנועם ובאמת הוא זוכה למלוא תשומת הלב והטיפול הרפואי".

פלג הבן סיפר כי האירוע היה בהחלט מבהיל, ובחלק של ההטסה להדסה - אפילו מסעיר. "קצת השתנו לי התוכניות לחופש הגדול, ביום שישי הקרוב הייתי אמור להשתתף בטיפוס עם הקבוצה שאיתה אני מתאמן, אבל זה מן הסתם ידחה בכמה שבועות. לזה אני הכי מחכה לחזור", כך נועם פלג.