יו"ר סיעת 'תקווה חדשה', חברת הכנסת שרן השכל, מספרת כי אמנם היו לה עצמה ספקות באשר ליכולתו של הדבק הקואליציוני לשמור על אחדות הממשלה, אך נראה שהאתגרים מצליחים לגבש את חבריה והמפלגות השותפות לה.

"ככל שעוברים הימים רואים סוג של התגבשות מסוימת ולכן אני חושבת שזה יחזיק מעמד. האתגר המרכזי הוא כמובן תקציב המדינה", היא אומרת וקובעת כי האופוזיציה חוצה קווים אדומים בתרבות הפרלמנטארית, והדבר משכנע אותה שהקמת הממשלה הנוכחית הייתה הצעד הנכון.

לדבריה התרבות הפרלמנטארית שהייתה עד כה הציבה קווים אדומים לפיהם בעניינים הנוגעים לביטחון המדינה וליחסי החוץ שלה אין חלוקה של אופוזיציה וקואליציה. להערכתה בכל סוגיה ניתן להגיע להסכמות ולהבנות ואלמלא מה שהיא מגדירה כרמיה מצידו של חבר הכנסת שיקלי החוק היה עובר.

על הטענות לפיהן החוק כולל פשרות והוא מחורר לחלוטין, אומרת השכל כי מדובר בחוק שהובא ככתבו וכלשונו למעט ההבדל בין שנה לחצי שנה. "מעולם לא נחצה קו אדום בסיכון ביטחון ישראל או יחסי החוץ של ישראל. המחנה הציוני הצביעה בעד החוק הזה, יש עתיד נמנעו. ישנה תרבות פרלמנטארית ואני מודאגת ממה שיקרה בעוד כמה שנים, כאשר יגיעו דברים חמורים יותר".

האם אין בכך הוכחה שהממשלה זקוקה לחילוץ מהאופוזיציה? השכל דוחה את הטענה וקובעת כי אלמלא שיקלי שיקר לשרה שקד ולראש הממשלה ולחברי הקואליציה כשאמר שיתמוך או יימנע ההיערכות בקואליציה הייתה אחרת. בדבריה היא מגדירה את המעשה של שיקלי כגניבת הצבעה המסכנת את ביטחון ישראל.

על הסכם אביתר אומרת השכל כי אמנם הבחינה תהיה בביצוע, אך ברור שבתקופת נתניהו מהלך מוסכם שכזה לא היה קורה. לטעמה אופוזיציה ימנית אחראית הייתה אמורה לתת להסכם לצאת לפועל ולא להסית את מפלגות השמאל שבקואליציה על מנת לעצור את המהלך המגן על ההתיישבות. את המהלך היא מגדירה כתקיעת אצבע בעין ושריפת אסמים בשם השאיפה להפלת הממשלה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו