עיניים, אילוסטרציה
עיניים, אילוסטרציה צילום: איסטוק

עם הגיל מתרחשים בגופנו אי אלו שינויים – חלקם חיצוניים, חלקם פיזיולוגיים וחלקם קשורים בראייה שלנו. בדיוק כפי שרובנו נראה קמטוטים על גבי העור ככל שנזדקן, כך סביר להניח כי רובנו נפתח קטרקט ("ירוד") עם הגיל – הפרעת ראייה המתבטאת בעכירות של עדשת העין הטבעית, ומהווה את אחד הביטויים השכיחים ביותר של הליך ההזדקנות הטבעי.

הגורמים והתסמינים של הקטרקט

קטרקט יכול להתבטא בירידה בראייה מעצם עכירות העדשה, ברגישות לאור ובסנוור, בראייה כפולה או בראייה "דהויה", כאשר לעיתים יופיע סימפטום אחד בלבד ולעיתים יותר. בשלבים הראשונים של התפתחות הקטרקט הירידה בראייה ניתנת לשיפור בעזרת התאמת משקפיים או עדשות מגע וכאשר פתרון זה איננו מספק ומורגשת הפרעה בתפקוד היום יומי, ניתן לשקול את הסרתו על ידי ניתוח. "ניתוח הסרת הירוד, הקטרקט, הינו ניתוח אלקטיבי, שלרוב אינו דחוף" אומר ד"ר אבנר הוסטובסקי, רופא בכיר ביחידת הרשתית בתל השומר, מומחה ברפואת עיניים, ניתוחי רשתית וקטרקט, "ההחלטה על הצורך ומועד הניתוח מתקבלת על פי שילוב בין חומרת הסימפטומים של המטופל לבין הממצאים בבדיקת העין. תלונות ראשונות נפוצות הינן סנוור, בעיקר בנהיגה בלילה וצורך בתאורה חזקה יותר על מנת לקרוא".

האבחנה של קטרקט נעשית על ידי רופא עיניים, לאחר בדיקת עיניים יסודית הכוללת הרחבת אישונים, כאשר הסיבה השכיחה ביותר להופעתו היא, כאמור, הגיל. "תוחלת החיים עולה בהתמדה ורבים מגיעים כיום לזקנה מופלגת, ולכן שכיחות המחלות הקשורות לגיל, דוגמת קטרקט, הולכת ועולה. אין גיל המהווה התווית-נגד לניתוח קטרקט וגם לקשישים ביותר מגיע להנות מראייה משופרת בשנות חייהם האחרונות", אומר פרופ' אהוד אסיה, המנהל הרפואי של מרכז עין טל, מומחה ברפואת עיניים, ניתוחי קטרקט ועדשות פרמיום ומנהל מכון המחקר במחלקת העיניים, בי"ח מאיר.

סיבות נוספות אפשריות להופעת הקטרקט הן שימוש בתרופות, דוגמת כאלה המכילות סטרואידים, חשיפה ממושכת לשמש, עישון, טראומה שנוצרה לעין דוגמת חבלה, בעיות רפואיות כגון מחלת הסוכרת ועוד.

ניתוח פשוט, קצר ובטוח

״כאשר הקטרקט גורם לפגיעה בשגרת החיים וקיימת המלצה להסירו, לא תמיד כדאי להמתין עד אשר ההפרעה מגבילה מאד, משום שההפרעה הניכרת בראיה יכולה להשפיע על מהלך הניתוח, וגם עלולה לתרום לנפילות בגיל המבוגר״ אומרת ד"ר קרין מימוני מומחית במחלות רשתית וניתוחי קטרקט, מנהלת מחלקת עיינים במרכז רפואי השרון בקמפוס רבין, ורופאה בכירה במרכז עין טל.

החדשות הטובות הן שניתן לטפל בקטרקט, באמצעות ניתוח פשוט, קצר ובטוח, במהלכו מסירים את עדשת העין הטבעית העכורה ובמקומה משתילים עדשה מלאכותית. הניתוח נחשב להתערבות הכירורגית השכיחה ביותר ברפואת העיניים, עם אחוזי הצלחה גבוהים, והוא לרוב מתבצע בהרדמה מקומית ובאופן אמבולטורי (ללא אשפוז). הניתוח יתבצע בכל עין בנפרד, ולרוב ללא צורך בתפרים.

ההחלמה גם היא מהירה, כאשר הראייה המיטבית מתקבלת בדרך כלל בין 4-6 שבועות מיום הניתוח. "אין ניתוח שאין בו סיכונים או סיבוכים. תפקידנו הוא להוריד את רמת הסיכון למינימום ולאפשר לכל מנותח להנות משיפור בראייה, גם במקרים מורכבים ומסובכים", טוען פרופ' אסיה.
״לאחר הניתוח יש להזליף טיפות עיניים לעין המנותחת במינונים משתנים לפי הנחית הרופא, ולרוב אין צורך בחבישה. כבר למחרת הניתוח ניתן לצפות בטלוויזיה, לקרוא, לעבוד במחשב, לצאת מהבית, לטייל ברגל, ואפילו לשוב לעבודה בלבד שזו אינה כרוכה בביצוע מאמץ גופני משמעותי״ אומרת ד"ר קרין מימוני.

האם יש צורך בהכנות מיוחדות לפני הניתוח?

"לקראת הניתוח, על המטופל לבצע מדידה קדם ניתוחית המכונה ביומטריה, אשר מודדת פרמטרים שונים של העין באמצעות מכשירים מתקדמים ומתוחכמים. לאחר מכן מתבצע חישוב כוח העדשה המושתלת המתבסס על שימוש בנוסחאות מתמטיות שונות, בעזרתן ניתן לנבא מה תהיה התוצאה האופטית, כלומר מה צפוי להיות המספר במשקפיים לאחר הניתוח", אומרת עדי לוי-קרסו, מנהלת מרכז הפרמיום והאופטומטריה בעין טל.

ניתוח קטרקט באמצעות לייזר מדויק ובטיחותי יותר לעומת ניתוח קטרקט ידני

בשנים האחרונות פותחו טכנולוגיות מתקדמות בתחום ניתוחי הקטרקט, ביניהן טכנולוגיה המאפשרת שימוש בלייזר, אשר מעלה את רמת הדיוק ואת רמת הבטיחות של הניתוח. מכשיר הלייזר מופעל בתחילת הניתוח ובעזרתו ניתן לפורר את העדשה הטבעית העכורה לחלקים, זאת על ידי ביצוע חתכים בגודל, במיקום ובדיוק מושלמים. בכך מאפשר הלייזר להסיר בקלות רבה יותר את גרעין העדשה, יחד עם שימוש מופחת בכמות אנרגיה, מה שמייעל את התהליך ומפחית את הסיכון לבצקות ולנזק בעין.

ניתוח קטרקט באמצעות לייזר מדויק יותר ובטיחותי יותר לעומת ניתוח קטרקט ידני. הניתוח באמצעות לייזר מפחית באופן משמעותי את הסיכון לבצקות ולנזק בעין.

השתלת עדשות מתקדמות לשיפור הראייה

טכנולוגיה חדשנית נוספת בתחום היא השתלת עדשות הפרמיום, שמטרתן העיקרית היא הפחתת התלות במשקפיים לאחר הניתוח (מעבר להסרת העדשה העכורה). העדשה המלאכותית הסטנדרטית שמושתלת בניתוח קטרקט מכוונת למוקד ראייה אחד, היינו: לרחוק או לקרוב. על מנת לאפשר ראייה חדה לטווח רחב של מרחקים, פותחו עדשות תוך עיניות מולטיפוקליות (רב-מוקדיות), אשר יצרו מהפכה של ממש בעולם רפואת העיניים. "המהפך בניתוחי הקטרקט של המאה ה-21 הוא השאיפה לשפר לא רק את איכות הראייה אלא גם את איכות החיים ולהוריד את התלות במשקפיים, המאפיינת את השימוש בעדשות מונופוקליות", לדברי פרופ' אסיה. סוג נוסף של עדשות פרמיום הוא עדשות המתקנות אסטיגמטיזם ("צילינדר") ומכונות עדשות טוריות. לפני השתלת עדשות מסוג זה, אשר תיקון הצילינדר מוטבע בתוכן, מומלץ לבצע מדידות של מבנה הקרנית, בהתאם להמלצת הרופא המנתח.

אין ספק כי מדובר בטכנולוגיה שיכולה לשפר משמעותית את איכות חיי המטופלים. אחרי הכל, בעידן המודרני אנחנו רוצים וצריכים לראות טוב לכל המרחקים – מההודעות בסלולרי והמפה של הוויז, ועד לשילוט בדרך. "אנחנו במרכז עין טל מאמינים שלכל מטופל יש להתאים את העדשה הנכונה ביותר עבורו ולשם כך דרושה הערכה קפדנית לפני הניתוח. היות שכיום יש כל כך הרבה סוגי עדשות מתקדמות, השיח עם הרופא והבנת צרכי המטופל חשובים מאוד לפני ההחלטה על סוג העדשה. לא לכולם למשל מתאימות עדשות מולטיפוקליות, זה יכול להיות אפילו קשור לאופי של המטופל", אומרת לוי-קרסו.

מרכז הפרמיום בעין טל מתמחה בבדיקות קדם ניתוחיות ובחישובי עדשות לקראת ניתוחי קטרקט. צוות האופטומטריסטים במרכז מבצע למטופלים בדיקות קפדניות באמצעות מכשור מתקדם, ולאחריהן מתבצעת הערכה מדוקדקת והמלצה לרופא לגבי העדשה המתאימה עבור כל מטופל, אשר קריטית במיוחד בהשתלת עדשות הפרמיום.

במרכז "עין טל", הנחשב למוביל בתחום רפואת העיניים הפרטית בישראל, צוות מקצועי ומנוסה, מרפאות רופאים וארבעה חדרי ניתוח המצוידים במכשור הטכנולוגי החדיש והמוביל בעולם, בהם מנתחים מעל ל-80 רופאי עיניים. למרכז הסדרי מימון עם חברות הביטוח וקופות החולים.

***

למידע נוסף על ניתוחי קטרקט במרכז הרפואי "עין טל" התקשרו 6612*